Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Jak skończyło się poszukiwanie..
Jak skończyło się poszukiwanie skarbu


Pewnej nocy do trzech mężczyzn mieszkających w Gryfinie coś zapukało i powiedziało im, że o określonej porze mają zjawić się na Górze Szubienicznej i tam odkryją skarb.
Postawiony im został jednak pewien warunek: nie mogą w tym czasie wypowiedzieć ani słowa, cały czas muszą milczeć. Trzej mężczyźni zjawili się o oznaczonym czasie na Górze Szubienicznej i zaczęli kopać. Wkrótce rozległ się straszliwy wrzask. Oni jednak nie dali się ponieść nerwom i w ciszy kopali dalej.
Nagle na górze zjawiło się paru innych mężczyzn i zaczęli przygotowywać szubienicę. Także i to nie zakłóciło poszukiwaczom pracy, nie dali się wyprowadzić z równowagi. Dopiero kiedy nieznajomi zaczęli radzić, jak by tu wypróbować szubienicę, a jeden z nich podsunął pomysł, aby powiesić jednego z kopiących, tych ogarnął przeraźliwy strach i pomimo, że skrzynię z pieniędzmi mieli już na wpół wyciągniętą, rzucili się do ucieczki.
Wszyscy trzej zapadli z powodu przeżytych okropności w ciężkie choroby, a jeden z nich zbzikował. 


Alfred Haas, "Pommersche Sagen", Berlin 1912 
Tłum: Marian Anklewicz

    


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl