Archiwum
2019/03/05, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

K O M U N I K A T
Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
z dnia 05 marca 2019 roku

Informuję mieszkańców Włodkowic i Zaborza, że w związku z prowadzonymi pracami na sieci energetycznej przez firmę Enea Operator nastąpi przerwa w dostawie wody w godzinach od 8:00 do 13:00.
Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

Z upoważnienia
Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
Zastępca Burmistrza
Paweł Nikitiński

 

2019/02/07, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Nr 0050.19.2019 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 7 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w drodze zlecenia, z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

2019/02/27, Konferencja prasowa poświęcona wydarzeniu: „DNI GRYFINA 2019”

Informujemy, że w poniedziałek 4 marca 2019 o godzinie 12:00 w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie (ul. 1 Maja 16) w sali nr 25, odbędzie się konferencja prasowa poświęcona wydarzeniu: „DNI GRYFINA 2019”.

Na konferencji przedstawione zostaną informacje na temat m.in. programu tegorocznych „DNI GRYFINA”, artystów którzy wystąpią na scenie DG, imprez sportowych i imprez towarzyszących wydarzeniu.

Na konferencję, w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino zapraszają organizatorzy i współorganizatorzy gryfińskiej majówki.

 

2019/03/01, Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". 🇵🇱
Jest to polskie święto państwowe obchodzone corocznie poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gryfina do wsparcia zbiórki publicznej "Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych", która odbędzie się w niedzielę 3 marca w godzinach od 9.00 do 15.00.
Kwestujących wolontariuszy będzie można spotkać w okolicach placu księcia Barnima I w Gryfinie!
Podczas zbiórki zaprezentowana będzie również wystawa o żołnierzach podziemia antykomunistycznego, nie zabraknie broni oraz strojów z epoki.

Celem zbiórki jest:

propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych poprzez:
a. budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych;
b. organizację edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań otwartych z historykami i kombatantami w całej Polsce;
c. organizację uroczystości rocznicowych, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, marsze i rajdy pamięci, koncerty, konkursy tematyczne, malowidła ścienne – murale, sesje historyczne;
d. opracowanie i wydanie dokumentów źródłowych Dowództwa NSZ, które będą służyły historykom, studentom, badaczom, publicystom i dziennikarzom w dalszym badaniu historii;
e. produkcja filmu dokumentalnego fabularyzowanego o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego z przeznaczeniem do wykorzystania w szkołach;
f. przygotowanie, wydanie i rozprowadzanie nieodpłatnie po szkołach, bibliotekach i wśród młodzieży broszur popularnonaukowych, naukowych i edukacyjnych.

Wolontariuszami zbiórki w tym roku będą między innymi działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Partii Wolność, Gryfińskiego Ruchu Patriotycznego.

 

2019/02/18, 13.Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Włóczykij - festiwal ruchu i energii, odkrywania nieznanych lądów oraz szampańskiej zabawy, odbędzie się na przełomie lutego i marca w Gryfinie już po raz 13-ty. Przez 11 dni na gryfińskich arenach rozegra się ponad sto zarówno spektakularnych, jak i skromnych wydarzeń. Gryfino stanie się miejscem gdzie przetną się szlaki reportażystów, etnologów, alpinistów, filmowców czy miłośników turystyki rowerowej czy kajakowej. Oprócz prezentacji podróżniczych nie zabraknie koncertów, degustacji potraw, wycieczek krajoznawczych, pokazów filmów, warsztatów dla dzieci i młodzieży, gier i zabaw, ekstremalnego rajdu na orientację (dystanse 25 km i 50 km)czy legendarnego Balu Włóczykija.

Na festiwalu zagrają m.in. Acid Drinkers, Król, Tabu oraz Hańba!

13.Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21 lutego -3 marca 2019 roku.

PROGRAM IMPREZY ZNAJDZIEMY TUTAJ http://wloczykij.com/index.php?plik=program lub klikając w plakat poniżej

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie Włóczykija http://wloczykij.com/ oraz na fanpagu na platformie Facebook http://facebook.com/Festiwal-Włóczykij-373492680362/

Organizatorami imprezy są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni, Urząd Miasta i Gminy Gryfino.

 

2019/02/27, Teatr Eliksir wystąpi w Krzemlinie

Po tegorocznych prezentacjach w Moryniu i Żelechowie Teatr Eliksir z Gryfińskiego Domu Kultury wystąpi w Krzemlinie koło Pyrzyc na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich „Wrzos” i Fundacji Razem dla Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W najbliższą sobotę 2 marca podczas uroczystości otwarcia działalności Koła Gospodyń w Krzemlinie teatr pokaże spektakl komediowy pt.  „Spotkanie po latach”. W programie tego dnia organizatorzy zaplanowali także występ zespołu „Wrzos”, debatę o roli i przyszłości Kół Gospodyń Wiejskich, poczęstunek i biesiadę dla uczestników spotkania.

Spektakl Teatru Eliksir cieszy się dużą popularnością, rozbawia widzów do łez i trzeba dodać, że w swojej „przedwyborczej” treści staje się spektaklem „proroczym” wyprzedzając z dużą dozą ironii pewne realne zdarzenia polityczne w naszym kraju.

Spotkanie po 40-tu latach byłych koleżanek i kolegów z „ławy szkolnej” w restauracji Wróbel i Przyjaciele przeradza się za sprawą „walizki pełnej kasy” w wiec przedwyborczy, na którym powstaje partia emerytów „Nierdzewni” a poszczególni uczestnicy zaczynają przygotowywać się do objęcia władzy w kraju prześcigając się w wymyślaniu postulatów i życzeń.

Scenariusz: Janusz Janiszewski i zespół.

Reżyseria: Janusz Janiszewski

OBSADA:

Józefa Łodykowska: Ziuta, Profesorka mniemanologii.

Jolanta Błaszak: Artystka Kizia Mizia.

Teresa Smolnik: Tereska kosmetyczka.

Wiesława Glińska: Wiesia hinduska.

Danuta Sikorska: Danka podróżniczka.

Krystyna Gil: Krysia kobieta wiecznie pracująca.

Jerzy Romaniuk: Jurek poeta.

Stanisław Koperski: Stanley gangster.

Teatr Eliksir działa pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury.

Reżyserem i opiekunem artystycznym grupy jest instruktor ds. teatru w GDK – Janusz Janiszewski.

 

2019/02/26, "Przeminęło z czasem. Wspomnienia”. Wieczór autorski i promocja książki Jerzego Romaniuka

W ramach kolejnego spotkania z poezją Teatr Eliksir przygotował program, w którym zaprezentuje się poeta i aktor gryfińskiego Teatru Eliksir – Jerzy Romaniuk, Kombatant i Pionier Ziemi Gryfińskiej, sybirak, członek zarządu gryfińskiego oddziału Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków im. św. Rafała Kalinowskiego.

Zapraszamy w piątek 1 marca na wieczór autorski Jerzego Romaniuka do Klubu Nauczyciela w Gryfinie o godz. 18.00.

Poeta zaprezentuje wraz z aktorami Teatru Eliksir wybrane przez siebie utwory oraz podzieli się swoimi wspomnieniami. Po spotkaniu autor będzie podpisywał swoje książki.

Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą postacią!

Wstęp wolny.

 

2019/01/10, Projekt edukacyjny "Tradycyjny Sad"

Fundacja Banku Ochrony Środowiska we współpracy z Polską Akademią Nauk zaprasza wszystkie szkoły do udziału w niezwykłym projekcie edukacyjnym "Tradycyjny Sad"! Adresatami projektu są uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Projekt polega na promocji wiedzy dotyczącej starych odmian drzew owocowych oraz na stworzeniu mini sadu składającego się właśnie z tych drzew.

150 szkół, które stworzą najlepsze projekty sadu owocowego otrzyma od Fundacji BOŚ grant na zakup drzewek i materiałów potrzebnych do pracy.

Geneza

Przez wieki Polska była potęgą sadowniczą opartą o drzewa dawnych odmian. Głównie jabłonie były wszechobecnym elementem krajobrazu i stanowiły podstawę zaopatrzenia rodzinnych gospodarstw. Stare odmiany funkcjonowały we wszystkich regionach Polski i były doskonale przystosowane do panujących tam warunków. W ostatnich 50-ciu latach wyginęło 80% zasobów starych drzew owocowych. Powstały nowe „przemysłowe” odmiany, które zostały przystosowane do zwiększonej produktywności (wcześniej i silniej owocujące, o zwiększonej gęstości sadzenia ze względu na małe rozmiary). Jednak ceną za sukces wydajności z hektara jest konieczność stałej opieki nad tymi drzewami, a głównie ochrony chemicznej, bo drzewa muszą być pryskane około nawet 30 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. W dobie zwiększającej się świadomości skażenia środowiska, społeczeństwo coraz wyraźniej zgłasza zainteresowanie produktami uprawianymi bez nadmiernej chemizacji. Stąd konieczność powrotu do dawnych odmian, które przez dziesięciolecia radziły sobie świetnie w rodzimych warunkach.

Adresaci konkursu

Projekt adresowany jest dwutorowo: do młodych ludzi, ponieważ wiedza na temat umiejętnej uprawy i walorów zdrowotnych owoców z drzew tradycyjnych odmian jest potrzebna wśród młodego pokolenia, aby umiało zapewnić sobie wartościowe pożywienie w przyszłości, jak również do szerokiego społeczeństwa, ponieważ obecnie pracujące osoby mogą podjąć decyzję o założeniu sadu przydomowego złożonego ze starych odmian.

Działania prowadzone w ramach niniejszego projektu pozwolą upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnych odmian i pomogą przywrócić je na dawne, właściwe sobie miejsce. Celem jest szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian, ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew starych odmian grusz oraz zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.

Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji. Do konkursu mogą zgłaszać się szkolne zespoły konkursowe (max. 10 osób), które pracować będą pod opieką nauczyciela lub katechety. Komunikacja z zespołami będzie się odbywała poprzez platformę internetową, gdzie zamieszczone są wszelkie informacje dotyczące organizacji konkursu: opis zadań do wykonania, regulamin, terminarz, formularze raportów, szeroka baza wiedzy wspierającej realizację zadań konkursowych, itp.

Terminarz konkursu związany jest z harmonogramem prac agrotechnicznych. Sadzenie roślin przewidziane jest wiosną. Ważne, aby młode drzewka, kupione nie w donicach sadzić zanim wypuszczą pędy! Projekt rozpoczyna się w lutym 2019 roku, a zakończy się w październiku 2019 roku. Rejestracja trwa do 28 lutego 2019 roku.

Więcej informacji na stronie www.tradycyjnysad.pl

 

2019/02/25, VI sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 28 lutego 2019 r. o godz. 10.00 odbędzie się VI sesja Rady Miejskiej w Gryfinie.

Porządek obrad

 

2019/01/18, Kwalifikacja wojskowa 2019

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2018 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2019 r. (Dz. U. 2018 r., poz. 1982) w okresie od 4 lutego do 26 kwietnia 2019 na terenie Polski zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza konieczność stawienia się przed wójtem lub burmistrzem (Burmistrzem Miasta i Gminy Gryfino), powiatową komisją lekarską oraz Wojskowym Komendantem Uzupełnień.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2019 roku wzywa się:

1. mężczyzn urodzonych w 2000r.;

2. mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3. osoby urodzone w latach 1998-1999, które:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

4. kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

5. osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Obwieszczenie o kwalifikacji wojskowej 2019

 

2019/02/18, Wycieczka piesza po Gminie Gryfino z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie zaprasza w sobotę 23 lutego na wydarzenie towarzyszące festiwalowi Włóczykij jakim jest wędrówka po pieszych szlakach Gminy Gryfino z przewodnikiem, który opowie wiele ciekawostek na temat mijanych miejsc. W ten sposób będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przewodnika, który w tym roku wypada w czwartek 21 lutego.

Wyruszymy z Gryfina. Z dworca PKS o godzinie 8:50 odjedziemy autobusem do Rożnowa, które co prawda jest w gminie Banie, ale do granic naszej gminy nie jest daleko. Niebieskim szlakiem dojdziemy do Borzymka i miejsca dawnego młyna na rzece Tywa. Potem przez pola i lasy do Osucha - kolejnego młyna na Tywie. Następnie przez Chwarstnicę i wzgórzami z panoramą na jezioro Wełtyńskie dotrzemy do Wełtynia. Tam odbijemy na szlak zielony, którym wrócimy do Gryfina. Cała trasa będzie miała ok. 23 km. Przewidziany czas przejścia to 5 do 6 godzin.

Wycieczka jest bezpłatna. Uczestnicy płacą jedynie za bilet w autobusie (normalny 8,20 zł). Ubezpieczenie we własnym zakresie. Zapisy i wszelkie szczegóły pod numerem telefonu 91 852 31 83 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Zapraszamy! To jedna z nielicznych okazji aby poznać ciekawostki naszego regionu.

 

2019/02/18, V nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 19 lutego 2019 r. o godz. 14.00 odbędzie się V nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie.

Porządek obrad

 

2019/02/06, Wystawa witraży autorstwa Henryka Tabaki w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie

Zapraszamy na kolejną wystawę w naszej małej galerii. Pierwszy raz w historii naszych ekspozycji, zaprezentujemy Państwu prace będące mariażem światła i koloru - witraże. Wszystkie prezentowane przedmioty są autorstwa znanego gryfińskiego kolekcjonera - Henryka Tabaki.

Henryk Tabaka w swoich zbiorach posiada wiele ciekawych przedmiotów, często prezentowanych na wystawach nie tylko w naszym mieście ale także w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w Schwedt czy Prenzlau (Niemcy). O pasji kolekcjonera niejednokrotnie rozpisywały się media lokalne i regionalne. W jego zbiorach znajdują się między innymi znaczki pocztowe, stare aparaty fotograficzne czy oryginalne XIX-wieczne listy przedznaczkowe.

Pan Henryk Tabaka jest współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej i członkiem Klubu Filatelistów Okręgu Brandenburgia Koło w Schwedt.

Jak widać nie tylko zbiera cenne i ciekawe przedmioty ale także hobbystycznie je tworzy.

Część z tego rękodzieła będzie można podziwiać w CIT do 15 lutego.

Wstęp wolny.

 

2019/01/15, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców sołectw z terenu gminy Gryfino do udziału w konsultacjach w sprawie zmiany statutów sołectw.

Konsultacje przeprowadzane będą w okresie od dnia 16 stycznia 2019 r. do dnia 13 lutego 2019 r. w formie zbierania pisemnych opinii i uwag do projektu uchwały na formularzu, który wraz z projektem uchwały został udostępniony na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie http://www.gryfino.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gryfino.pl. Formularz ankiety i projekt uchwały dostępne są również w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie.

Wypełniony formularz ankiety można złożyć w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie w Biurze Obsługi Interesantów lub przesłać pocztą elektroniczną na adres: boi@gryfino.pl.

Wyniki konsultacji zostaną zamieszczone na stronie internetowej urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej, na urzędowej tablicy ogłoszeń oraz na tablicach ogłoszeń w sołectwach.

Załączniki:

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
Mieczysław Sawaryn
 

2019/02/04, Zaproszenia na spotkania dla rolników

Dyrekcja oraz pracownicy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Szczecinie, zapraszają rolników z terenu 10 powiatów województwa Zachodniopomorskiego na spotkania. Spotkania dla wszystkich zainteresowanych rolników będą dotyczyły „Zasad gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz realizacji pozostałych działań Oddziału Terenowego KOWR w Szczecinie”. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w spotkaniach i do zapoznania się z pełnym harmonogramem. Jest to kolejna edycja z cyklu spotkań, organizowanych przez OT KOWR w Szczecinie.

 

2019/02/07, 79. Rocznica I Masowej Deportacji Polaków na Sybir

Dnia 11.02.2019r. /poniedziałek/ o godz. 12.00 odbędą się gminne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę pierwszej, masowej deportacji Polaków na Sybir. Uroczystości będą miały miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie (Golgota Wschodu). Podczas ceremonii z udziałem władz samorządowych, kombatantów i mieszkańców miasta, nastąpi uroczyste złożenie wieńców i kwiatów.

Plan uroczystości:
* Przywitanie, słowo wstępne, wprowadzenie
* Krótka część poetycka
* Wystąpienia oficjalne
* Wspólna modlitwa
* Złożenie kwiatów
* Wyprowadzenie Sztandarów
* Zakończenie (ok. 12.30)

 

2019/01/18, Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat

Zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat na bezpłatną mammografię (prześwietlenie piersi) w technice cyfrowej w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi która odbędzie się w dniach 7-8 luty 2019 r. przy Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie.

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl