Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Diabelskie kamienie*
Diabelskie kamienie*


Na polach w pobliżu Gryfina, przede wszystkim wokół jezior i stawów można spotkać szczególny rodzaj kamieni, o których lud opowiada, że są to jakoby ości, które diabeł* wypluł po zjedzeniu ryb.


Wojciech Łysiak, w: "Diabelskie sprawki - podania, legendy i bajki z Pomorza Zachodniego", Wydawnictwo "ECO", Międzychód 1998.
- * zachodniopomorskie wyobrażenie diabła i jego sprawek wyrażone w tutejszym folklorze posiada niewątpliwie swoją regionalną specyfikę.
Jednak w istocie zasadza się na tych samych przesłankach, na jakich powołany został do życia diabeł "ogólnochrześcijański".
Jego wizerunek jest uosobieniem wszelkiego zła, wszelkich niezrozumiałych zjawisk.
To on może w znacznej mierze rządzić tym światem, kreować sytuacje, decydować o wszystkim. Bez względu na to, czy jest bytem realnym, czy też ludzkim błędem poznawczym, diabeł zamieszkał na stałe w kulturze wszystkich niemal narodów świata.
Jest uniwersalny, można go wykorzystać do wszystkiego. Po drugiej wojnie światowej pomorskiego diabła narodowości niemieckiej zastąpił polski diabeł, który przyjechał tutaj z transportami osadników z "centrali" i przesiedleńców "zza Buga".
W swoich sprawkach nie różni się on prawie niczym od swojego niemieckojęzycznego brata, może tylko tym, że z biegiem lat musi coraz bardziej poszerzać pole swej działalności.


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl