Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Gryf znad jeziora
Gryf znad jeziora


Na południowo wschodnim krańcu leśnictwa Klucz, mniej więcej w połowie drogi z Wysokiej Gryfińskiej do Żelisławca, leży niewielkie jezioro zwane Leniwy Gryf.
O nazwie tego jeziora krążą przeróżne sagi. Na północnym brzegu jeziora w zamierzchłych czasach stał olbrzymi, prastary dąb, na wierzchołku którego, w ogromnym gnieździe mieszkał ptak, zwany Gryfem. Ptak ten był tak wielki i silny, że nie tylko owce i cielaki, ale i całe woły potrafił złapać w swoje szpony i uprowadzić.
Często napadał również na ludzi. Całe szczęście, że to ogromne ptaszysko mogło w roku wychować tylko jedno młode! Prawdopodobnie jezioro wzięło swoją nazwę właśnie od tego ptaka.
W rzeczywistości jednak nazwa jeziora wywodzić się może ze słowiańskiego słowa "grib" to jest grzyb, huba. Jezioro Grzybno jest również na południe od Swobnicy, jezioro Griebenitzsee znaleźć można koło Babelsbergu (Poczdam), Grimnitzsee w Marchii Wkrzańskiej - wszystkie te nazwy są pochodzenia słowiańskiego.
Określenie "leniwy" odnosić się może do stanu wody, zazwyczaj pozostającej w bezruchu. Wśród jezior spotykane są nazwy "Jezioro Leniwe".Prof. Dr A. Haas, w:"Buchheidesagen", Verlag Leon Sauniers, Stettin 1924.
Tłum: Marian Anklewicz


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl