Wrota Gryfina
turystyka
 
Strona główna » Przyroda gminy » Parki podworskie
 
Parki podworskie

  • Chlebowo – z I połowy XIX wieku, przebudowany w XX wieku. Jego powierzchnia wynosi 7,4 ha, znajduje się pośrodku wsi. W parku znajdują się dwa stawy, sady-warzywniki, stare drzewa: lipy, wiązy, kasztanowce, czteropienny cis drzewiasty "Braterstwa Broni" o obw. 250 cm oraz dwa cisy krzaczaste. W środku znajduje się kopiec ziemny z lodownią. Dwór został rozebrany w 1945 roku.
  • Drzenin - powstał w połowie XIX wieku, rozbudowany w latach dwudziestych XX wieku, w latach siedemdziesiatych XX wieku przeprowadzono jego renowację. Folwark w Drzeninie od XIX wieku do 1945 roku należał do rodziny Zelter. Po 1945 roku majątek upaństwowiono. Rosną tu takie okazałe drzewa jak: platany, dęby, robinie, żywotnik olbrzymi (obw. 2,80 m) z bluszczem, jedlica Douglasa.
  • Dębce – osada Dębce powstała w XVIII wieku, majątek kilka razy zmieniał właścicieli. W 1945 roku kościół i dwór zostały zniszczone. Park z XIX wieku został powiększony na przełomie XIX i XX wieku, ma kształt trójkąta. Znajduje się na południe od Domu Pomocy Społecznej nad Regalicą. Rosną tu dęby, buki purpurowe, jedlice Douglasa.
  • Wirówek – park przy pałacyku z początku XX wieku (obecnie Gospodarstwo Agroturystyczne "Wirówek")- nad rzeką Tywą. Od II połowy XIX wieku do 1945 roku był tu folwark Bayersdorffów. Po wojnie mieściła się tu siedziba Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR). Zniszczony dwór i park znalazł się w 1994 roku w rękach prywatnych, został odremontowany. Park znajdujący się pomiędzy rzekami Tywą i Młynówką ma powierzchnię 4,8 hektara. Rosną tutaj dęby, klony, wierzby, jesiony, buki. Przy zbiegu rzek rośnie jesion o obwodzie 3,10 m.
  • Wysoka Gryfińska - park podworski z dębami o średnicach powyżej 1 m, jesionami (do 2,85 m obwodu), klonami i wierzbami białymi o dużych rozmiarach.
  •  

Źródło: Jerzy M. Kosacki, Gmina Gryfino [w:] Wędrowiec Zachodniopomorski nr 1[11]/2004 Rowerem po gminie Gryfino, Oficyna In Plus 2002

        
 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl