Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Krasnoludki spod Bartkowa
Krasnoludki spod Bartkowa

 
Pod Bartkowem, w lesie, znajduje się stara żwirownia, pośrodku której widać głęboką, dużą dziurę.
Prawdopodobnie to tam właśnie żyją krasnoludki, a dziura jest, jak się opowiada, wejściem do ich podziemnego królestwa. Pewnego razu do Bartkowskiego Lasu przyszedł biedny człowiek z Gryfina, który zbierał mech służący mu do uszczelniania na zimę okien i drzwi. W pobliżu żwirowni spotkał on jednego z karzełków.
Ten podszedł do niego przyjaźnie nastawiony i zaprosił pod ziemię, do mieszkania krasnali, mówiąc, że mają dla niego zajęcie. Poszukiwacz mchu zgodził się chętnie, zszedł był na dół i zauważył tam przede wszystkim długą, nakrytą ławę, a na niej wielu siedzących małych ludzi.
Nie zajął się jednak nimi, lecz rozpoczął uszczelniać mchem wszystkie szczeliny i otwory tak, żeby ani jeden zimny podmuch nie dotarł do wnętrza.
Kiedy wreszcie skończył swoją pracę, usiadł na ławie przy stole, jadł i pił ile dusza zapragnie.
W końcu podeszły do niego krasnoludki i zaczęły wpychać mu do wszystkich kieszeni zwykłe, drewniane wióry, takie jakie powstają na przykład przy heblowaniu drewna.
Poszukiwacz mchu, z natury uprzejmy i przyjazny człowiek, nic nie mówił, ale w głębi duszy mocno dziwił się postępkowi swoich małych gospodarzy.
Jakież jednak było jego zdziwienie, kiedy po przyjściu do swojego domu w Gryfinie odkrył, że w międzyczasie wióry zmieniły się w czyste, najprawdziwsze złoto.
Od tej pory człowiek ów nie miał już potrzeby zbierać mchu i za niewielkie pieniądze zatykać ludziom dziury w mieszkaniach, stał się bogatym mieszczaninem.Alfred Haas, "Greifenhagener Sagen", w: Monatsblatter fur pommersche Volkskunde, 1894
Tłum: Marian Anklewicz


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl