Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Dzwony w jeziorze
Dzwony w jeziorze


Na południe od Binowa i na wschód od Wysokiej Gryfińskiej leży małe, wiejskie jezioro, nazywane "Gnuśny Gryf".
Swą nazwę otrzymało zapewne z tego powodu, że nad jego brzegiem przed wiekami gnieździł się ptak Gryfem zwany.
W jeziorze spoczywają dwa kościelne dzwony, których dźwięk można jeszcze o szczególnej porze usłyszeć i dziś.
A było to tak:
Jakoś przed stoma latami zagnieździli się w naszym kraju Francuzi, przechodzący często przez granice ze zdobycznymi transportami.
Tak było i tym razem, kiedy wieźli na wozie dwa przepiękne kościelne dzwony. Była zima, rzeki i jeziora pokryte były grubą warstwą lodu. Kiedy dotarli nad jezioro Gnuśny Gryf, zjechali z drogi na taflę lodu myśląc, że tym sposobem skrócą sobie drogę.
Ale Gnuśny Gryf ma na dnie wiele ciepłych źródeł i gdy tylko Francuzi na takie miejsce trafili, cały transport z końmi, wozem i dzwonami pogrążył się w jeziorze.
Od tej pory dwa kościelne dzwony spoczywają na dnie jeziora Gnuśny Gryf. Komu zdarzy się w samo południe w dzień świętego Jana płynąć łódką po jeziorze, ten może usłyszeć w toni wodnej piękny dźwięk dwóch kościelnych dzwonów.Prof. Dr A. Haas, w:"Buchheidesagen", Verlag Leon Sauniers, Stettin 1924.
Tłum: Marian Anklewicz
- * Aby zwiedzić dziś miejsca opisane w legendach o Małym Gryfinie należy przed Żelisławcem skręcić w lewo, w polną drogę prowadzącą na północ w stronę jeziora zwanego oficjalnie Zgniły Grzyb.
Można to również uczynić idąc ścieżką od drogi brukowej Żelisłwiec - Binowo, lecz w pierwszej wersji po drodze spotkać można wiele interesujących obiektów w postaci kamieni z megalitów oraz usypisk kurhanowych.
W końcu dojdzie się do wzgórza położonego nad samym jeziorem z wyraźnie zachowanymi podkowiastymi wałami starego, pomorskiego grodu.
Śladów przeszłości szukać należy w kształtach zalegających przy grodzisku kamieni oraz w kretowiskach. W nich to właśnie natrafić można na skorupki naczyń sprzed tysiąca lat.
Grodzisko nigdy nie było przedmiotem zainteresowania zawodowych archeologów, za to ślady działalności dawnych i współczesnych amatorów "skarbów" widoczne są na każdym kroku.
Według wniosków szczecińskich archeologów wyciągniętych na podstawie więcej niż skromnych penetracji powierzchniowych, gród mógł być zamieszkany już w IX wieku


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl