Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Budowa murów miejskich* w Gryf..
Budowa murów miejskich* w Gryfinie


Kiedy mieszkańcy Gryfina zamierzali otoczyć miasto murem, długo nie mogli znaleźć budowniczego, który by doprowadził dzieło do końca. Zawsze pojawiała się jakaś przeszkoda i wydawało się, że mur miejski nie zostanie wykończony.
Zgłosił się jednak mistrz, który obiecał, że dokończy jego budowę. Następnie udał się do pewnego biednego mieszkańca, który miał gromadkę dzieci i odkupił od niego jedno dziecko. Potem w części muru miejskiego* wykonał niewielką niszę i włożył do niej dziecko, by je zamurować.
Początkowo wszystko przebiegało zgodnie z oczekiwaniami, ale kiedy mistrz układał ostatnią cegłę* i w niszy zrobiło się ciemno, dziecko zaczęło głośno płakać i wołać: "Murarzu, murarzu, robi się ciemno!" Kiedy dziecko wypowiedziało te słowa, majster spadł z drabiny i skręcił kark.
Opowiada się, że w murze miejskim, gdzie zostało zamurowane dziecko, jeszcze dziś o północy zobaczyć można dwa szkielety - duży i mały.


Wojciech Łysiak, w: "Grody, zamki i kościoły - legendy i podania z Pomorza Zachodniego", Wydawnictwo "ECO", Międzychód 1995.
- * mury miejskie w Gryfinie wzniesiono na przełomie XIII i XIV stulecia; gadka ta z pewnością nie sięga swymi korzeniami tak odległych czasów, być może jest odzwierciedleniem jakiegoś przedsięwzięcia związanego z naprawą murów w XVIII lub XIX wieku. - * w oryginale u Dr A. Haas w "Greifenhagener Sagen" mowa jest o małym lochu w fundamencie murów. - * mury gryfińskie zbudowane były z kamienia polnego, ogólnie zwanego granitem, a nie z cegły, w oryginale u Dr A. Haas w "Greifenhagener Sagen" użyto słowa "Stein", co należałoby tłumaczyć dosłownie (kamień).


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl