Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Mysi Rów
Mysi Rów


Pewnego dnia do Gryfina przybył jakiś mężczyzna, który miał na sobie garnitur w połowie zielony, a w połowie czerwony.
Był to zły czarownik, który starał się sprzedać ludziom myszy i szczury, aby ich tym sposobem zaczarować.
Gdy szedł ulicami Gryfina i ciągle krzyczał: "piękne myszy, piękne szczury!" podszedł doń jakiś mężczyzna i kupił sobie mysz. Ledwie dobili targu kupiec stał się myszą i odtąd musiał się tułać po świecie jako mały gryzoń.
Ale przyszła kara za te straszne czary. Gdy kiedyś czarownik szedł przez most, zobaczył na dole w wodzie czaszki i diabła, który wołał do niego: "piękne myszy, piękne szczury!" Wtedy czarownik wpadł do wody i został zamieniony w rybę. Zaś myszy i szczury, które niósł na sprzedaż uciekły i rzuciły się do pobliskiego rowu, w którym się potopiły. Rów ten położony jest na łące i nazywa się Mysim Rowem.


Wojciech Łysiak, w: "Diabelskie sprawki - podania, legendy i bajki z Pomorza Zachodniego", Wydawnictwo "ECO", Międzychód 1998.


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl