Aktualności
2019/03/04, Konferencja prasowa dotycząca Dni Gryfina 2019

Poznaliśmy artystów Dni Gryfina 2019. Już od kilku lat z powodzeniem DNI GRYFINA odbywają się na gryfińskim Nabrzeżu Miejskim. Staje tutaj wielka plenerowa scena, na której występują artyści reprezentujący różne gatunki sztuki, lokalni muzycy oraz gwiazdy polskich scen. W tym roku atrakcje muzyczne odbywać się będą 1 i 2 maja.

Trzeci dzień wielkiej gryfińskiej majówki będzie wielkim świętem sportu a jego głównym wydarzeniem: 5. GRYFIŃSKI TRANSGRANICZNY FESTIWAL BIEGOWY. W środę 1 maja 2019 na scenie DNI GRYFINA wystąpi wielka dama polskiej piosenki Halina Frąckowiak.

Gwiazda zaprezentuje w Gryfinie swoje największe przeboje doskonale znane starszej i tej nieco młodszej publiczności. Nastoletni widzowie ucieszą się z pewnością z koncertu popularnego zespół 4Dreamers. Główną gwiazdą pierwszego dnia majówki, będzie Kamil Bednarek, który z pewnością rozbuja Gryfino w rytmie reggae.

W czwartek 2 maja w Gryfinie wystąpi legendarny zespół Rezerwat. Publiczność DNI GRYFINA będzie miała także niezwykłą okazję obejrzeć koncert jednego z czołowych zespołów z Litwy - COLOURS OF BUBBLES. Na scenie majówki wystąpi także doskonale znana i uwielbiana grupa ENEJ. Gorąco zachęcamy do udziału w przedsięwzięciu, na które zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino.

 


2019/03/01, Nabór do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Gryfino

Szanowni Rodzice!
Rekrutacja dzieci do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2019/2020 zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem aplikacji Nabór Przedszkola firmy Vulcan.

Zasady naboru do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Gryfino na rok szkolny 2019/2020, harmonogram rekrutacji oraz pozostałe szczegóły znajdą państwo na stronie: www.gryfino.przedszkola.vnabor.pl

Życzymy Państwu powodzenia w rekrutacji! 2019/03/08, Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych

Informujemy, że w środę 27 marca 2019 o godzinie 10.00 w Gryfińskim Domu Kultury odbędzie się kolejna edycja Powiatowego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych. Zapraszamy serdecznie wszystkich amatorów teatru do wzięcia udziału w przeglądzie. Zgłaszać się mogą zarówno zespoły działające pod egidą placówek kulturalnych i oświatowych jak i niezależni twórcy z powiatu gryfińskiego.

Forma teatralna jest dowolna, repertuar również. Dozwolone są spektakle bazujące na gotowych tekstach dramatycznych (za zgodą autora lub właściciela praw autorskich) jak i prace autorskie. Do przeglądu dopuszczone będą wszelkie formy teatralnej twórczości, takie jak teatry dramatyczne, teatry poetyckie, teatry ruchu, kabarety, teatry pantomimy, teatry lalkowe, teatry piosenki i inne. Z przeglądu wyłączone są dzieci w wieku przedszkolnym i seniorzy.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 20.03.2019 w biurze Gryfińskiego Domu Kultury oraz drogą e-mailową na adres teatrkg@gmail.com. Opiekę merytoryczną nad przeglądem sprawuje dział Amatorskiego Ruchu Artystycznego przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Szczegóły dotyczące przeglądu znajdują się w załączonych plikach.

Informacja o przeglądzie teatralnym

Karta zgłoszenia zespołu


2019/02/28, VI sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 28 lutego 2019 roku odbyła się VI sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Radni zaczęli posiedzenie od uczczenia minutą ciszy pamięci o byłym premierze Janie Olszewskim.

Podczas sesji radni przyjęli m.in. uchwałę dot. przyjęcia Rocznego programu współpracy Gminy Gryfino z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2019 a także uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Gminy Gryfino.


2019/03/05, „Tajemnica obrazu a natura morza” w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie

W poniedziałek 11 marca o godzinie 17.00 zapraszamy do małej galerii CIT na wernisaż wystawy wędrującej składającej się z 34 prac malarskich. Kolekcja prac powstała podczas IV Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku (26.08.-02.09.2018 r.). W  plenerze malarskim udział wzięli słuchacze z 14 Uniwersytetów III Wieku z terenu województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego pod kierunkiem artysty plastyka Jana Michała Szewczyka ze Szczecina.

Po odbytej wędrówce w Kołobrzegu, Golczewie, Kamieniu Pomorskim, Nowogardzie, Gryficach i Pyrzycach wystawa dotrze do Gryfina, a potem wyruszy w dalszą drogę do Koszalina, Białogardu, Bornego Sulinowa i Szczecina.

Podczas wernisażu będziemy mogli podziwiać między innymi prace malarskie słuchaczek Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Zdzisławy Kloczkowskiej, Joanny Rossy, Krystyny Hasse, Bożeny Górak i Bogusławy Kryczki.

Wystawa potrwa do 29 marca.

Zapraszamy!


2019/03/07, Rajd Pieszy "Powitanie Wiosny"
W sobotę 23 marca 2019 odbędzie się Rajd Pieszy "Powitanie Wiosny". Start imprezy o godz. 10.00, zbiórka za skrzyżowaniem ścieżki rowerowej w kierunku Jeziora Wełtyńskiego (od ul. Armii Krajowej) z ul. Jana Pawła II.
 
Trasa rajdu:
Gryfino ul. Artyleryjska (Grajdołek) -ścieżka rowerowa w kierunku Wirowa- od zakończenia ścieżki rowerowej w lewo drogą leśną do Jeziora Łąkowego i dalej do Jeziora Wełtyńskiego. Meta rajdu zaplanowana jest w Wirowie - miejsce postojowe z ogniskiem przy boisku sportowym. Powrót do Gryfina przedłużeniem ścieżki rowerowej i ścieżką rowerową.
Długość trasy ok. 12 km.
 
Cele rajdu to popularyzacja turystyki pieszej i aktywnego wypoczynku, poznanie najbliższej okolicy, kontakt z przyrodą.
W programie wydarzenia między innymi ognisko (polecamy wziąć własny prowiant).
 
UWAGA! OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZGŁOSZENIA! W tym celu prosimy o kontakt z instruktor turystyki - Kamillą Gadomską, tel. 695455771, mail: kamilla.gadomska@gmail.com
 
W załączniku znajduje się pełny regulamin rajdu.

2019/02/26, Informacje dotyczące kwalifikacji wojskowej w Gminie Gryfino w 2019 roku

Na terenie Gminy Gryfino w okresie od 19 marca do 10 kwietnia 2019 r w Internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie przy ulicy Łużyckiej 91 przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa:

- od 19 marca do 25 marca 2019 r. - mężczyźni urodzeni w 2000 r. (rocznik podstawowy) oraz 1995-1999 r. (roczniki starsze)

- 09 kwietnia 2019 r. - kobiety urodzone w latach 1995 – 2000 (posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych, weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo są absolwentkami lub studentkami tych szkół lub kierunków).

Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumentację dotyczącą stanu zdrowia, dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna), oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Nieotrzymanie wezwania imiennego lub nie przyjęcie wezwania od Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino nie zwalnia osób podlegających kwalifikacji wojskowej, które dotychczas do niej nie stawały od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.  Osoby, które dostaną wezwanie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie kolidującym z innymi ważnymi przedsięwzięciami, mogą zgłaszać się w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr 91-416-20-11 wew. 204.


2019/02/25, Rusza nabór do nowego programu wsparcia start-upów – Szczecin_Up!

Bezpłatne wsparcie mentorów, doradców, dostęp do know-how oraz specjalistycznych szkoleń i warsztatów – to oferta dla młodych przedsiębiorców, z której będą mogli skorzystać w ramach programu Szczecin_Up!. Dzięki podjętej współpracy z mentorami, osoby biorące udział w projekcie będą miały szansę na dopracowanie swojego modelu biznesowego i jego dalszy rozwój. Program zakłada również nagrodzenie najlepszych startupów oraz pomoc przedsiębiorcom w wejściu na rynki krajowe i zagraniczne.

Nabór rusza 21 lutego i potrwa do 4 marca br. Organizatorem programu jest Urząd Miasta Szczecin. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie www.startup.szczecin.eu

Dla kogo?

W Szczecin_Up! uczestniczyć mogą osoby fizyczne lub zespoły, rozwijające pomysł na nowy produkt lub usługę (możliwą do skomercjalizowania) oraz młode podmioty gospodarcze (do 3 lat działalności), które poszukują możliwości dalszego wzrostu, także na rynkach międzynarodowych. Wsparcie kierowane jest do startupów funkcjonujących na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, bez względu na reprezentowaną branżę.

Organizatorzy szukają projektów co najmniej na poziomie wstępnie zweryfikowanej rynkowo hipotezy. Zgłaszane pomysły powinny być kreatywne, innowacyjne oraz oryginalne, dotyczyć projektów przełomowych, ale też tych wpisujących się w potrzeby lokalnego rynku.

Program ma mieć charakter elitarny, w pierwszej edycji organizatorzy zamierzają objąć wsparciem maksymalnie 20 zespołów.

Zakres wsparcia

Biorąc udział w Szczecin_Up!, każdy zakwalifikowany zespół otrzyma merytoryczne wsparcie dla swojego przedsięwzięcia. Mentor podzieli się praktyczną wiedzą o prowadzeniu biznesu. Doradca pomoże w rozwiązaniu bieżących problemów. Szkolenia oraz warsztaty będą miały charakter praktyczny. Ponadto podczas trwania programu zespoły poznają inne startupy oraz mentorów, rozszerzając przez to swoją sieć kontaktów.

Termin naboru / harmonogram

Program będzie podzielony na dwa Etapy:

Etap 1 – wszyscy zgłoszeni do programu skorzystają z organizowanych spotkań otwartych, będą informowani o przebiegu Programu, a także inicjatywach realizowanych przez partnerów Szczecin_Up!

Etap 2 – zakłada wybór startupów, które zostaną zakwalifikowane do indywidualnego mentoringu, doradztwa oraz szkoleń (etap właściwy).

Nabór zgłoszeń: 18 luty – 4 marca

Wyniki naboru do Etapu 2: 8 marca

Kick-off meeting (start): 14 marca

Cykl szkoleń: kwiecień – wrzesień

Pitch camp: sierpień

Wydarzenia otwarte: kwiecień – grudzień

Gala Finałowa: październik

Nagrody

Główna nagroda finansowa wynosi 30 000 zł, nagroda druga to 15 000 zł. Zostaną one wręczone zespołom, które osiągną największe postępy w ramach Szczecin_Up! oraz zaprezentują się najlepiej na Gali Finałowej programu (październik 2019). Przewidziano również szereg innych nagród, w tym rzeczowych, istotnych z punktu widzenia rozwoju działalności gospodarczej (m.in. doradztwo prawne, przestrzeń biurową). Informacje o nich będą przedstawiane na bieżąco na stronie www programu oraz na profilu FB.

Mentorzy i doradcy

Mentorami są doświadczeni praktycy biznesowi, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą z początkującymi oraz dynamicznie się rozwijającymi przedsiębiorcami. Wśród około trzydziestu mentorów są znani szczecińscy przedsiębiorcy, w tym Krystian Stypuła (były współwłaściciel home.pl, obecnie anioł biznesu), Marcin Galicki z wspieram.to, czy Jarosław Mroczek, Prezes Pogoni Szczecin SA. Szereg ekspertów pochodzić będzie także spoza Szczecina.

Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie www.startup.szczecin.eu oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/SzczecinUp/


2019/02/19, E-Dowód już od 4 marca!

Zaplanowane na 4 marca wdrożenie dowodów z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowodów, wymaga wcześniejszych technicznych prac serwisowych, dlatego już w środę 27 lutego nie będzie możliwości wnioskowania o dowód osobisty przez internet. Usługa ta włączona zostanie ponownie 4 marca.

Sprawy związane ze złożeniem wniosków o wydanie dowodu osobistego i odbiór spersonalizowanych dokumentów(według dotychczas obowiązującego wzoru) będzie można załatwić tylko do 1 marca do godz. 11.30.

Utrudnienia te związane są z koniecznością przeprowadzenia przerwy technicznej w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz wprowadzeniem nowego wzoru dokumentów, które posiadają warstwę elektroniczną.

Wnioski o nowe dowody osobiste będzie można składać od poniedziałku 4 marca br.

E-dowód oprócz zachowania wszystkich dotychczasowych funkcji dowodu osobistego zapewnia nowe dodatkowe możliwości. Zaktualizowany wzór dokumentu ma służyć przede wszystkim do logowania się do portali administracji publicznej (np. ePUAP), do elektronicznego podpisywania dokumentów oraz umożliwi korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.

WAŻNE! Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny - nie musisz go wymieniać.

E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza twoją tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane będą mogły używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

E-dowód umożliwia m.in.:

• logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP),

• elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty),

• korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.

Zdecyduj, czy chcesz podpis osobisty w e-dowodzie. Jeśli tak, zaznacz to we wniosku. WAŻNE! Jeśli twój dowód osobisty jest nadal ważny – nie musisz go wymieniać.

E-dowód zawiera te same dane co poprzedni dowód osobisty. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie (awersie) e-dowodu jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie (rewersie). CAN będzie ci potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Ponadto chroni twój e-dowód, żeby osoba niepowołana nie odczytała zdalnie twoich danych zapisanych w warstwie elektronicznej.

Jeśli chcesz używać elektronicznych funkcji e-dowodu, przy odbiorze e-dowodu lub później w dowolnym urzędzie gminy, możesz ustalić kody PIN:

• do logowania – PIN1 (zawierający 4 cyfry)

• do składania podpisu osobistego – PIN2 (zawierający 6 cyfr).

Kod PIN2 ustalają tylko te osoby, które zaznaczyły we wniosku, że chcą mieć w e-dowodzie podpis osobisty. Otrzymasz również kod PUK. Nie chcesz go odebrać? Zostaw w urzędzie. Kod PUK służy do odblokowania e-dowodu w przypadku zablokowania poprzez 3-krotne podanie błędnego kodu. PIN.

Kradzież, zagubienie e-dowodu – co robić? Zgłoś zagubienie lub kradzież e-dowodu w urzędzie gminy lub w każdej chwili przez Internet na stronie www.obywatel.gov.pl – wtedy e-dowód zostanie unieważniony od razu.

Jeśli nie wiesz gdzie jest twój e-dowód, ale masz nadzieję, że jeszcze go znajdziesz, możesz go zawiesić na maksymalnie 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofniesz zawieszenia, twój e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli w tym czasie cofniesz zawieszenie, twój e-dowód będzie znowu ważny. To również możesz zrobić w urzędzie gminy lub przez Internet na stronie www.obywatel.gov.pl – wtedy e-dowód zostanie zawieszony od razu.

Jeśli ukradziono ci twój e-dowód, zgłoś to Policji. Nie musisz już dodatkowo zgłaszać tego w urzędzie gminy. E-dowód zostanie unieważniony. Pamiętaj, żeby kradzież lub zagubienie e-dowodu dodatkowo zgłosić w dowolnym banku. Zgłoś ten fakt nawet jeśli nie masz konta bankowego. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Dodatkowe informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu, znajdziesz na stronie www.edowod.gov.pl.
2019/02/14, Badanie opinii na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie

Od 2010 r. Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie posiada Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001 jako potwierdzenie jakości świadczonych usług. Zgodnie z ustanowioną Polityką Jakości nadrzędnym celem działalności Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie jest skuteczność i profesjonalizm w realizacji zadań publicznych.

W celu zbadania Państwa opinii na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie przygotowane zostały ankiety.Państwa odpowiedzi pomogą usprawnić pracę Urzędu, a tym samym dostosować poziom świadczonych usług do Państwa oczekiwań.

Ankiety dostępne są w Biurze Obsługi Interesantów, w wydziałach Urzędu oraz można je pobrać tutaj. Wypełnione ankiety należy wrzucać do urny znajdującej się w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie lub przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres boi@gryfino.plw terminie do dnia 8 marca 2019 r.


2019/02/18, "Mróz | Przestrzeń | Wspólnota" - wystawa w CIT w ramach "Włóczykija"

4 grudnia 2017 roku z Barnaul w Rosji wyruszył 8. etap pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. Iśka Marchwica, Megi Sobczak, Rafał Flieger i Mati Trzeciak pod przewodnictwem Uli Ziober w najbardziej świąteczny miesiąc w roku przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Pięciu rowerzystów w czerwonych puchowych kombinezonach w drodze spędziło urodziny Rafała, dzień Świętego Mikołaja, urodziny Iśki i święta Bożego Narodzenia. Nowy Rok wraz z Arturem z etapu 9. witali w Kobdo w Mongolii, świętując jednocześnie szczęśliwe zakończenie swojej podróży.

Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman, przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno.

Wystawa "Mróz | Przestrzeń | Wspólnota", którą zaprezentujemy Państwu od 18 lutego do 8 marca w małej galerii CIT pokazuje najważniejsze aspekty podróży. Grudniowy etap Bike Jamboree, był nie tylko jednym z najtrudniejszych i najmroźniejszych w całej sztafecie. Był też etapem przyjaźni i wsparcia, bez których zdobywanie kolejnych przełęczy i walka ze śniegiem i zmęczeniem nie byłyby możliwe. Autorami zdjęć są: Rafał Flieger, Megi Sobczak, Mateusz Trzeciak i Urszula Ziober.

Wystawę uzupełnią zdjęcia z wystawy autorskiej Megi Sobczak "Jednak nie zamiorzli". Oryginalnie autorka poprzez 38 fotografii przedstawiła 38 dni spędzonych w podróży z Rosji do Monoglii na rowerze, jednak na wystawie w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej pokazane zostaną tylko wybrane kadry, które pokazują codzienność uczestników wyprawy i piękno mijanych krajobrazów.

Zapraszamy!

Wstęp wolny.2019/02/19, V nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 19 lutego 2019 roku odbyła się V nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Podczas sesji przyjęto m.in. uchwałę dotyczącą miejscowego planu zagospodarowania terenu Elektrowni Dolnej Odry. Na sesji obecni byli m.in. pełniący obowiązki Dyrektora Oddziału Zespołu Elektrowni Dolnej Odry Jacek Śniegowski.

Radni uchwalili również aktualizację Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Gryfino na lata 2017-2023, przyjętego Uchwałą Nr XLIII/442/18 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 30 stycznia 2018 r. oraz zmianę w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gryfino na lata 2019-2025.


2019/02/14, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Nr 0050.22.2019 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 14 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w drodze zlecenia, z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi


2019/02/11, 79. Rocznica I Masowej Deportacji Polaków na Sybir

Dnia 11.02.2018 r. o godz. 12.00 odbyły się gminne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę pierwszej, masowej deportacji Polaków na Sybir.

Uroczystości miały miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie (Golgota Wschodu). Podczas ceremonii z udziałem władz samorządowych, kombatantów i mieszkańców miasta, odbyło się m.in. uroczyste złożenie wieńców i kwiatów.


2019/02/12, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie nr 0050.20.2019 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w drodze zlecenia, w zakresie kultury fizycznej


2019/02/15, Protokół z konsultacji społecznych w sprawie zmiany statutów sołectw

Zarządzeniem Nr 0050.8.2019 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 15 stycznia 2019 r. zarządzone zostało przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami sołectw gminy Gryfino dotyczących projektu uchwały zmieniającej uchwały w sprawie nadania statutów jednostkom pomocniczym Gminy Gryfino – sołectwom.

W załączeniu przedstawiamy protokół z przeprowadzonych konsultacji społecznych.

Protokół z przeprowadzonych konsultacji społecznych


2019/01/18, Protokół z konsultacji w sprawie budżetu obywatelskiego

Zarządzeniem Nr 0050.147.2018 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 21 grudnia 2018 r. zarządzono przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie projektu uchwały dot. budżetu obywatelskiego w gminie Gryfino.

W dniu 8 stycznia 2018 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami, na którym mogli wyrazić swoje uwagi dotyczące uchwały.

W terminie do 11 stycznia mieszkańcy mogli również w formie formularza konsultacyjnego zgłaszać swoje uwagi.

W załączeniu przedstawiamy protokół z całych konsultacji.

Protokół z konsultacji w sprawie budżetu obywatelskiego w Gminie Gryfino


2019/02/12, Ferie w GDK zakończone!

Tegoroczne ferie zimowe już za nami. Dzieci z Gryfina miały możliwość skorzystać z zajęć zorganizowanych przez Gryfiński Dom Kultury pn. "Przezimuj z nami". Relację z pierwszego tygodnia ferii znajdziemy tutaj: http://www.gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1826 W pracowniach GDK od 4 do 8 lutego 2019, odbywały się zajęcia plastyczne, teatralne, turystyczne i taneczne. Młodzi gryfinianie codziennie mieli do wyboru dwa bloki zajęć, które odbywały się zarówno w budynku głównym GDK na ul. Szczecińskiej jak i w Pałacyku pod Lwami.

Podczas zajęć plastycznych z Elżbietą Narzekalak uczestnicy warsztatów poznawali technikę papieroplastyki. Wykorzystując wytłaczanki po jajkach tworzono ciekawe kompozycje. Eliza Hołubowska wprowadziła dzieci w tajniki tańca i ruchu podczas zajęć tanecznych. Uczestnicy warsztatów poznawali możliwości swojego ciała ucząc się przydatnych ćwiczeń rozciągających i wspierających koordynację ruchową. W Pałacyku pod Lwami odbywały się warsztaty turystyczne, które poprowadziła Kamilla Gadomska. Uczestnicy warsztatów poznawali ciekawostki przyrodnicze. Odwiedzili także Park Miejski i Górkę Miłości, tam dzieci miały za zadanie odnaleźć i nazwać określone miejsca i drzewa.

Podczas spaceru po mieście poznały także legendę o regalickim Wodniku. Podczas zajęć teatralnych, jakie poprowadziła Dorota Krutelewicz- Sobieralska, feriowicze uczyli się tworzyć lalki wykorzystywane w teatrzykach. Na zajęciach muzycznych z Piotrem Ostrowskim dzieci robiły proste instrumenty muzyczne z tego co można znaleźć w każdym domu np. z puszek, rolki po papierze, ryżu czy grochu. Uczyły się także piosenki, by na koniec zaakompaniować sobie do niej, wykonanymi własnoręcznie instrumentami. W nagrodę feriowicze mogli pograć na profesjonalnych instrumentach perkusyjnych. W pracowni plastycznej Kariny Tyły tworzono od podstaw maskotki-słoniki. Dzieci projektowały maskotki, barwiły materiał, wycinały szablony i szyły.


2019/02/12, Pełna atrakcji półkolonia zimowa w GDK

Gryfiński Dom Kultury wraz z Urzędem Miasta i Gminy w Gryfinie, Szkołą Podstawową w Gardnie i Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych był organizatorem półkolonii dla młodych mieszkańców naszej gminy. Od 28 stycznia do 8 lutego 2019, 44 kolonistów w Gryfinie i 30 w Gardnie uczestniczyło w przygotowanych dla nich atrakcjach.

Dzieci miały zapewnione wyżywienie i profesjonalną opiekę. O bezpieczeństwo dzieciaków podczas zimowego wypoczynku dbały panie wychowawczynie oraz pielęgniarki.

Gryfińskich uczestników półkolonii gościł Pałacyk pod Lwami. Podczas pierwszego dnia ferii uczestnicy zapoznali się z programem zajęć, wspólnie z wychowawcami ustalili zasady obowiązujące na wypoczynku i zobowiązali się do ich przestrzegania.

Program ferii obfitował w ciekawe spotkania, wycieczki i zajęcia. Z kolonistami spotkali się ratownicy z Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego. Dzieci poznawały nowe umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy, które mogły wypróbować na manekinie ratowniczym. Dowiedziały się także jak wzywać pomoc oraz jakie niebezpieczeństwo ciągnie za sobą wchodzenie na lód.

Uczestnicy półkolonii brali udział w zajęciach w pracowniach Gryfińskiego Domu Kultury. Tworzyli interesujące prace podczas zajęć plastycznych, poznawali ciekawostki przyrodnicze i geograficzne na zajęciach turystycznych, z kolei na zajęciach muzycznych tworzyli zupełnie nowe instrumenty.

O zdrowym trybie życia a także o niebezpiecznych używkach, koloniści mogli porozmawiać z przedstawicielem gryfińskiego SANEPIDU. O bezpieczeństwie podczas ferii i nie tylko opowiadano podczas spotkania z policjantami.

Dzieci brały udział w przedstawieniach teatralnych, jakie odbyły się w Gryfińskim Domu Kultury. Odwiedzali także Centrum Wodne Laguna, gdzie korzystali z wodnych atrakcji. Półkoloniści odwiedzili także Szczecin. Poznawali miasto i wzięli udział w spektaklu w Teatrze Lalek Pleciuga.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2019/01/22, Projekt pn.: „Klub Aktywnej Integracji Społeczno-Zawodowej w Szczecinie”

Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie realizuje Projekt  pn.: „Klub Aktywnej Integracji Społeczno-Zawodowej w Szczecinie” (okres realizacji projektu: 1.10.2018 -31.10.2019 ) dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 7.2.
Projekt jest skierowany do osób z niepełnosprawnościami z terenu Województwa Zachodniopomorskiego zainteresowanych nabyciem lub podniesieniem kwalifikacji zawodowych oraz skorzystaniem z form reintegracji zdrowotnej i społecznej.
Pierwszą formą wsparcia są spotkania  z doradcą zawodowym, psychologiem, terapeutą mające na celu opracowanie we współpracy z Uczestnikiem Projektu indywidualnej ścieżki reintegracji (łącznie 6 godzin/os.). określającej pozostałe nieodpłatne  formy wsparcia:

 1. Reintegracja społeczna w tym:
  – Treningi rozwoju interpersonalnego  dla 48 osób
  – Indywidualna terapia psychologiczna ) dla 48 osób
  – Terapia rodzinna  48 rodzin
  – Poradnictwo prawne dla  48 osób
  – Integracyjne wyjścia do teatru, filharmonii, opery, kina itp.  dla 48 osób

 2. Reintegracja zdrowotna w tym:
  – Terapia uzależnień/socjoterapia – wsparcie przewidziane dla 8 Uczestników  Projektu
  – Terapia ruchowa  dla 48 osób

 3. Reintegracja zawodowa w tym:
  – Warsztaty aktywizacji zawodowej  dla 48 osób
  – Szkolenia zawodowe (ok. 80  h/1 UP) – wsparcie przewidziane dla 40 Uczestników Projektu
  – Staże zawodowe (3 miesiące/1 UP) – wsparcie przewidziane dla 40 Uczestników Projektu przy czym uczestnictwo w stażu, warunki, prawa i obowiązki Uczestnika oraz Projektodawcy, wynikające z tej formy wsparcia w ramach projektu, regulować będzie osobna umowa trójstronna, zawarta pomiędzy Projektodawcą, Uczestnikiem,  a przedsiębiorstwem przyjmującym na staż

W ramach projektu zapewniamy: refundację kosztów dojazdu do Szczecina, materiały dydaktyczne stypendium szkoleniowe, stypendium stażowe, ubezpieczenia NNW w ramach reintegracji społecznej.  W projekcie przewidziano dla dwóch osób asystenta osoby niepełnosprawnej.

Dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie:

https://www.twp.szczecin.pl/projekty/dzialanie-7-2-klub-aktywnej-integracji-spoleczno-zawodowej-w-szczecinie

Skan podpisanych dokumentów rekrutacyjnych można przesłać na adres e-mail: projekty7286@twp.szczecin.pl


2019/01/09, Oficjalne otwarcie boiska sportowego w SP nr 2

W dniu 08 stycznia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfinie odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanego boiska szkolnego w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Wyremontowany obiekt szkolny przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności zajęć z wychowania fizycznego, zwiększenia dostępności do bezpiecznej infrastruktury sportowej, popularyzacji sportu i aktywnego stylu życia. Boisko stanie się miejscem, które umożliwi większą integrację mieszkańców.


2019/01/04, Dzięki rewitalizacji wiosną w Gryfinie będzie jeszcze piękniej

Zakończył się trwający ponad osiem miesięcy proces odnowy Parku Miejskiego w Gryfinie, zagospodarowania terenu Górki Miłości i terenu przy ulicy Opolskiej i Kołłątaja. Mieszkańcy Gryfina i okolic ze zrewitalizowanych terenów mogą korzystać już dzisiaj, jednak efekty inwestycji w pełnej krasie będzie można podziwiać wiosną, kiedy na trzech terenach zazielenią się nasadzone krzewy i drzewa, wzejdą trawy oraz zakwitną kwiaty na polanach rekreacyjnych.

Oryginalne nasadzenia w parku miejskim

W ramach pierwszej części projektu została odnowiona zieleń w Parku Miejskim w Gryfinie. Powstały nowe trawniki i klomby kwiatowe, posadzonych zostało 725 nowych krzewów i drzew, często oryginalnych nie występujących w Polsce na naturalnych  stanowiskach: m.in. różaneczniki katawbijskie (różaneczniki fioletowe), jaśminowce wonne, świdośliwy kanadyjskie, krzewuszki cudowne, azalie, klony zwyczajne Royal Red, bzy czarne „Aureus”, dęby szypułkowe, magnolie, miłorzęby japońskie i tulipanowiec.

Wyremontowane zostały także ścieżki parkowe i powstała ławka gabionowa. Wcześniej zostały wycięte stare, chore drzewa i krzewy oraz zostały wykonane cięcia sanitarno-pielęgnacyjne w celu poprawy stanu zdrowotnego drzew.

Najpiękniejsze zachody słońca w regionie

Druga z wymienionych inwestycji objęła zapomniany latami i zaniedbany teren Górki Miłości. Renowacja cieszy oczy a jednocześnie teren nie stracił swojego naturalnego piękna, ponieważ powstała tu infrastruktura umożliwiająca wypoczynek przy zachowaniu istniejących ścieżek i zieleni.

Górka Miłości została oczyszczona z samosiejek i niektórych starych, zagrażających ludziom drzew oraz powstał tu całkiem nowy szlak spacerowy. Ma on swój początek na wzgórzu przy ulicy Armii Krajowej, gdzie powstał Plac Zakochanych z pergolą i ławeczkami, a koniec w punkcie widokowym, skąd rozpościera się piękny widok na Międzyodrze. Na trasie szlaku zlokalizowany został również plac spotkań, wyposażony w altanę i ławeczki, gdzie będzie można odpocząć w trakcie spaceru. Na terenie Górki Miłości powstały również nowe trawniki i łąka naturalistyczna, którą porastać będą rośliny w układzie nawiązującym do wyglądu dawnych łąk.

„Dzięki rewitalizacji tego miejsca mieszkańcy Gryfina i regionu zyskali nowy, piękny i rozległy teren rekreacyjny – mówi Tomasz Miler, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Gryfino – Zapraszamy do oglądania najpiękniejszych zachodów słońca nad Odrą z nowego punktu widokowego na Górce Miłości”.

Opolanka

W trzeciej odsłonie projektu teren rekreacyjny zyskali również mieszkańcy ulicy Opolskiej i okolic, ponieważ zagospodarowany został obszar pomiędzy ulicą Opolską a Kołłątaja. Powstały tu ścieżki parkowe, polany rekreacyjne z ławeczkami i łąki kwietne. Nasadzone zostały krzewy takie jak: lilaki białe, derenie białe „Sibirica”, żylistki szorstkie „Candidissima”i irgi „Ursynów”oraz drzewa: klony zwyczajne Royal Red i jarzęby szwedzkie.

Warto podkreślić, że w ramach całego projektu na wszystkich trzech terenach zostało wykonanych ponad 1000 nasadzeń. Wartościowe okazy drzew zostały oznaczone tabliczkami informacyjnymi, które stworzyły ścieżkę dydaktyczną. Dodatkowo w ramach działań związanych 
z ochroną przyrody, na wszystkich trzech terenach wprowadzone zostały: karmniki, budki 
i poidełka dla ptaków, domki dla owadów oraz ogrodzenia na mrowiska.

Projekt pn. „Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Gryfinie, terenu Górki Miłości oraz terenu przy ulicy Opolskiej i Kołłątaja” został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura 
i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu: 2.220.663,00 zł. Dofinansowanie 1.323.798,99 zł.


2018/12/19, II Finał Planet Head Day Szczecin 2019

W imieniu organizatorów II Finału Planet Head Day Szczecin 2019 zapraszamy środowiska samorządowe, naukowe, społeczne i gospodarcze, a także wszystkich zainteresowanych do udziału i wsparcia tego wydarzenia.

Fundacja Instytut Gryphius wspólnie ze środowiskami akademickimi w ramach programu Planet Head Day czynnie wpływa na proces inspiracji dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, pokazując w jaki sposób działać konstruktywnie oraz jak nauka może zbliżyć ludzi do siebie poprzez upowszechnianie edukacji zmieniając postawę wobec innych osób.

Warto także podkreślić fakt, że inicjatywa jest odpowiedzią nie tylko na potrzeby społeczności regionu, ale również na potrzeby instytucji, które chcą nadal realizować swoje cele oraz wzajemnie się wspierać.

Stworzenie platformy u-learningowej do obsługi dynamicznych webquestów przez Fundację  z zakresu wiedzy o zdrowym odżywianiu, bezpiecznej rodzinie świadczy o tym, iż niezbędna jest integracja oraz wspólne działania na tej płaszczyźnie. Inicjatywa programu Planet Head Day zakłada przede wszystkim promocję nauki w sposób rzetelny i innowacyjny.

Dla ekspertów, sojuszników inicjatywy najważniejsze jest zwrócenie uwagi na potrzebę i konieczność edukowania, zwiększania motywacji oraz świadomości w wielu obszarach nauki już od najmłodszych lat.

Najważniejsze w programie Planet Head Day jest odkrycie nietuzinkowej współpracy przełamującej stereotypy o środowiskach działających na rzecz osób z chorobami nowotworowymi i chęć poszukiwania darczyńców na cel charytatywny - remont Oddziału Św. Mikołaja w Szczecinie.

Aktualnie przez fundację 16 marca 2019 roku na Wydziale Nauk o Ziemi US zorganizowana będzie kampania direct dialoque.

Poszukiwani są fuindraiserzy - Bohaterzy II Finału PHD Szczecin 2019. Może wśród członków lokalnej społeczności , organizacji pozarządowych, jednostek publicznych, biznesu są  autorytety, osoby cieszące się szczególnym zaufaniem i szacunkiem  społecznym, które wierzą w misję i powodzenie kampanii by zapewnić maksimum skuteczności.

Emocje wokół chorób nowotworowych w rodzinie, w tym programie mają skupiać tych którzy zdobywają fundusze poprzez ogolenie głowy i przemalowanie jej na wybraną planetę. Ten gest jest wyrazem zrozumienia i solidarności z osobami chorymi na nowotwory.


2018/11/26, Budżet obywatelski 2019 rozstrzygnięty!

Poznaliśmy już wyniki głosowania na realizację zadań budżetu obywatelskiego na rok 2019.

Dziękujemy bardzo za udział w głosowaniu w którym wzięło udział 3088 osób.

Do realizacji zakwalifikowano następujące zadania:

1. Zadanie nr 2 –„Modernizacja istniejącego Skateparku przy ulicy Sportowej w Gryfinie”

2. Zadanie nr 4 – „Doświetlenie miejscowości wiejskich: Bartkowo, Pniewo, Steklno, Steklinko, Żórawie”

Protokół Zespołu do spraw budżetu obywatelskiego

Pełne informacje na temat wyników głosowania na zadania budżetu obywatelskiego znajdziecie Państwo na stronie https://gryfino.budzet-obywatelski.org/ oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.gryfino.pl.


2018/11/26, Wykaz aptek z terenu gminy Gryfino, do których można bezpłatnie oddać opakowania po lekach

Wykaz aptek z terenu gminy Gryfino, do których można bezpłatnie oddać opakowania po lekach i przeterminowane leki pochodzące ze strumienia odpadów komunalnych

1. Apteka, 74-100 Gryfino, ul. Łużycka 3 F

2. Apteka "Verbascum", 74-101 Gryfino, ul. 11 Listopada 16

3. Apteka Gryfińska, 74-100 Gryfino, ul. Piastów 10A

4. Apteka Cefarm nr 81-064 , 74-100 Gryfino, ul. Grunwaldzka 6

5. Apteka "Mandragora" , 74-101 Gryfino, ul. Krasińskiego 89

6. Apteka "Vademecum" , 74-100 Gryfino, ul. 1 Maja 15 H

7. Apteka , 74-101 Gryfino, ul. 11 Listopada 66 – 68

8. Apteka "Muszkieter" , 74-100 Gryfino, ul. 9 Maja 14

9. Apteka "W Galerii" , 74-100 Gryfino, ul. Flisacza 63

10. Apteka „Centrum Zdrowia”, 74-100 Gryfino, ul. Niepodległości 28

Przeterminowane leki oraz opakowania po lekach można również dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych:

1. na terenie Składowiska odpadów Gryfino-Wschód, działka 96/16 obręb Wełtyń II, pn-sb 7:00-17:00

2. przy ul. Targowej 9 w Gryfinie, pn-pt 7:00-17:00.