Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Kamień z wyrytą literą T
Kamień z wyrytą literą T


Idąc z Gryfina do Bartkowa, tuż przy skrzyżowaniu można zobaczyć duży czarny kamień, na którym wyryta jest łacińska litera "T". Kiedyś podczas okropnej burzy rzucił go tam diabeł.
Według innego przekazu kamień wyśliznął się diabłu i spadł na ziemię. W okolicy o tym kamieniu opowiada się, że gdy 26 kwietnia* jakiegoś roku nadciągnęła burza i gdy uderzyło w niego pięć piorunów, spod kamienia wyszli mali ludkowie i pod wodzą diabła udali się do pobliskiej wsi, gdzie podpalili domy i stodoły.


Wojciech Łysiak, w: "Diabelskie sprawki - podania, legendy i bajki z Pomorza Zachodniego", Wydawnictwo "ECO", Międzychód 1998.
- * w Bartkowie panował przesąd, że jeśli 26 kwietnia wyprowadzi się ze stajni kozła i pozwoli mu się biegać po wsi, wówczas z nieba wraz z deszczem spadnie mały czarny kamień, zwany tu "wronim kamieniem" (Krähestein).


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl