Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Kobieta z długim nosem
Kobieta z długim nosem


Przed około stoma laty żyła w Gryfinie kobieta, która miała ponad metrowy nos. Kiedy zmarła, pochowano ją na gryfińskim cmentarzu.
Pewnego razu dwie dziewczyny udały się na stary cmentarz*, aby tam spokojnie poprząść.
Na miejscu okazało się, że zapomniały wziąć z domu pedał do kołowrotka. Usiadły sobie na mogile, w której akurat pochowana była kobieta z drugim nosem.
Nie posiedziały zbyt długo, gdy nagle z grobu wychyliły się dwa ramiona i długi nos.
Ku swemu przerażeniu dziewczęta zauważyły, że nie mogą ruszyć się z miejsca. Na ich szczęście zauważył to mężczyzna zdążający na pole z widłami w ręku. Zapytał je, dlaczego tu siedzą i co ma znaczyć ten długi nos.
Zapytane odpowiedziały: "Usiadłyśmy na mogile, ponieważ zapomniałyśmy naszego kołowrotka, a teraz nie możemy ruszyć się z tego miejsca".
Wtedy mężczyzna wbił swoje żelazne widły w długi nos i dziewczyny wkrótce mogły ruszać się swobodnie. Były tym zdarzeniem bardzo przestraszone i uciekły ze swoimi kądzielami do domu. Jednak od tej pory w ich domu straszy.



Alfred Haas, "Greifenhagener Sagen", w: Monatsblatter fur pommersche Volkskunde, 1894
Tłum: Marian Anklewicz
- * stary cmentarz - dzisiejszy park miejski, który już na początku dwudziestego wieku przestał pełnić funkcje cmentarza i pomimo istnienia na nim grobowców i mogił stał się chętnie odwiedzanym parkiem miejskim.


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl