Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Krasnoludki w gryfińskiej żwir..
Krasnoludki w gryfińskiej żwirowni


Na Górze Piaskowej* pod Gryfinem znajduje się żwirownia, w której widać wiele małych dziur.
Mieszkają w nich karzełki. Pewnego razu na Piaskową Górę udał się biedny mieszkaniec Gryfina i kiedy mijał żwirownię, zobaczył nagle malutkie ludziki, które nosiły w rękach małe bryłki złota.
Karzełki gdy go ujrzały, dały drapaka, gubiąc po drodze kawałki złota. Mężczyzna pozbierał je co do jednego i od tej pory stał się bogatym, zamożnym człowiekiem.
O przygodzie usłyszała sąsiadka tego mężczyzny, która była chciwa i skąpa. Pomyślała, że w ten sposób i ona może się wzbogacić.
Kiedy przyszła do żwirowni, zauważyła wprawdzie małe ludziki, lecz również oprócz nich lśniące, biegające po piasku, robaki. Pomyślała, że są to właśnie wymarzone grudki złota i zaczęła je zbierać.
Nagle robaczki przemieniły się w karzełki i wkrótce stanął przed nią sam ich król.
Na jego rozkaz karły rzuciły się na kobietę i zabiły ją. Od tej pory żwirownia nazywana jest żwirownią krasnoludów.Alfred Haas, "Greifenhagener Sagen", w: Monatsblatter fur pommersche Volkskunde, 1894
Tłum: Marian Anklewicz
- * w XIX wieku wielka miejska piaskownia (Góra Piaskowa, Sandberg, Sandgrube) istniała zaraz za dzisiejszym wiaduktem przy ulicy Wojska Polskiego, jej strome urwiska są widoczne jeszcze za domem kamieniarza przy cmentarzu komunalnym.


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl