Archiwum
2019/03/13, Gala Sportu 2019

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza na uroczystość wręczenia nagród dla zawodników, którzy osiągnęli wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym i krajowym w 2018 roku.

Uroczystość odbędzie się dnia 21 marca 2019 roku o godz. 17.00 w Gryfińskim Domu Kultury.

Serdecznie zapraszamy!


2019/03/20, Akcja "Wypalanie traw i nieużytków"

W dniu 15 marca 2019 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbyło się zebranie Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP. W zebraniu uczestniczył Z-a Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński, który oficjalnie rozpoczął akcję informacyjną związaną z wypalaniem traw i nieużytków w 2019 roku.
Akcja prowadzona będzie przez jednostki OSP Gminy Gryfino, Straż Miejską, Komendę Powiatową PSP w Gryfinie i Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w placówkach oświatowych, świetlicach, parafiach oraz na terenie sołectw.


 


2019/03/15, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Informuję mieszkańców, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich – Wydział w Szczecinie  wydał  OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE PRZED SILNYM WIATREM
od godz. 20:00 dnia 15.03.2019r. do godz. 06:00 dnia 16.03.2019r.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, z porywami do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

 Zaleca się:

1.   Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
2.   Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa.
Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkich przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
3.   Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
4.   Nie parkować samochodów pod drzewami , liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
5.   Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi,tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
6.   Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia.W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
7.   Pływając po akwenach, jak najszybciej zawinąć do najbliższej przystani lub przybić do brzegu i zacumować jednostkę.
8.   Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.
9.   W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
10. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
11. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 112), policję (tel. 112).

                               Z upoważnienia
Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
Zastępca Burmistrza
Paweł Nikitiński


2019/03/12, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

AKTUALIZACJA

Informuję mieszkańców, że awaria sieci wodociągowej została usunięta.
Woda dostarczana jest już do wszystkich odbiorców.
Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

Z upoważnienia
Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
Zastępca Burmistrza
Tomasz Miler

 

Informuję mieszkańców, że Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Gryfinie zlokalizowało uszkodzenie sieci wodociągowej, w wyniku, której nastąpią braki w dostawie wody dla mieszkańców ul. Miłosza i ul. Fredry.
W chwili obecnej trwają prace mające na celu usunięcie awarii.
Przewidywany czas przywrócenia dostawy wody godzina 20:00.
Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

Z upoważnienia
Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
Zastępca Burmistrza
Tomasz Miler

 

Informuję mieszkańców Górnego Tarasu , że w wyniku prac remontowych przy ul. Miłosza doszło do awarii sieci wodociągowej i mogą nastąpić braki w dostawie wody.
W chwili obecnej trwają prace mające na celu zlokalizowanie i usunięcie awarii przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Gryfinie.
Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

Z upoważnienia
Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
Zastępca Burmistrza
Tomasz Miler


2019/02/12, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie nr 0050.20.2019 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w drodze zlecenia, w zakresie kultury fizycznej


2019/02/18, "Mróz | Przestrzeń | Wspólnota" - wystawa w CIT w ramach "Włóczykija"

4 grudnia 2017 roku z Barnaul w Rosji wyruszył 8. etap pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. Iśka Marchwica, Megi Sobczak, Rafał Flieger i Mati Trzeciak pod przewodnictwem Uli Ziober w najbardziej świąteczny miesiąc w roku przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Pięciu rowerzystów w czerwonych puchowych kombinezonach w drodze spędziło urodziny Rafała, dzień Świętego Mikołaja, urodziny Iśki i święta Bożego Narodzenia. Nowy Rok wraz z Arturem z etapu 9. witali w Kobdo w Mongolii, świętując jednocześnie szczęśliwe zakończenie swojej podróży.

Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman, przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno.

Wystawa "Mróz | Przestrzeń | Wspólnota", którą zaprezentujemy Państwu od 18 lutego do 8 marca w małej galerii CIT pokazuje najważniejsze aspekty podróży. Grudniowy etap Bike Jamboree, był nie tylko jednym z najtrudniejszych i najmroźniejszych w całej sztafecie. Był też etapem przyjaźni i wsparcia, bez których zdobywanie kolejnych przełęczy i walka ze śniegiem i zmęczeniem nie byłyby możliwe. Autorami zdjęć są: Rafał Flieger, Megi Sobczak, Mateusz Trzeciak i Urszula Ziober.

Wystawę uzupełnią zdjęcia z wystawy autorskiej Megi Sobczak "Jednak nie zamiorzli". Oryginalnie autorka poprzez 38 fotografii przedstawiła 38 dni spędzonych w podróży z Rosji do Monoglii na rowerze, jednak na wystawie w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej pokazane zostaną tylko wybrane kadry, które pokazują codzienność uczestników wyprawy i piękno mijanych krajobrazów.

Zapraszamy!

Wstęp wolny.
2019/03/05, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

K O M U N I K A T
Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
z dnia 05 marca 2019 roku

Informuję mieszkańców Włodkowic i Zaborza, że w związku z prowadzonymi pracami na sieci energetycznej przez firmę Enea Operator nastąpi przerwa w dostawie wody w godzinach od 8:00 do 13:00.
Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

Z upoważnienia
Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
Zastępca Burmistrza
Paweł Nikitiński


2019/02/07, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Nr 0050.19.2019 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 7 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w drodze zlecenia, z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi.


2019/02/27, Konferencja prasowa poświęcona wydarzeniu: „DNI GRYFINA 2019”

Informujemy, że w poniedziałek 4 marca 2019 o godzinie 12:00 w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie (ul. 1 Maja 16) w sali nr 25, odbędzie się konferencja prasowa poświęcona wydarzeniu: „DNI GRYFINA 2019”.

Na konferencji przedstawione zostaną informacje na temat m.in. programu tegorocznych „DNI GRYFINA”, artystów którzy wystąpią na scenie DG, imprez sportowych i imprez towarzyszących wydarzeniu.

Na konferencję, w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino zapraszają organizatorzy i współorganizatorzy gryfińskiej majówki.


2019/03/01, Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". 🇵🇱
Jest to polskie święto państwowe obchodzone corocznie poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gryfina do wsparcia zbiórki publicznej "Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych", która odbędzie się w niedzielę 3 marca w godzinach od 9.00 do 15.00.
Kwestujących wolontariuszy będzie można spotkać w okolicach placu księcia Barnima I w Gryfinie!
Podczas zbiórki zaprezentowana będzie również wystawa o żołnierzach podziemia antykomunistycznego, nie zabraknie broni oraz strojów z epoki.

Celem zbiórki jest:

propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych poprzez:
a. budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych;
b. organizację edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań otwartych z historykami i kombatantami w całej Polsce;
c. organizację uroczystości rocznicowych, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, marsze i rajdy pamięci, koncerty, konkursy tematyczne, malowidła ścienne – murale, sesje historyczne;
d. opracowanie i wydanie dokumentów źródłowych Dowództwa NSZ, które będą służyły historykom, studentom, badaczom, publicystom i dziennikarzom w dalszym badaniu historii;
e. produkcja filmu dokumentalnego fabularyzowanego o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego z przeznaczeniem do wykorzystania w szkołach;
f. przygotowanie, wydanie i rozprowadzanie nieodpłatnie po szkołach, bibliotekach i wśród młodzieży broszur popularnonaukowych, naukowych i edukacyjnych.

Wolontariuszami zbiórki w tym roku będą między innymi działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Partii Wolność, Gryfińskiego Ruchu Patriotycznego.


2019/02/18, 13.Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Włóczykij - festiwal ruchu i energii, odkrywania nieznanych lądów oraz szampańskiej zabawy, odbędzie się na przełomie lutego i marca w Gryfinie już po raz 13-ty. Przez 11 dni na gryfińskich arenach rozegra się ponad sto zarówno spektakularnych, jak i skromnych wydarzeń. Gryfino stanie się miejscem gdzie przetną się szlaki reportażystów, etnologów, alpinistów, filmowców czy miłośników turystyki rowerowej czy kajakowej. Oprócz prezentacji podróżniczych nie zabraknie koncertów, degustacji potraw, wycieczek krajoznawczych, pokazów filmów, warsztatów dla dzieci i młodzieży, gier i zabaw, ekstremalnego rajdu na orientację (dystanse 25 km i 50 km)czy legendarnego Balu Włóczykija.

Na festiwalu zagrają m.in. Acid Drinkers, Król, Tabu oraz Hańba!

13.Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21 lutego -3 marca 2019 roku.

PROGRAM IMPREZY ZNAJDZIEMY TUTAJ http://wloczykij.com/index.php?plik=program lub klikając w plakat poniżej

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie Włóczykija http://wloczykij.com/ oraz na fanpagu na platformie Facebook http://facebook.com/Festiwal-Włóczykij-373492680362/

Organizatorami imprezy są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni, Urząd Miasta i Gminy Gryfino.


2019/02/27, Teatr Eliksir wystąpi w Krzemlinie

Po tegorocznych prezentacjach w Moryniu i Żelechowie Teatr Eliksir z Gryfińskiego Domu Kultury wystąpi w Krzemlinie koło Pyrzyc na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich „Wrzos” i Fundacji Razem dla Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W najbliższą sobotę 2 marca podczas uroczystości otwarcia działalności Koła Gospodyń w Krzemlinie teatr pokaże spektakl komediowy pt.  „Spotkanie po latach”. W programie tego dnia organizatorzy zaplanowali także występ zespołu „Wrzos”, debatę o roli i przyszłości Kół Gospodyń Wiejskich, poczęstunek i biesiadę dla uczestników spotkania.

Spektakl Teatru Eliksir cieszy się dużą popularnością, rozbawia widzów do łez i trzeba dodać, że w swojej „przedwyborczej” treści staje się spektaklem „proroczym” wyprzedzając z dużą dozą ironii pewne realne zdarzenia polityczne w naszym kraju.

Spotkanie po 40-tu latach byłych koleżanek i kolegów z „ławy szkolnej” w restauracji Wróbel i Przyjaciele przeradza się za sprawą „walizki pełnej kasy” w wiec przedwyborczy, na którym powstaje partia emerytów „Nierdzewni” a poszczególni uczestnicy zaczynają przygotowywać się do objęcia władzy w kraju prześcigając się w wymyślaniu postulatów i życzeń.

Scenariusz: Janusz Janiszewski i zespół.

Reżyseria: Janusz Janiszewski

OBSADA:

Józefa Łodykowska: Ziuta, Profesorka mniemanologii.

Jolanta Błaszak: Artystka Kizia Mizia.

Teresa Smolnik: Tereska kosmetyczka.

Wiesława Glińska: Wiesia hinduska.

Danuta Sikorska: Danka podróżniczka.

Krystyna Gil: Krysia kobieta wiecznie pracująca.

Jerzy Romaniuk: Jurek poeta.

Stanisław Koperski: Stanley gangster.

Teatr Eliksir działa pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury.

Reżyserem i opiekunem artystycznym grupy jest instruktor ds. teatru w GDK – Janusz Janiszewski.


2019/02/26, "Przeminęło z czasem. Wspomnienia”. Wieczór autorski i promocja książki Jerzego Romaniuka

W ramach kolejnego spotkania z poezją Teatr Eliksir przygotował program, w którym zaprezentuje się poeta i aktor gryfińskiego Teatru Eliksir – Jerzy Romaniuk, Kombatant i Pionier Ziemi Gryfińskiej, sybirak, członek zarządu gryfińskiego oddziału Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków im. św. Rafała Kalinowskiego.

Zapraszamy w piątek 1 marca na wieczór autorski Jerzego Romaniuka do Klubu Nauczyciela w Gryfinie o godz. 18.00.

Poeta zaprezentuje wraz z aktorami Teatru Eliksir wybrane przez siebie utwory oraz podzieli się swoimi wspomnieniami. Po spotkaniu autor będzie podpisywał swoje książki.

Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą postacią!

Wstęp wolny.


2019/01/10, Projekt edukacyjny "Tradycyjny Sad"

Fundacja Banku Ochrony Środowiska we współpracy z Polską Akademią Nauk zaprasza wszystkie szkoły do udziału w niezwykłym projekcie edukacyjnym "Tradycyjny Sad"! Adresatami projektu są uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Projekt polega na promocji wiedzy dotyczącej starych odmian drzew owocowych oraz na stworzeniu mini sadu składającego się właśnie z tych drzew.

150 szkół, które stworzą najlepsze projekty sadu owocowego otrzyma od Fundacji BOŚ grant na zakup drzewek i materiałów potrzebnych do pracy.

Geneza

Przez wieki Polska była potęgą sadowniczą opartą o drzewa dawnych odmian. Głównie jabłonie były wszechobecnym elementem krajobrazu i stanowiły podstawę zaopatrzenia rodzinnych gospodarstw. Stare odmiany funkcjonowały we wszystkich regionach Polski i były doskonale przystosowane do panujących tam warunków. W ostatnich 50-ciu latach wyginęło 80% zasobów starych drzew owocowych. Powstały nowe „przemysłowe” odmiany, które zostały przystosowane do zwiększonej produktywności (wcześniej i silniej owocujące, o zwiększonej gęstości sadzenia ze względu na małe rozmiary). Jednak ceną za sukces wydajności z hektara jest konieczność stałej opieki nad tymi drzewami, a głównie ochrony chemicznej, bo drzewa muszą być pryskane około nawet 30 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. W dobie zwiększającej się świadomości skażenia środowiska, społeczeństwo coraz wyraźniej zgłasza zainteresowanie produktami uprawianymi bez nadmiernej chemizacji. Stąd konieczność powrotu do dawnych odmian, które przez dziesięciolecia radziły sobie świetnie w rodzimych warunkach.

Adresaci konkursu

Projekt adresowany jest dwutorowo: do młodych ludzi, ponieważ wiedza na temat umiejętnej uprawy i walorów zdrowotnych owoców z drzew tradycyjnych odmian jest potrzebna wśród młodego pokolenia, aby umiało zapewnić sobie wartościowe pożywienie w przyszłości, jak również do szerokiego społeczeństwa, ponieważ obecnie pracujące osoby mogą podjąć decyzję o założeniu sadu przydomowego złożonego ze starych odmian.

Działania prowadzone w ramach niniejszego projektu pozwolą upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnych odmian i pomogą przywrócić je na dawne, właściwe sobie miejsce. Celem jest szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian, ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew starych odmian grusz oraz zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.

Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji. Do konkursu mogą zgłaszać się szkolne zespoły konkursowe (max. 10 osób), które pracować będą pod opieką nauczyciela lub katechety. Komunikacja z zespołami będzie się odbywała poprzez platformę internetową, gdzie zamieszczone są wszelkie informacje dotyczące organizacji konkursu: opis zadań do wykonania, regulamin, terminarz, formularze raportów, szeroka baza wiedzy wspierającej realizację zadań konkursowych, itp.

Terminarz konkursu związany jest z harmonogramem prac agrotechnicznych. Sadzenie roślin przewidziane jest wiosną. Ważne, aby młode drzewka, kupione nie w donicach sadzić zanim wypuszczą pędy! Projekt rozpoczyna się w lutym 2019 roku, a zakończy się w październiku 2019 roku. Rejestracja trwa do 28 lutego 2019 roku.

Więcej informacji na stronie www.tradycyjnysad.pl


2019/02/25, VI sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 28 lutego 2019 r. o godz. 10.00 odbędzie się VI sesja Rady Miejskiej w Gryfinie.

Porządek obrad