Wrota Gryfina
turystyka
 
Strona główna » Gryfino » Witamy w Gryfinie
 
Witamy w Gryfinie

Gryfino to 763-letnie miasto położone około 30 km na południe od Szczecina. Prawa miejskie otrzymało od Księcia Barnima I w dniu 1 marca 1254 roku - wcześniej niż Poznań, Kraków i Warszawa!

 1. Najstarsza część Gryfina otoczona jest murami obronnymi z dobrze zachowaną Bramą Bańską
   
 2. Najcenniejszym zabytkiem jest położony w samym sercu miasta XIII wieczny kościół z zabytkowymi pięknymi organami, stallami, barokową amboną i gotyckim ołtarzem. Dzięki wspaniałej akustyce w kościele odbywają się koncerty chóralne i organowe.
   
 3. Godnym polecenia miejscem jest Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry znajdujący się na obszarze Międzyodrza. Jest to obszar usiany siecią ok. 200km wodnych naturalnych i sztucznych kanałów między Odrą Wschodnią i Zachodnią, tuż przy granicy z Niemcami. Niezwykłą atrakcją są wyprawy łódkami lub kajakami, płynąc którymi można zaobserwować niezwykłe osobliwości świata roślinnego i zwierzęcego, niespotykanymi gdzie indziej w Europie. Pływając po wodach Międzyodrza z pewnością wyciszymy zmysły i nacieszymy oczy i uszy obrazami i dźwiękami natury. Ciekawostką Międzyodrza jest także zespół obiektów hydrotechnicznych. Miłośnicy wypraw ekstremalnych mogą próbować obejść teren Międzyodrza pieszo (konieczne zabezpieczenia w liny, pontony itp.).
   
 4. Będąc w Gryfinie koniecznie trzeba odwiedzić Centrum Wodne Laguna z wieloma wodnymi atrakcjami: basen solankowy (otwarty), sportowy basen pływacki (25m), "Sztuczna Dzika Rzeka", trzy wanny z hydromasażem (jacuzzi), basen z "bąblami masażami", Basen "Duża Fala"- "Gniew Oceanu", zjeżdżalnia pontonowa, zjeżdżalnia długa "Black Hole", wodospady, kaskady, sauna, solarium, trzy brodziki dla dzieci - to najważniejsze atrakcie Laguny. Jest to jedyny tego typu obiekt w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Godnym odwiedzenia miejscem w Lagunie jest także klimatyczno-inhalacyjna Komnata Solna.
   
 5. Położony w niedalekim sąsiedztwie Laguny kompleks obiektów sportowych (korty tenisowe, boiska piłkarskie, boisko do siatkówki plażowej, skatepark) są miejscem gdzie odbywają się zarówno lokalne jak i ogólnopolskie rozgrywki sportowe. Sprzyja temu znajdująca się tuż obok baza noclegowa.
   
 6. W odległości 4 km od centrum miasta znajduje się   polsko-niemieckie przejście graniczne, skąd z łatwością można trafić na rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, m.in. 630 kilometrową trasę Odra-Nysa.
   
 7. Gryfińską osobliwością jest "Krzywy Las" zwany tak z powodu rosnących w nim powyginanych w różnych niezwykłych kształtach drzew. Można tu położyć się i wypocząć na drzewie w kształcie fotela, albo "zagrać" na drzewie przypominającym harfę.
   
 8. Zainteresowani mogą także odwiedzić Ogród Dendrologiczny w Glinnej w pobliskiej gminie Stare Czarnowo z unikalnymi w tej części Europy gatunkami roślin.
   
 9. Warto również pojechać na pole golfowe do Binowa w pobliskiej gminie Stare Czarnowo. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.
   
 10. Okolice Gryfina obfitują w wiele zarybionych jezior, które są rajem dla wędkarzy.
   
 11. Grzybiarze zaś, gdy przychodzi jesień, po brzegi wypełniają kosze obficie rosnącymi w pobliskich lasach grzybami.
   
 12. W Gryfinie działa także koło łowieckie Żubr, z którym można wybrać się na polowanie, a okoliczne stadniny koni oferują "wypoczynek w siodle".
 13.  
 14. Do Gryfina można dojechać środkami komunikacji publicznej: autobusem linii podmiejskiej nr 1 ze Szczecina, autobusem PKS, pociągiem i oczywiście samochodem. Przez Gryfino prowadzi także międzynarodowa droga wodna: Świnoujście - Szczecin - Gryfino - Widuchowa - Hohensaaten - Eberswalde - Berlin.

 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl