Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Diabeł straszy dwóch złodziei
Diabeł straszy dwóch złodziei


Pewien stary człowiek z Gryfina opowiadał następującą historię z czasów swojej młodości:
W domu moich rodziców zatrzymał się diabeł. Był zupełnie czarny i spał na stryszku z sianem w stodole.
Nocą w kominie chodził, w górę i w dół, tym samym go czyszcząc, tak że nigdy nie potrzebowaliśmy kominiarza. Pewnego wieczoru w naszym domu złożyło wizytę dwóch złodziei, by z wędzarni w kominie* ukraść kiełbasę.
Złodzieje byli z mało znanej miejscowości.
Jeden powiedział do drugiego: "Daj trochę zapałek". Drugi wyjął kilka zapałek - były to stare drewienka zroszone siarką, na których najpierw musiała zapalić się siarka zanim ogień zapalił drewienko - i próbowali, jeden po drugim, skrzesać je o swe spodnie. Ale żadna zapałka nie chciała się palić.
Wówczas jeden z nich zawołał ze złością: "Dlaczego tutaj nie ma ognia?" Wkrótce diabeł, który jak zwykle siedział w kominie i wszystko słyszał, odpowiedział: "Chcecie? Tutaj jest ogień!" W oka mgnieniu stało się jasno jak w dzień i złodzieje zobaczyli przed sobą stojącego diabła w swej okropnej postaci.
Tak bardzo się przerazili, że w pierwszej chwili zupełnie zdrętwieli, a potem szybko uciekli, tak że, jak później opowiadali, sami nie wiedzieli w jaki sposób wydostali się z komina. A do tego raz na zawsze przeszła im ochota do kradzieży.


Wojciech Łysiak, w: "Diabelskie sprawki - podania, legendy i bajki z Pomorza Zachodniego", Wydawnictwo "ECO", Międzychód 1998.
- * w starych, pomorskich domach komin rozszerzał się na strychu do rozmiarów dużego pomieszczenia w kształcie piramidy, do którego można było wejść i które mogło służyć także za wędzarnię. Takie kominy można jeszcze dzisiaj znaleźć w wioskach z zachowaną XIX - to wieczną zabudową.


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl