Archiwum, starsze niż pół roku
2018/06/14, Gala Laureatów 2017/2018

W dniu 20 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 w Gryfinie odbędzie się uroczystość związana z uhonorowaniem najzdolniejszych uczniów naszej gminy. Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wyróżni najlepszych uczniów, którzy w roku szkolnym 2017/2018 zdobyli najważniejsze wyróżnienia oraz osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.

Pierwsza część Gali Laureatów rozpocznie się o godz. 15:30 i skierowana będzie do najmłodszych wyróżnionych oraz uczniów szkół podstawowych. Od godziny 18:30 zostaną nagrodzeni uczniowie uczęszczający do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

 

2018/06/12, Rok Kobiet na Pomorzu Zachodnim "Kobieta ma Prawo" - spotkanie z Iwoną Guzowską

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn zapraszają na spotkanie organizowane w ramach Roku Kobiet na Pomorzu Zachodnim z okazji 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Spotkanie pod hasłem „Kobieta ma Prawo” odbędzie się w dniu 19 czerwca 2018 r. o godz. 17:00 w Gryfińskim Domu Kultury w Gryfinie.

Gościem specjalnym spotkania będzie Iwona Guzowska - mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie, czterokrotnie zdobyła Puchar Świata w kick-boxingu, a także tytuł mistrzyni Holandii w kick-boxingu, tytuł mistrzyni Finlandii w kick-boxingu oraz siedmiokrotne mistrzostwo Polski, polityczka, posłanka na Sejm VI i VII kadencji.


 

2018/06/18, „Smaki Ryb Odrzańskich”

18 czerwca 2018 r. odbyła się siódma edycja Regionalnego Konkursu „Smaki Ryb Odrzańskich” organizowanego w ramach Żabnickiego Lata z Rybką. Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorem było Sołectwo Żabnica przy współudziale Szkolnego Koła TPD przy miejscowej Szkole Podstawowej. Już tradycyjnie honorowy patronat przyjęli: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Starosta Gryfiński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino. Nagrody dla uczestników konkursu kulinarnego ufundowało Województwo Zachodniopomorskie. Żabnicka impreza promuje zanikający zawód - śródlądowego rybaka łodziowego oraz akcentuje walory kulinarne i odżywcze ryb słodkowodnych.

W głównym konkursie kulinarnym zgłoszono 23 potrawy. Jury miało ogromne problemy, ponieważ poziom przygotowanych potraw był bardzo wysoki. Po długich obradach zwycięstwo przyznano Markowi Miedzakowi za szczupaka faszerowanego, drugie miejsce wywalczył Hieronim Kubiak za szczupaka faszerowanego mięsem własnym, a trzecie Iwona Stachów za zupę rybną z suma. Nagrody laureatom wręczył Andrzej Binka dyrektor Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego.

Jak zwykle organizatorzy przygotowali również konkurs plastyczny oraz rywalizację wędkarzy. Odbył się też pokaz profesjonalnego przyrządzania ryb słodkowodnych, a gryfińscy rybacy pokazywali jak się stawia sieci oraz jak je naprawiać. Można było przepłynąć się katamaranem i obserwować popisy motorowodniaków na wodnych skuterach. Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano atrakcję w postaci dmuchanego zamku oraz wielobój sprawnościowy zorganizowany przez LKS Piast Gryfino. Nie zabrakło góralskiej kwaśnicy przygotowanej przez mieszkańców wsi o bliźniaczej nazwie w Beskidze Żywieckim. A imprezę zakończył jak zwykle „Bal Rybaka” przy muzyce na żywo.

 

2018/06/06, Niewidzialne Miasta - warsztaty twórcze 16 czerwca w GDK!

Już we wrześniu tego roku, Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu, Gryfiński Dom Kultury i Gmina Gryfino wracają z ideą odtworzenia festiwalu Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie. Na początek zostanie wznowiona część imprezy pod nazwą Sztukowanie Miasta. Będą to działania animacyjne i artystyczne, które swoim zasięgiem obejmą ulice miasta. Część przewidzianych działań odbywać się będzie także w świetlicach wiejskich gminy: w Sobieradzu, Wełtyniu i Wirowie. W ramach Sztukowania Miasta 2018 odbędą się trzy niezależne przedsięwzięcia: Niewidzialne Miasta, Miasto Mówi Mi i Gminna Mapa Kultury, na których realizację organizatorzy pozyskali dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Edukacja Kulturalna. Pierwsze z wydarzeń rozpocznie się już w czerwcu.

Pierwsze warsztaty - tzw. Starter, który stanowi zapowiedź szerszych, wrześniowych działań w ramach akcji Niewidzialne Miasta - rozpoczną się 16 czerwca 2018 o godzinie 12 w Gryfińskim Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej 17. Warsztaty są skierowana do pojedynczych uczestników w różnym wieku oraz do całych rodzin z dziećmi od 6. roku życia Organizatorzy zachęcają do kontaktu mailowego z liderką i prowadzącą warsztaty - Edytą Waszak, gryfinianką i animatorką dziecięcych działań kulturalnych w Szczecinie. Zapisy z podaniem wieku oraz imion i nazwisk uczestników, a także ewentualne zapytania należy kierować na adres edytawaszak@gmail.com Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale liczba jego uczestników jest ograniczona.

Warsztaty Niewidzialne Miasta to twórcza propozycja organizowana przez stowarzyszenie Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu, a skierowana do pojedynczych uczestników w różnym wieku oraz do całych rodzin z dziećmi od 6. roku życia. Punktem wyjścia do pracy podczas zajęć będą fragmenty książki Italo Calvino pt. "Niewidzialne miasta". Znajdujemy w niej miasto Dionira o sześćdziesięciu srebrnych kopułach lub Oktavię - miasto-pajęczynę, rozpięte między dwiema stromymi górami. Jest też miasto Hersylia, gdzie mieszkańcy rozciągają między domami nici. Uczestnicy warsztatów sprawdzą, w jaki sposób tekst książki może stać się inspiracją dla wyobraźni i spróbują przekształcić to w konkretną strukturę przestrzenną. Uczestnicy zbudują więc wspólnie makiety lub stworzą inną formę swojego postrzegania jednego z opisanych w książce miast.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

2018/06/12, XVI Gryfiński Koncert Organowy

„Muzyka jest jedną z dróg, którymi dusza powraca do Nieba” (T. Tasso) - pod tym hasłem odbędzie się XVI Gryfiński Koncert Organowy. Jakub Rabizo (skrzypce) i Insa Bernds (organy). Dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Arcangello Corellego, Franciszka Bibera i Charlesa Gounoda, będą przeplatane poezją ks. Jana Twardowskiego. Koncert odbędzie się 17 czerwca 2018 r. o godz. 19.00 w kościele parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gryfinie.

Wyłącznym sponsorem koncertu jest Polska Grupa Energetyczna, Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Zakład Zespół Elektrowni Dolna Odra. Gmina Gryfino, Biblioteka Publiczna w Gryfinie i Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej zapraszają.

Jakub Rabizo (Naugarten/Niemcy) – skrzypce Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat. Już dwa lata później zadebiutował jako solista z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Absolwent Elbląskiej Szkoły Muzycznej. W 1998 r. ukończył z najwyższym wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, gdzie uczył się pod okiem prof. Mirosławy Pawlak. Swoje umiejętności doskonalił u światowej sławy profesorów: Wandy Wiłkomirskiej, Edwarda Zienkowskiego, Konstantego A. Kulki, Stephena Picarda, Anny Chumachenko, Marka Lubotskiego i Henry Meyera.

W wieku 25 lat został koncertmistrzem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Zespołu Camerata Nova w Szczecinie. Gościnnie prowadził zespoły Das Sinfonie Orchester Berlin i Polsko-Niemiecką Orkiestrę Kameralną w Berlinie. Obecnie zawodowo związany jest z Pruską Orkiestrą Kameralną w Prenzlau, gdzie pełni funkcję II koncertmistrza i solisty. Występuje jako solista, kameralista oraz koncertmistrz, dając ponad 150 koncertów rocznie. W swoim solowym repertuarze, obejmującym szerokie spektrum muzycznych propozycji, skupia się głównie na salonowej muzyce wirtuozowskiej epoki romantyzmu. Koncertuje głównie w Europie Zachodniej, jednak zawsze chętnie wraca na rodzime sceny. Nazywany przez niemieckich krytyków muzycznych „diabelskim skrzypkiem”, podbija serca publiczności temperamentem i głębią brzmienia. W ubiegłym roku dołączył do wąskiego grona Polaków z entuzjazmem opisywanych przez najważniejsze pismo muzyczne na świecie „Das Orchester”.

Insa Bernds (Berlin/Niemcy) – fortepian, Studiowała grę na fortepianie i skrzypcach, a także teorię muzyki i muzykologię w Lubece, Freiburgu, Berlinie i Mediolanie. Jest cenionym korepetytorem i akompaniatorem, jak również wykonawcą muzyki kameralnej. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Berlinie, Lubece, Prenzlau. Jej repertuar muzyczny jest bardzo zróżnicowany i obfituje zarówno w dzieła operowe, operetkowe i muzykę kameralną jak również w muzykę rozrywkową.

 

2018/06/14, "Poezja to brzmi pięknie"- wieczór piosenki atorskiej w Pniewie już 17 czerwca!
Już w niedzielę 17 czerwca 2018 rusza pierwsza edycja nowego cyklu wydarzeń kulturalnych w miejscowości Pniewo. "Poezja to brzmi pięknie" to inicjatywa młodych animatorów kultury ze Środowiska Inicjatyw Artystycznych HYBADU oraz aktorów gryfińskiego Teatru 6 i PÓŁ. Pomysł wyszedł od młodzieży, na co dzień realizującej swoje pasje muzyczne i aktorskie na terenie Gryfina.

Efektem dwumiesięcznych przygotowań będzie wieczór piosenki aktorskiej, podczas którego zaprezentowane zostaną teksty wybitnych polskich i zagranicznych poetów, w nowych aranżacjach muzycznych . Będziemy świadkami zupełnie nowych interpretacji znanych utworów. Wykonawcami są członkowie Teatru 6 i PÓŁ oraz przyjaciele i współpracownicy teatru. Najczęściej są to osoby śpiewające amatorsko, które chcą realizować swoje pasje, podnosić swoje umiejętności wokalne.
Podczas prób do koncertu finałowego uczestnicy mogą liczyć na wsparcie wokalne ze strony Magdaleny Włodarczak, instruktora Gryfińskiego Domu Kultury, trenerki emisji głosu, śpiewu oraz gry na gitarze. Pomocy w interpretacji tekstów udziela uczestnikom Krzysztof Gmiter, instruktor teatralny, również na co dzień związany z GDK.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny dla wszystkich chętnych. Początek koncertu o godzinie 19.

Realizacja wieczoru z piosenką aktorską to tylko pretekst do realizacji celu głównego: integracji młodych, kreatywnych ludzi z lokalnego środowiska. Jest to dla nich również nauka organizacji wydarzenia kulturalnego. Są oni jednocześnie organizatorami i realizatorami całego wydarzenia. Zajmują się więc planowaniem i koordynacją wszystkich działań przygotowawczych, obsługą techniczną i organizacją zaplecza koncertu. Są również odpowiedzialni za promocję wydarzenia.

Wydarzenie jest doskonałą okazja do zaproszenia mieszkańców wsi Pniewo i okolicznych miejscowości, aby wspólnie spędzili wieczór w miłej i przyjaznej atmosferze.
Wszystkie osoby zaangażowane w realizację wieczoru "Poezja to brzmi pięknie" robią to nieodpłatnie, z potrzeby samorealizacji i chęci wspólnego stworzenia wyjątkowej imprezy dla mieszkańców regionu.
Społecznikowski charakter imprezy spodobał się ekspertom z programu Społecznik - Program Marszałkowski, dzięki czemu wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Organizatorem jest stowarzyszenie HYBADU oraz Gryfiński Dom Kultury.

Wieczór zrealizowany zostanie na scenie plenerowej w domu artystycznym Topolowa 3B w Pniewie. To nowe miejsce na kulturalnej mapie naszej gminy. Od czerwca 2017 roku odbyło się tam już sześć kameralnych wydarzeń kulturalnych. Jest to dom prywatny, otwarty na każdy rodzaj sztuki niekomercyjnej.
 
 
 
 

2018/06/07, "Smaki Ryb Odrzańskich"

VII Regionalny Konkurs „Smaki Ryb Odrzańskich” odbędzie się 16 czerwca 2018 r. (sobota). Jak zwykle miejscem imprezy będzie plac na przedłużeniu ulicy Zielnej w Żabnicy. Organizatorem jest Sołectwo Żabnica przy współudziale innych organizacji i stowarzyszeń. Honorowy patronat nad imprezą przyjęli Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Starosta Gryfiński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino. Żabnicka impreza podkreślać będzie walory kulinarne i odżywcze ryb słodkowodnych. Największą atrakcją imprezy „Góralska kwaśnica”, którą przygotują mieszkańcy zaprzyjaźnionej Żabnicy z Beskidu Żywieckiego. Organizatorzy zachęcają gorąco do udziału w konkursach - kulinarnym polegającym na przygotowaniu potrawy z ryby występującej w rejonie Międzyodrza, z dodatkami do potrawy z produktów występujących w najbliższej okolicy i plastycznym pod hasłem „Ryby na niby”. Regulaminy obu konkursów są umieszczone na facebookowym profilu Sołectwa Żabnica. Poza tym organizatorzy zapewniają możliwość zakupu ryb i innych produktów na licznych wystawionych stoiskach. Przewidzianych jest wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych oraz występy artystyczne. Imprezę zakończy „Bal Rybaka” przy muzyce na żywo. Serdecznie zapraszamy wszystkich do Żabnicy 16 czerwca od godz.15.00.

Kontakt do organizatorów : Jerzy Piasecki sołtys wsi Żabnica – tel. 504321242 Sławomir Fuks – prezes Koła TPD przy SP Żabnica – tel. 696092626 e-mail spzabnica@op.pl

 

2018/06/20, Warsztaty Artystyczne "Niewidzialne Miasta"
W sobotę 16 czerwca 2018 w Gryfińskim Domu Kultury odbyły się pierwsze tegoroczne warsztaty w ramach akcji Sztukowanie miasta 2018. Starter Niewidzialne Miasta poprowadziła Edyta Waszak.

Przypomnijmy, że Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu, Gryfiński Dom Kultury i Gmina Gryfino wracają z ideą odtworzenia festiwalu Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie. Na początek zostanie wznowiona część imprezy pod nazwą Sztukowanie Miasta. Będą to działania animacyjne i artystyczne, które swoim zasięgiem obejmą ulice miasta. Część przewidzianych działań odbywać się będzie także w świetlicach wiejskich gminy: w Sobieradzu, Wełtyniu i Wirowie.

W ramach Sztukowania Miasta 2018 odbędą się trzy niezależne przedsięwzięcia: Niewidzialne Miasta, Miasto Mówi Mi i Gminna Mapa Kultury, na których realizację organizatorzy pozyskali dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Edukacja Kulturalna.

Pierwsze warsztaty - tzw. Starter, który stanowi zapowiedź szerszych, wrześniowych działań w ramach akcji Niewidzialne Miasta, odbyły się w sobotę 16 czerwca 2018.
Była to twórcza propozycja skierowana do pojedynczych uczestników w różnym wieku oraz do rodzin z dziećmi od 6. roku życia. Punktem wyjścia do pracy podczas zajęć były fragmenty książki Italo Calvino pt. "Niewidzialne miasta". Uczestnicy warsztatów sprawdzali, w jaki sposób tekst książki może stać się inspiracją dla wyobraźni i próbowali przekształcić to w konkretną strukturę przestrzenną. Uczestnicy tworzyli wspólnie formę swojego postrzegania wybranego miasta. Tworzyli projekty, rysunki miejsc dla nich ważnych w rodzinnym mieście, zapomnianych, nieistniejących budynków i opowiadali swoje historie związane z tymi miejscami.

Warsztaty poprowadziła Edytą Waszak, gryfinianka i animatorka dziecięcych działań kulturalnych w Szczecinie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
 
 
 
 

2018/06/13, Premiera książki Kamili Paradowskiej "Teatr Uhuru w praktyce"

Zapraszamy na spotkanie z Kamilą Paradowską - autorką książki o Teatrze Uhuru przygotowanej z okazji 20-lecia istnienia teatru.

„Teatr Uhuru w praktyce” pokaże fenomen offowego Teatru Uhuru zrodzonego w Gryfinie 20 lat temu. Niewielki teatr założony przez Janusza Janiszewskiego w krótkim czasie okazał się jednym z najciekawszych zjawisk artystycznych w świecie teatralnej alternatywy, osiągnął duże znaczenie zarówno w środowisku młodych grup i aktorów, jak i stał się jedną z artystycznych wizytówek Gryfina.

Monografia ma pokazywać teatr w jego aspekcie praktycznym, skierowanym na doświadczenie bycia w Uhuru, ma być opowieścią, z której można się uczyć i inspirować we własnej pracy teatralnej. Znajdzie się tu rozdział na temat sposobów pracy z młodym aktorem, w ściśle założonym nurcie artystycznym, w którym młodzieńczy niepokój łączy się z filozoficznymi i literackimi poszukiwaniami animatorów grupy – Janusza i Violiny Janiszewskich.

Książka poświęcona jest także miejscu i okolicznościom, w jakich teatr powstał, pokaże Gryfino jako miasto-inkubator twórczości ludzi młodych, sposoby ich lokalnego zaangażowania w tworzenie teatru, festiwali, miejsc spotkań. Niebagatelną rolę w rozwoju Uhuru odegrała także współpraca transgraniczna i szereg międzynarodowych projektów, w których teatr brał udział – to bardzo ważny element historii Teatru Uhuru. Teatr zostanie zatem wpisany w historię miasta, pokaże jego walory kulturotwórcze – wpływające zarówno na pojedyncze biografie, jak i postrzeganie samego miasta – aktywnego, zorientowanego na kulturę i rozwój.

Książka powstaje zarówno „z wewnątrz”, z doświadczenia pracy w Uhuru (autorka przez 10 lat była jego aktorką), jak i z dystansu, po niemal dziesięcioletniej przerwie od grania w teatrze. Książka ta łączy zatem osobiste wspomnienie z perspektywą badawczą otwierając tym samym nowy rozdział w sposobach opisywania zjawisk artystycznych i społecznych.

Informacja o autorce: Kamila Paradowska (ur. 1981) kierownik literacki Teatru Współczesnego w Szczecinie, autorka teatralnego bloga dla publiczności (www.blog.wspolczesny.szczecin.pl) oraz programów edukacyjnych tworzonych we współpracy z Instytutem Teatralnym w Warszawie. Współpracowała z festiwalem Kontrapunkt jako redaktorka jednodniówki festiwalowej „Mała Forma”, była redaktorką naczelną czasopisma akademickiego „Przegląd Uniwersytecki”. Na Uniwersytecie Szczecińskim prowadziła zajęcia z historii teatru oraz pisania kreatywnego. Przez 10 lat była aktorką teatru offowego Uhuru z Gryfina, wielokrotnie nagradzaną za stworzone w teatrze role. W marcu 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka „Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie”.

PROGRAM CAŁEGO DNIA JUBILEUSZOWEGO

11.00. Teatr BOMBA BOMBA - „Tajemnicza walizka”.

12.00. Kino UHURU: Nagrania spektakli Teatru Uhuru („Pierogi”, „Ciało”, „Polly i Molly”– rozmowa z aktorami i twórcami o przedstawieniach i teatrze. Przerwa

16.00. Teatr ELIKSIR - Spektakl „Spotkanie po latach”.

17.00. Teatr TEART NA RAZ – spektakl „Radio szarlatanów”. Premiera książki:

18.00. „Teatr Uhuru w praktyce”- spotkanie autorskie z Kamilą Paradowską, rozmowa o książce

19.00. „Uhuru znaczy wolność” - Forum z udziałem autorki książki, twórców Teatru Uhuru, byłych aktorów Teatru Uhuru, instruktorów teatrów gryfińskich, reżyserów zaprzyjaźnionych teatrów z regionu, partnerów wymian młodzieżowych z zagranicy. Ponadto w programie: * Projekcje filmowe z archiwum Teatru Uhuru (fragmenty spektakli i projektów transgranicznych) * Prezentacja „20 lat współpracy transgranicznej” * Koncert piosenek w wykonaniu aktorów Uhuru oraz przyjaciół teatru.

21.00. Retrospekcje filmowe - prezentacja nagrań spektakli z archiwum Teatru Uhuru: „Pierogi”, „Ciało”, „Polly i Molly”, „Do trzech razy sztuka”

 

2018/06/07, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Organizacja turnieju piłkarskiego KS Energetyk Gryfino".

 

 

2018/06/13, Zakończenie roku Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

13 czerwca 2018 roku w Gryfińskim Domu Kultury odbyło się zakończenie roku akademickiego „Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku”, podsumowujące kolejny rok działalności. Podczas uroczystości wszyscy, którzy zaangażowali się w rozwój jak i funkcjonowanie Uniwersytetu, odebrali podziękowania od Pani Prezes Krystyny Knopp oraz Pani Wiceprezes Urszuli Kwietniewskiej - Łacny.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: Wicestarosta Powiatu Gryfińskiego Jerzy Miler oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn. Podczas gali odbyła się promocja książki Sylwii Trojanowskiej „A gdyby tak…”. Pisarka pochodzi ze Szczecina i jest autorką powieści obyczajowych oraz sztuk teatralnych.

 

2018/05/24, Spotkania konsultacyjne dotyczące opracowania Strategii Rozwoju Gminy Gryfino

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino serdecznie zaprasza na spotkania konsultacyjne dotyczące opracowania Strategii Rozwoju Gminy Gryfino do 2030 r.

Spotkania będą miały charakter otwarty i prowadzone będą przez moderatorów z Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia.

Tematem rozmów będa wyzwania i problemy rozwoju Gminy Gryfino.


 

2018/05/29, Informacja dot. wyborów na sołtysa w Pniewie

Informuję, że w związku ze złożoną rezygnacją z pełnienia funkcji sołtysa sołectwa Pniewo, w dniu 12 czerwca 2018 r. o godz. 1800 w Motelu Saga w Pniewie odbędzie się wyborcze zebranie wiejskie, na które zapraszam mieszkańców Pniewa.

                                                                                 

                                                                                         Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

                                                                                              Mieczysław Sawaryn

 

2018/06/04, Ogłoszenie konkursu na dyrektorów szkół

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

ogłasza konkursy na kandydatów

na stanowiska dyrektorów:

1. Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwarstnicy Chwarstnica, ul. Gryfińska 19, 74-100 Gryfino.

2. Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie Gardno, ul. Niepodległości 1, 74-100 Gryfino.

Organ prowadzący - Gmina Gryfino

1. Do konkursu może przystąpić osoba będąca nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, a także osoba niebędąca nauczycielem, spełniająca wymagania wynikające z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz. U. z 2017 r. poz. 1597).

2. Oferty osób przystępujących do konkursu powinny zawierać:

1) uzasadnienie przystąpienia do konkursu oraz koncepcję funkcjonowania i rozwoju publicznej szkoły,

2) oświadczenie zawierające następujące dane osobowe kandydata: imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

3) życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej, zawierający w szczególności informację o: - stażu pracy pedagogicznej - w przypadku nauczyciela albo - stażu pracy dydaktycznej - w przypadku nauczyciela akademickiego, albo - stażu pracy, w tym stażu pracy na stanowisku kierowniczym – w przypadku osoby niebędącej nauczycielem,

4) poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganego stażu pracy, o którym mowa w pkt 3): świadectw pracy, zaświadczeń o zatrudnieniu lub innych dokumentów potwierdzających okres zatrudnienia,

5) poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganego wykształcenia, w tym dyplomu ukończenia studiów wyższych lub świadectwa ukończenia studiów podyplomowych z zakresu zarządzania albo świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego z zakresu zarządzania oświatą,

6) poświadczoną przez kandydata za zgodność z oryginałem kopię dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2011 r. poz. 224 z późn. zm.) – w przypadku cudzoziemca,

7) poświadczoną przez kandydata za zgodność z oryginałem kopię zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym,

8) oświadczenie, że przeciwko kandydatowi nie toczy się postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne,

9) oświadczenie, że kandydat nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,

10) oświadczenie, że kandydat nie był karany zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1311 z późn. zm.),

11) oświadczenie o dopełnieniu obowiązku, o którym mowa w art. 7 ust. 1 i ust. 3a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2016 r. poz. 1721 z późn. zm.) – w przypadku kandydata na dyrektora publicznej szkoły urodzonego przed dniem 1 sierpnia 1972 r.,

12) poświadczona przez kandydata za zgodność z oryginałem kopia aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego - w przypadku nauczyciela,

13) poświadczona przez kandydata za zgodność z oryginałem kopia karty oceny pracy lub oceny dorobku zawodowego – w przypadku nauczyciela i nauczyciela akademickiego,

14) oświadczenie, że kandydat nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 poz. 1189 z poźn. zm.) lub w art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1842 z późn. zm.) - w przypadku nauczyciela i nauczyciela akademickiego,

15) oświadczenie, że kandydat ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych.

3. Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z podanym adresem zwrotnym i dopiskiem „Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwarstnicy” lub „Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie” w terminie do dnia 28 czerwca 2018 r. do godz. 15.30, w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie, ul. 1-go Maja 16 lub przesłać pocztą na adres: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, ul. 1-go Maja 16, 74-100 Gryfino (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie). Dopuszcza się składanie ofert w postaci elektronicznej. Oferta złożona w postaci elektronicznej powinna być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP i zawierać elektroniczne kopie dokumentów wymaganych jako załączniki do oferty. Oferty złożone po terminie nie będą brane pod uwagę.

4. Konkurs przeprowadzi komisja konkursowa powołana przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

5. O terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania konkursowego kandydaci zostaną powiadomieni pisemnie.

6. Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zastrzega sobie prawo do odwołania konkursów bez podania przyczyny.

Z up. Burmistrza Z-ca Burmistrza Paweł Nikitiński

Gryfino, 04 czerwca 2018 r.

 

2018/05/28, Wycieczka kajakowa po Międzyodrzu

W niedzielę 10 czerwca 2018 r. wyruszy kolejna w tym roku kajakowa wycieczka po Międzyodrzu. Tym razem wystartujemy w niemieckim Gartz i spłyniemy do Gryfina. Chętne osoby zobaczą stare budowle hydrotechniczne (śluzy żeglugowe, śluzy gospodarcze, jedyny na Międzyodrzu przepust dwudziałowy, stacja pomp), przepiękne wąskie kanaliki, główne niegdyś koryto Odry zwane obecnie Starą Regalicą. Oprócz tego wodna flora w największym obecnie okresie wegetacji. Wycieczka jest długa, ale warta wysiłku. Rozpoczęcie o godzinie 8:00 przy recepcji Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie (ul. Sportowa 3).

Zapisy ruszają we wtorek 29 maja 2018 r. w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście (Centrum mieści się na Nabrzeżu Miejskim, ul. Nadodrzańska 1) w dni powszednie w godzinach 9:00-17:00. Trasa została zaplanowana na ok. 15-16 km, czas trwania ok. 4-5 godzin, cena za kajak 60 zł. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika wodnego, przewodnik, transport uczestników i kajaków do Gartz.

Regulamin uczestnictwa w wycieczce kajakowej

1. Uczestników kajakowej wycieczki (dalej zwanej wycieczką) obowiązuje znajomość poniższego regulaminu i bezwzględne stosowanie się do jego postanowień.

2. Organizatorem wycieczki jest Gmina Gryfino i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie (OSiR).

3. Wycieczka odbędzie się 10 czerwca 2018 r. na trasie z Gartz do Gryfina. Zbiórka o godzinie 8:00 przy recepcji Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie (ul. Sportowa 3). Wycieczka jest płatna w kwocie 60,00 zł za kajak. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika wodnego, przewodnik, transport uczestników i kajaków do Gartz. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.

4. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

5. Zapisy na wycieczkę ruszają we wtorek 29 maja 2018 r. i odbywają się w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Liczba miejsc ograniczona.

6. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego.

7. Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).

8. Płatność należy dokonać gotówką w dniu wycieczki przed jej rozpoczęciem. Uczestnicy przychodzą na miejsce zbiórki (recepcja hotelu OSiR, Gyfino, ul. Sportowa 3) i uiszczają opłatę.

9. Przewidywany czas trwania wycieczki to 4-5 godzin.

10. Orientacyjna długość trasy to 15-16 kilometrów. Na trasie przewidziany jest jeden postój, podczas którego bezpiecznie będzie można wyjść na brzeg, rozprostować nogi, odpocząć, zjeść.

11. Uczestników obowiązuje ubiór dostosowany do warunków pogodowych, a przy tym taki, którego nie będzie żal przybrudzić.

12. Uczestników obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych i pobudzających, palenia tytoniu i zażywania środków odurzających.

13. Uczestnicy wycieczki natychmiast zgłaszają opiekunowi wszelkie dolegliwości zdrowotne i objawy złego samopoczucia.

14. Podczas wycieczki zabrania się: - stania i kucania w kajaku, - siadania na burcie, dziobie, rufie, kamizelkach asekuracyjnych, - skakania z kajaka do wody, - korzystania z kajaka z niezałożoną na siebie kamizelką asekuracyjną.

15. Za ewentualne zniszczenia dokonane przez uczestników podczas wycieczki odpowiedzialność materialną ponoszą ci uczestnicy, którzy ich dokonali.

16. Wszelkie śmieci uczestnicy wycieczki zabierają ze sobą. Obowiązuje kategoryczny zakaz wyrzucania ich poza kajak.

17. Organizatorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności materialnej za przedmioty zgubione lub w inny sposób utracone przez uczestników wycieczki.

18. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, ulewa itp.) wycieczka ze względów bezpieczeństwa może zostać odwołana. Informacja o tym zostanie przekazana odpowiednio wcześniej na podane numery telefonów. 

 

2018/06/06, Bezpieczne LNG

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone bezpieczeństwu Terminalu LNG w Świnoujściu, które odbędzie się 11 czerwca o godz. 16.00 w sali konferencyjnej nr 34 Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.


 

2018/06/06, IX Gminny Amatorski Turniej Piłki Nożnej w Krzypnicy
W sobotę, 9 czerwca 2018 zapraszamy do Krzypnicy na IX Gminny Amatorski Turniej Piłki Nożnej 2018 o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino. W rozgrywkach weźmie udział 10 drużyn.
Start rozgrywek o godzinie 13.

REGULAMIN IX GMINNEGO AMATORSKIEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ KRZYPNICA 2018 O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO jaki odbędzie się dnia 9 czerwca 2018 roku.
I. Cel turnieju
- popularyzacja piłki nożnej
- popularyzacja aktywnego spędzania wolnego czasu
II.Organizatorzy, współorganizatorzy i sponsorzy
Ludowy Klub Sportowy "Piast" w Gryfinie
Sołectwo Krzypnica
UMiG Gryfino
Gryfiński Dom Kultury
III. Termin i miejsce
Turniej odbędzie się 9 czerwca 2018 roku na boisku sportowym w Krzypnicy o godzinie 13:00
IV. Uczestnictwo
Prawo udziału w turnieju mają 7 osobowe, amatorskie drużyny składające się wyłącznie z zawodników niezrzeszonych, w tym minimum dwóch kobiet. Wszystkich zawodników obowiązują aktualne badania lekarskie lub ich stan zdrowia pozwala na udział w turnieju na własna odpowiedzialność.
V. System rozgrywek
System rozgrywek uzależniony będzie od ilości zgłoszonych drużyn i zostanie ustalony w dniu przeprowadzenia turnieju.
VI. Nagrody
Każda drużyna biorąca udział w turnieju otrzyma nagrodę.
VII. Sprawy różne
W sprawach spornych nie ujętych w niniejszym regulaminie decyduje Sędzia Główny turnieju w porozumieniu z sędziami piłkarskimi oraz organizatorami.
 
 

2018/06/10, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

                                                               K O M U N I K A T
                                                  Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
                                                       z dnia 10 czerwca 2018 roku


Informuję mieszkańców ulicy Łużyckiej i Osiedla Południe, że doszło do awarii sieci wodociągowej i nastąpią braki w dostawie wody.          
W chwili obecnej trwają prace mające na celu usunięcie awarii przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Gryfinie.
Do chwili usunięcia awarii dla mieszkańców woda będzie dostarczana beczkowozem.
Przewidywany czas usunięcia awarii około godz. 24:00.
 
                                                   Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
                                                             Mieczysław Sawaryn         
 

2018/05/29, XIII Zawody na orientację o Puchar Dyrektora GDK- zapisy do 4 czerwca!
W sobotę 9 czerwca 2018 odbędą się XIII Zawody na Orientację o Puchar Dyrektora Gryfińskiego Domu Kultury. Rajd ruszy o godzinie 10:30 w Gryfinie, w lesie w okolicy Grajdołka (dojście na start ulicą Armii Krajowej i dalej ścieżką rowerową).

Impreza ma na celu popularyzację turystycznych imprez na orientację, kształtowanie zdrowego stylu życia, integrację oraz wspólną zabawę z mapą i kompasem w terenie.

Rajd zostanie rozegrany w następujących kategoriach i na następujących trasach:
TD - dla dzieci do 13. roku życia (w zespołach 2-3-osobowych)
TM - dla młodzieży w wieku 14-16 lat (w zespołach 1-2-osobowych)
TJ - dla juniorów w wieku 17-20 lat (w zespołach 1-2-osobowych)
RK - trasa rekreacyjna dla rodzin i grup (w zespołach do 5 osób)

Zgłoszenia będą przyjmowane do 4 czerwca 2018: telefonicznie (695 455 771 - Kamilla Gadomska) lub pocztą elektroniczną (kamilla.gadomska@gmail.com). W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko (uczestnika indy-widualnego lub opiekuna grupy), wiek uczestników i reprezentowaną placówkę, ilość osób w drużynie/drużynach, wiek uczestników, kontaktowy adres e-mail i numer telefonu oraz rodzaj trasy, w której planuje się udział.

Uczestnicy indywidualni i kierownicy drużyn lub grup są zobowiązani do dostarczenia na start rajdu wypełnionych kart zgłoszenia każdego uczestnika, które zawierają dodatkowo zgodę na przetwarzanie danych osobowych (załącznik nr 1). Dane te zostaną wykorzystane w celu przeprowadzenia rajdu, a wizerunek oraz informacja o imionach i nazwiskach - w relacjach z imprezy i materiałach promocyjnych organizatora zamieszczonych na stronie internetowej www.gdk.com.pl oraz w mediach lokalnych.

Wpisowe dla każdego uczestnika wynosi 4,00 zł i należy je uiścić na starcie rajdu.

Szczegółowy regulamin, karta zgłoszenia oraz klauzula informacyjna w przypadku zbierania danych osobowych znajdują się na stronie : http://gdk.com.pl/index.php?plik=impreza&kalendarium_id=1012
 

2018/06/01, Noc Bibliotek

Gmina Gryfino i Biblioteka Publiczna w Gryfinie zapraszają do udziału w IV wydaniu ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek która odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r. Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski skoncentrujemy się na refleksji nad początkami polskiego Gryfina, pokażmy jak wiele dróg przywiodło tu Polaków, jak też później potoczyły się ich losy.

Biblioteka Publiczna w Gryfinie zaprasza na spotkanie z trójką gryfińskich pionierów, którzy przybyli do miasta w 1945 r. trzema jakże różnymi od siebie drogami, których wspólnym mianownikiem była wojna:

Aleksandra Ogrodnik – z rodzicami, ukrywając przed nową władzą swoje pochodzenie i zasługi rodziny dla II Rzeczpospolitej;

Włodzimierz Wesołowski – przywędrował na spotkanie ze swoimi rodzicami zabranymi przez Niemców na roboty w okolice Rostocku;

Roman Grzegorek – przyjechał po latach katorgi z Kazachstanu z mamą i siostrą, jego ojciec, policjant został na nieludzkiej ziemi.

Zebrani podzielą się wspomnieniami, opowiedzą o wspólnej szkole, chwilach wesołych i smutnych, odtworzą przed nami atmosferę początków polskiego Gryfina. Spotkanie odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r., o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Wstęp wolny.

Bezpośrednio po spotkaniu Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza na Indiańską Noc Bibliotek - całonocną imprezę dla dzieci. Jeśli masz od 8 do 12 lat, lubisz przygodę, zabawę i chcesz pochwalić się, że spędziłeś calutką noc w bibliotece to czym prędzej do nas przybywaj. Początek imprezy w sobotę 9 czerwca 2018 r., o godz.19.00, a zakończenie w niedzielę o godz. 9.00. Na młodych wojowników i squaw czekają atrakcje: poznamy codzienne życie Indian, horoskop indiański, tworzenie indiańskich pióropuszy, tańce plemienne, legendy indiańskie, zdobywanie indiańskich sprawności, nauczymy się języka Siuksów, a na koniec będziemy szukać ukrytego skarbu Indian. Udział w imprezie bezpłatny. Zapisy przyjmujemy w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży do 5 czerwca z pisemną zgodą rodziców. Bliższe informacje w Oddziale Dziecięcym. Liczba miejsc ograniczona!

 

2018/06/14, XIII Zawody na orientację o Puchar Dyrektora Gryfińskiego Domu Kultury
W sobotę 9 czerwca 2018 odbyły się XIII Zawody na Orientację o Puchar Dyrektora Gryfińskiego Domu Kultury. Rajd wyruszył o godzinie 10:30 w lesie w okolicy Grajdołka.
Impreza miała na celu popularyzację turystycznych imprez na orientację, kształtowanie zdrowego stylu życia, integrację oraz wspólną zabawę z mapą i kompasem w terenie. Uczestnicy startowali w kategoriach i na następujących trasach:
TD - dla dzieci do 13. roku życia (w zespołach 2-3-osobowych)
TM - dla młodzieży w wieku 14-16 lat (w zespołach 1-2-osobowych)
TJ - dla juniorów w wieku 17-20 lat (w zespołach 1-2-osobowych)
RK - trasa rekreacyjna dla rodzin i grup (w zespołach do 5 osób)

W rajdzie uczestniczyło w sumie 60 osób. Uczestnicy reprezentowali Szkołę Podstawową nr 4 w Goleniowie, Szkołę Podstawową w Kliniskach Wielkich, Szkołę Podstawową nr 2 w Gryfinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, Gryfiński Dom Kultury. Wystartowały także dwa zespoły w kategorii rodzinnej (tatusiowie z córkami).
Trasy zawodów przygotowała Kamilla Gadomska, instruktor ds. turystyki z Gryfińskiego Domu Kultury.
 
 
 
 
 

 

2018/06/12, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie nr 0050.66.2018 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 8 czerwca 2018 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu realizowania budżetu obywatelskiego gminy Gryfino na rok 2019.

 

2018/06/07, Zachodniopomorski Festiwal Nauki

W dniach 06-07 czerwca w Gryfińskim Domu Kultury zagościł Międzynarodowy Festiwal Nauki. Podczas dwóch dni zarówno dorośli jak i młodzież miała okazję do zapoznania się z zagadnieniami, nad którymi na co dzień się nie zatrzymujemy oraz do bezpośredniego kontaktu z ludźmi nauki.

Wystartował od interesującego wykładu mgr Macieja Słowińskiego na temat Kościóła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gryfinie, jego historii oraz wystroju.

Młodzież miała okazję zapoznać się z niekonwencjonalnymi źródłami energii w pojazdach samochodowych – od strony technicznej oraz mikroglonami, jako źródłami energii odnawialnej – od strony biologicznej; rozstrzygnąć: chemia miłości czy miłość do chemii, zapoznać się z biologią komórek nowotworowych, dowiedzieć się co kryje się za tajemniczym słowem: solwatochemia oraz zapoznać się z geografią, klimatem i kulturą Ziemi Świętej.

 

2018/06/06, Przedstawienie "Królewna Śnieżka"

6 czerwca 2018 roku Rodzice Optymistycznego Teatru Rodziców Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie zaprezentowali w Gryfińskim Domu Kultury przedstawienie dla dzieci oraz zaproszonych gości pt. „Królewna Śnieżka”. Spektakl sprawił naszym przedszkolakom ogromną frajdę i radość, ponieważ w role aktorów wcielili się ich rodzice.

 

2018/05/29, Zachodniopomorski Festiwal Nauki

Zachodniopomorski Festiwal Nauki organizowany jest już od osiemnastu lat i każdego roku odbywa się w dwóch odsłonach: wiosennej i jesiennej. Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja nauki wśród młodzieży i osób na co dzień z nauka niezwiązanych.

Wiosenne Spotkania z nauką stanowią część wyjazdową Festiwalu do różnych miejscowości naszego województwa. W tym roku XVIII ZFN gości w Gryfinie. Naukowcy uczelni wyższych Szczecina będą, w sposób przystępny, dzielić się z młodzieżą i mieszkańcami Gryfina swoją pasją naukową. Jest to wspaniała możliwość zapoznania się z zagadnieniami, nad którymi na co dzień się nie zatrzymujemy oraz okazja do bezpośredniego kontaktu z ludźmi nauki.

W środę będzie można zapoznać się z chemicznymi zanieczyszczeniami żywności, posłuchać o, tak ostatnio promowanych, niekonwencjonalnych źródłach energii w pojazdach samochodowych, a także, zapytać czy możliwe jest życie wieczne i podyskutować z konserwatorem zabytków o gryfińskim kościele pw. Narodzenia NMP w Gryfinie.

W czwartek młodzież będzie miała okazję zapoznać się z niekonwencjonalnymi źródłami energii w pojazdach samochodowych – od strony technicznej oraz mikroglonami, jako źródłami energii odnawialnej – od strony biologicznej; rozstrzygnąć: chemia miłości czy miłość do chemii, zapoznać się z biologią komórek nowotworowych, dowiedzieć się co kryje się za tajemniczym słowem: solwatochemia oraz zapoznać się z geografią, klimatem i kulturą Ziemi Świętej.

Jesienna część festiwalowa tradycyjnie odbywa się w ostatnim tygodniu września w Szczecinie i Koszalinie i serdecznie na nią zapraszamy.    

Program Festiwalu: Gryfiński Dom Kultury sala kinowa, ul. Szczecińska 17, Gryfino

6 czerwca - dla dorosłych

15.15 -16.00 - Prof. dr hab. inż. Mikołaj Protasowicki, prof. zw. - "Chemiczne zanieczyszczenia żywności"

16.00 – 16.45 - Dr hab. inż. Maciej Lisowski - "Niekonwencjonalne źródła i akumulatory energii w pojazdach samochodowych"

16.45 – 17.30 - Dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak - "Czy życie wieczne jest możliwe?"

17.30 - 18.15 - Mgr Maciej Słowiński (Urząd konserwatorski) - "Kościół pw. Narodzin Najśw.  Marii Panny w Gryfinie – historia i wystrój"

7 czerwca - dla młodzieży

9.00 - 9.45 - Inż. Agnieszka Firląg-Beta, inż. Magdalena Sąsiadek - "Mikroglony jako źródło Energii odnawialnej"

10.00 – 10.45 - Dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak - "Chemia miłości czy miłość do chemii"

11.00 – 11. 45 -  Dr hab. inż. Maciej Lisowski - "Niekonwencjonalne źródła i akumulatory energii w pojazdach samochodowych"

12.00 – 12.45 - Mgr Patrycja Kopytko - "Biologia komórek nowotworowych"

13.00 – 13.45 - Dr hab. inż. Jacek Soroka - "Solwatochromia – co to i czy to się je?"

14.00 – 14.45 - Dr Piotr Goniszewski - "Wszystko o Ziemi Świętej"

 

2018/05/09, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie nr 0050.56.2018 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w drodze zlecenia, z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi

 

2018/05/09, Targi INKONTAKT 2018

Zaproszenie na Targi INKONTAKT 2018 2 - 3 czerwca 2018 r. dla przedsiębiorstw polskich i niemieckich w Schwedt/Odrą

Już po raz 14 Związek Przedsiębiorców Regionu Uckermark i Miast Schwedt organizuje Targi INKONTAKT, w których uczestniczy wielu wystawców z Polski i Niemiec. W Targach mogą brać udział przedsiębiorstwa w różnych branżach, a także stowarzyszenia. Organizatorzy przewidują bogaty program kulturalny w tym występy grup z Polski. W zeszłorocznych targach uczestniczyło 212 wystawców.

Po raz kolejny dzięki środkom z Powiatu Gryfińskiego możliwe jest pełne sfinansowanie udziału w targach firm działających na terenie powiatu Gryfino. Informujemy równocześnie, że zgłoszenie uczestnictwa dla pozostałych wystawców poprzez Cech gwarantuje uzyskanie 50% bonifikaty w opłatach. Zainteresowanych WYSTAWCÓW zapraszamy do wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie do Biura Cechu osobiście, listownie bądź mailem. Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 18 maja 2018 r. Formularz zgłoszenia dostępny na stronie internetowej www.cechgryfino.pl oraz w biurze w Cechu.

Osoby do kontaktu: Piotr Podleśny – Dyrektor biura Marzena Krawczyk – pracownik Cechu Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców ul. Szczecińska 19-19A, 74- 100 Gryfino tel./fax. 91/ 416 25 17 wew. 10 lub 14 e-mail: cechgryfino_marzena@poczta.onet.pl

 

2018/05/16, Konsultacje społeczne - Gryfiński Budżet Obywatelski 2019

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu realizowania budżetu obywatelskiego gminy Gryfino na rok 2019: regulaminu budżetu obywatelskiego, wniosku dotyczącego propozycji zadania do budżetu obywatelskiego, karty oceny projektu/zadania, karty do głosowania oraz harmonogramu realizacji budżetu obywatelskiego.

Termin konsultacji społecznych: 11.05.2018 r. – 04.06.2018 r. Forma konsultacji społecznych:

1). Organizacja otwartego spotkania z mieszkańcami w dniu 24 maja 2018 r. o godz. 16.00 w sali 34 w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie,

2). Poddanie opiniowaniu przez mieszkańców projektu regulaminu budżetu obywatelskiego, wniosku dotyczącego propozycji zadania do budżetu obywatelskiego, karty oceny projektu/zadania, karty do głosowania oraz harmonogramu i przyjmowaniu uwag, propozycji i opinii w postaci elektronicznej na adres e-mail: bo@gryfino.pl oraz na piśmie w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie.

Materiały w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu realizowania budżetu obywatelskiego gminy Gryfino na rok 2019 dostępne są od dnia 11.05.2018 r.: - w Biuletynie Informacji Publicznej, - na stronie internetowej www.gryfino.pl, - na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.

 

2018/05/30, Mini Mundial - Podejmij Wyzwanie

Po raz kolejny Gmina Gryfino włączyła się w 9 edycję projektu – Mini Mundial ,,Podejmij Wyzwanie”, który daje możliwość pokazania dzieciom swoich umiejętności piłkarskich.

Już 3 czerwca 2018 r. na murawie Stadionu Miejskiego w Gryfinie, w rozgrywkach weźmie udział 12 drużyn. Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta i Gminy Gryfino oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie.


 

2018/05/23, Zapraszamy na Gryfiński Dzień Dziecka!
W piątek, 1 czerwca 2018 zapraszamy na Gryfiński Dzień Dziecka. Impreza dla młodych mieszkańców naszego miasta odbędzie się w Pałacyku pod Lwami w godzinach 17:00-19.00.

Na dzieci czeka Wielkie Show w wykonaniu klaunów Toma i Damiana oraz pokazy iluzjonisty.
Odbędą się także występy artystyczne na scenie Dnia Dziecka. Występować będą m.in. młodzi wykonawcy z Gryfińskiego Domu Kultury. Odbędą się warsztaty kuglarskie i wielkie bańkowanie. Teatr Tespisek przedstawi spektakl "Czerwony kapturek". Chętni będą mogli spróbować swoich umiejętności podczas pleneru plastycznego. Będzie także można wziąć udział w wielu grach, jakie przygotowali dla małych gryfinian organizatorzy.
W Pałacyku pod Lwami 1 czerwca czeka na dzieci wiele zabawy i niespodzianek.

Organizatorzy wydarzenia: Gryfiński Dom Kultury - Pałacyk pod Lwami, Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.

 

2018/06/01, Spotkanie z uczestnikami XXVI Międzynarodowego Festiwalu Piłki Nożnej w Gryfinie

Od dwóch dni na Stadionie Miejskim w Gryfinie trwa XXVI Międzynarodowy Festiwal Piłki Nożnej a już dzisiaj Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino odwiedziła drużyna z Football Academy Eunice Huntington w Wielkiej Brytanii, która weżmie udział w turnieju. Zawodnicy zapewnili ze są bardzo dobrze przygotowani przez swoich trenerów i w najwyższej formie. Serdecznie zapraszamy do kibicowania wszystkim uczestnikom festiwalu!

 

2018/06/04, Gryfiński Dzień Dziecka w Gryfinie

W piątek 1 czerwca 2018 w Pałacyku pod Lwami odbył się Gryfiński Dzień Dziecka. Podczas ponad dwugodzinnej imprezy dzieciaki mogły skorzystać z mnóstwa atrakcji, jakie dla nich przygotowano.

Tradycyjnie już Gryfiński Dom Kultury przygotowuje dla najmłodszych mieszkańców miasta wielką imprezę z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. W piątek w Pałacyku pod Lwami już od godziny 17 na najważniejszych gości wydarzenia - dzieci czekały niespodzianki. Można było wziąć udział w wielu grach sprawnościowych; połowić rybki, porzucać do celu piłeczkami, sprawdzić swoją celność w strzelaniu, pograć w koszykówkę czy badmintona, czy też rozegrać szachową partyjkę.

Oficjalnie rozpoczęcie imprezy nastąpiło po godzinie 17. Dzieci powitali: zastępca burmistrza Gryfina Paweł Nikitiński, sekretarz miasta Ewa Sznajder, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Janusz Skrzypiński i wicedyrektor Gryfińskiego Domu Kultury Krzysztof Rudnicki. Później przedstawiciele władz gminy obdarowywali małych gryfinian słodkościami.

Wiele działo się na scenie wydarzenia. Wystąpili podopieczni pracowni muzycznych GDK, zespół Cantare, Szkraby i Łukasz Tokarski.

ORGANIZATORZY
GRYFIŃSKI DOM KULTURY
URZĄD MIASTA I GMINY GRYFINO

SPONSORZY I PARTNERZY
PGE GiEK S.A Oddział Zespołu Elektrowni Dolna Odra
Bank PeKaO Odział w Gryfinie
STOY spółka z.o.o - sklep Intermarche w Gryfinie
Bank Spółdzielczy w Gryfinie
Gryfińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Gryfinie
Hurtownia DEEF SP.J Szczawno
Sklep "Alfa" w Gryfinie
MEDIADRUK Gryfino
Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze
KS Hermes w Gryfinie
UKS Biały Pion w Gryfinie
Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie
Państwowa Straż Pożarna w Gryfinie
 

 

 

2018/05/29, Dziecięca wystawa na Dzień Dziecka - w CIT od 1 czerwca!

Zapraszamy do galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie na nową wystawę. Podczas ekspozycji, która potrwa od 1 do 29 czerwca 2018, będziemy mieli okazję zobaczyć prace dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne do pracowni Gryfińskiego Domu Kultury, powstałe pod kierunkiem utalentowanych plastyczek Elżbiety Narzekalak, Kariny Tyły i Małgorzaty Ragan. Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających w dniach pracy Centrum Informacji Turystycznej, od godziny 9 do 17 (oprócz sobót i niedziel).

Prace powstawały w sezonie szkolnym 2017/2018. Podczas zajęć wykorzystywano różne techniki i często zaskakujące środki wyrazu artystycznego. Dzieci dawały upust swojej kreatywności i pasji tworząc zarówno prace tematyczne jak i będące wynikiem wolnej ekspresji i wyobraźni. Od lat prace wychowanków pracowni plastycznych GDK są nagradzane podczas przeglądów i konkursów krajowych oraz międzynarodowych. Jurorzy wydarzeń chwalą innowacyjność prac, śmiałość w przedstawianiu świata, niezwykłą wyobraźnię i oddanie małych artystów. Wysoko oceniania jest także praca instruktorów, ich nowatorskie podejście, wysokie kompetencje i umiejętności.

 

2018/05/22, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Profilaktyka chorób nowotworowych wśród mieszkańców gminy Gryfino"

 

2018/05/22, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Przeprowadzenie obozu szkoleniowego - przygotowanie zawodników Gryfińskiego Klubu Sportowego Delf do sezonu startowego 2018"

 

2018/05/30, Niezwykłe spotkanie z Janem Szawro

W dniu 30 maja odbyło się niezwykłe spotkanie. Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn odwiedził pana Jana Szawro (urodzonego 18 października w 1938 roku, wieloletniego pracownika kolei, aktualnie zamieszkałego w Pniewie), który jest jednym z ostatnich dzieci, które przeżyły pacyfikację Soch, miejscowości koło Zwierzyńca w województwie świętokrzyskim.

1 czerwca 1943 r. Niemcy spacyfikowały wioskę. Zginęło 180 osób. Pan Jan jako 5 letni chłopiec przeżył tą tragedię. Niezwykła historia pana Jana do tej pory wzbudza emocje i wspomnienia z tamtego okresu.

 

2018/05/29, Święto Rodziny w Żłobku Miejskim w Gryfinie

W dniu 29 maja 2018 r. w Żłobku Miejskim w Gryfinie odbył się piknik integracyjny z okazji Święta Rodziny wraz zdziećmi rodzicami i opiekunami oraz przybyłymi gośćmi. Dzieci wystąpiły przed swoimi rodzicami oraz wręczyły drobne upominki.

 

2018/05/29, Symboliczne "Nowe otwarcie placu zabaw dla dzieci"

Poniedziałek 28 maja 2018 roku był dla całej społeczności Przedszkola Nr 5 im. Calineczki w Gryfinie radosnym, wspaniałym dniem, który na długo zostanie w ich pamięci. Odbyło się symboliczne „nowe otwarcie placu zabaw dla dzieci”. Na zaproszenie gospodarzy: dzieci, pracowników ich rodziców oraz dyrektora przedszkola w uroczystości uczestniczyli goście - przyjaciele przedszkola: Pan Mieczysław Sawaryn Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, Pan Grzegorz Warzecha - Site Manager i Pani Ilona Sawicka - Emplayer Branding Manager przedstawiciele Firmy Fiege E-Com Logistics Sp. z o.o.

Podczas spotkania dyrektor przedszkola z wielką dumą poinformowała, że plac zabaw przedszkola wzbogacił się o nowe zabawki i urządzenia, a wszystko to za sprawą ludzi dobrej woli, którym serdecznie podziękowała i wyraziła swoją wdzięczność za tak wspaniały gest wręczając w imieniu dzieci i pracowników dyplomy - podziękowania na ręce Pana Grzegorza Warzechy i Pani Ilony Sawickiej przedstawicieli Fundatora Fiege E-Com Logistics Sp. z o.o. To właśnie dzięki Ich osobistemu zaangażowaniu możliwa była realizacja tego przedsięwzięcia, które uatrakcyjni i umili dzieciom zabawy na świeżym powietrzu. Ponadto impreza obfitowała w różnorodne atrakcje przygotowane przez rodziców i personel przedszkola. Do dyspozycji uczestników były: dmuchańce, malowanie twarzy, zabawy z bańkami, gry wielkoformatowe, wata cukrowa, lody, gofry i olbrzymi smaczny tort od Pana Piotra z logotypem Fundatora i Przedszkola. Rodzinna i przyjazna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom tej wyjątkowej imprezy.

 

2018/05/29, Podpisanie umów z Gminą Gryfino w ramach rządowych programów Maluch+ i Opieka 75+

W dniu 28 maja 2018 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie Wojewoda Zachodniopomorski podpisał umowy z Gminą Gryfino w ramach rządowych programów Maluch+ i Opieka 75+.

Gmina otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 225 tys. zł na realizację zadania z zakresu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 tworzonych przez gminy z udziałem programu „Maluch” oraz 9.442,00 zł na realizację usług opiekuńczych w tym specjalistycznych w miejscu zamieszkania dla osób samotnych, w wieku 75 lat i więcej z udziałem programu „Opieka 75+”.

 

2018/06/08, „Wspólne przestrzenie - terytorium i kultura”

Podsumowanie projektu  pt. „Wspólne przestrzenie - terytorium i kultura” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa, w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg VA

         Trzydziesto osobowa grupa nauczycieli uczących w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie oraz z Talsandschule w Schwedt w dniach 25 i 26 maja 2018r. wzięła udział w realizacji projektu.

 Głównymi celami projektu było zapoznanie:

·        z techniką rękodzieła

·        zajęciami przybliżającymi historię regionu

·        zapoznaniem z historią Wolina i okresu wczesnego średniowiecza w skansenie na nabrzeżu rzeki Dziwny.

        W ramach projektu zostały zrealizowane wspólne warsztaty. Nauczyciele mogli zawrzeć nowe znajomości, porozmawiać z sąsiadami z obu stron granicy. Organizatorzy podziękowali osobom zaangażowanym w realizację projektu. Słowa podziękowania zostały również wyrażone przez uczestników projektu. Szczególnie podkreślano fakt korzyści jakie niosą wspólne spotkania sąsiadów w nawiązywaniu wzajemnych relacji i miło spędzonego czasu wolnego.

 

2018/05/14, Monodram "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki"
Informujemy, że w sobotę 26 maja 2018 w Gryfińskim Domu Kultury odbędzie się prezentacja monodramu "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki". W rolę rotmistrza wcieli się aktor teatralny i filmowy Przemysław Tejkowski. Monodram rozpocznie się o godzinie 17.

Wstęp na przedstawienie jest wolny.

Monodram "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" to sceniczna dokumentacja życia oraz działalności Witolda Pileckiego.
Rotmistrz Pilecki był m.in. organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz i autorem pierwszych raportów o Holokauście. Po wojnie został oskarżony przez komunistyczne władze o działalność wywiadowczą na rzecz rządu Rzeczpospolitej Polski na emigracji. Podczas śledztwa Pilecki był okrutnie torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Został skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1948 roku.

Scenariusz przedstawienia "Melduję Tobie Polsko" został oparty na autentycznych dokumentach, takich jak: listy, poezja i wypowiedzi rotmistrza Witolda Pileckiego, ale też protokoły z przesłuchań i przewodu sądowego.

Organizatorem wydarzenia jest Radio Szczecin, partner główny: IPN oddział w Szczecinie, współpartnerzy: Gmina Gryfino i Gryfiński Dom Kultury.
 
 

2018/05/21, Festyn Rodzinny z stylu lat 90 -tych już 26 maja w Krajniku!
W sobotę 26 maja 2018 w Krajniku odbędzie się Festyn Rodzinny z stylu lat 90 -tych. Organizatorami imprezy są Świetlica Wiejska w Krajniku, Sołectwo Krajnik oraz mieszkańcy miejscowości.

Tradycyjnie w maju w podgryfińskim Kraniku odbywa się tematyczny festyn, który zawsze przyciąga do miejscowości wielu gości. Początkowo festyn odbywał się w klimatach podhalańskich, jednak z czasem organizatorzy wypracowali nową formułę, którą wciąż udoskonalają. Każda kolejna edycja nawiązuje do innych klimatów muzycznych, do innej dekady. W tym roku w Krajniku bawić się będziemy w klimacie lat 90- tych. Jak wiemy ta dekada przyniosła wiele ciekawych rozwiązań w świecie mody, jak i zrodziła legendarną dziś muzykę.

Rodzinny Festyn w stylu lat 90 - tych rozpocznie się o godzinie 16. W programie m.in występy artystyczne. Za scenie festynu zaprezentują się: Kapela Ludowa Gardnianka, Ł. Tokarski, M. Juzyszyn, grupa Miraż. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych i tych nieco starszych. Będzie także loteria fantowa, w której będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Zabawa ma trwać do późnych godzin nocnych.
 
 

2018/05/22, Złote i diamentowe gody

Informujemy o uroczystości Złotych i Diamentowych Godów, która odbędzie się w dniu 25 maja 2018 roku o godz. 17.00 na auli Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryfinie przy ul. Jarosława Iwaszkiewicza 70.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprosił 14 par jubilatów złotych godów w celu wręczenia medali przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz 3 pary, które przeżyły w związku małżeńskim 60 lat.

 

2018/05/28, Złote i Diamentowe Gody w Gryfinie

W piątek 25 maja 2018 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 3  w Gryfinie odbyła się uroczystość wręczenia medali „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla 12 par obchodzących 50 lecie pożycia małżeńskiego oraz dla 3 par obchodzących jubileusz 60 lecia.

Na uroczystość przybyli bohaterowie tego dnia - dostojni jubilaci wraz z zaproszonymi gośćmi, rodziną i przyjaciółmi.

Medale od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pamiątkowe dyplomy, kwiaty, mnóstwo życzeń. To wszystko otrzymały pary małżeńskie, które świętują w tym roku swój jubileusz złotych i diamentowych godów.

Jubilaci obchodzący 50-lecie pożycia małżeńskiego to:

Lola i Eugeniusz Gratkowscy

Halina i Wacław Grzesik

Helena i Edmund Krysiak

Barbara i Józef Lipińscy

Marianna i Henryk Manaj

Barbara i Edward Pawłowscy

Wanda i Alfred Ruczko

Maria i Jan Serafin

Henryka i Jan Smaccy

Anna i Ryszard Sokołowscy

Janina i Edward Witkowscy

Anna i Henryk Zych

 

Jubilaci obchodzący 60-lecie pożycia małżeńskiego to:

Elzbieta i Franciszek Mikołajko

Teresa i Józef Muchowscy

Barbara i Jan Załęscy

 

 

2018/05/25, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
 

2018/05/09, IX Gryfińskie Dyktando o tytuł Gryfińskiego Mistrza Ortografii

Biblioteka Publiczna w Gryfinie zaprasza na Gryfińskie Dyktando o tytuł Gryfińskiego Mistrza Ortografii które odbędzie się 24 maja o godz. 17:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie! W dyktandzie może wziąć udział każdy zarówno osoby dorosłe, jak młodzież i dzieci, pod warunkiem przybycia w towarzystwie jednego z rodziców lub opiekuna prawnego.

Zgłoszenie uczestnictwa:
• telefonicznie pod numerem telefonu 91/ 416 26 39, w godzinach 10.00-16.00.
• osobiście w Bibliotece Publicznej w godzinach 10.00-18.00.
• mailowo na adres: dyrekcja.biblioteka@gryfin
o.pl
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 23 maja 2018 r.
W dniu dyktanda można również zapisać się u organizatorów w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie, od godziny 16.00.
W tym roku dla zwycięzców atrakcyjne nagrody: trzy wysokiej klasy czytniki do e-booków, oraz dziesięć dedykowanych zakładek do książek

 

 

 

 

2018/05/24, XLVII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 24 maja 2018 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbyła się XLVII sesja Rady Miejskiej.

Podczas sesji radni przyjęli m.in. Gminny Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2018 oraz wyrażenie zgody na przekazanie na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego w drodze darowizny nieruchomości gruntowych, położonych w obrębie ewidencyjnym Wełtyń.

Radni wprowadzili do porządku obrad uchwałę dotyczącą desygnowania przedstawicieli Rady Miejskiej do prac w zespole do spraw opracowania zmian w Statucie Gminy Gryfino, którymi zostali Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Kasprzyk oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Namieciński.

 

2018/05/16, Realizacja Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły

Uprzejmie informujemy, że w ramach zadań zawartych w Projekcie Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Szczecinie wraz z firmą Sweco Consulting Sp. z o.o., pełniącą rolę Konsultanta Pomocy Technicznej, realizuje zadanie pn. Przywrócenie walorów przyrodniczych Doliny Dolnej Odry poprzez poprawę zdolności retencyjnych i przeciwpowodziowych Międzyodrza.

W związku z powyższym mamy przyjemność poinformować o konferencji związanej z postępami we wdrażaniu rozwiązań projektowych przewidzianych do realizacji na obszarze Międzyodrza, która będzie miała charakter informacyjno-konsultacyjny.

Konferencja odbędzie się w sali Rady Wydziału nr 010 znajdującej się w budynku głównym Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Cukrowej 8, 71-004 Szczecin w dniu 24 maja 2018r. (czwartek) w godzinach 10.00 – 15.00.

Podczas Konferencji zostaną przedstawione wnioski z wykonanych symulacji modelowania hydraulicznego oraz wnioski z przeprowadzonej inwentaryzacji przyrodniczej Międzyodrza na tle planowanych do realizacji prac. Konferencja ma charakter otwarty, bezpłatny i każdy zainteresowany może wziąć w niej udział.

Część spotkania przeznaczona będzie na dyskusję zgromadzonych uczestników. Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, mający na celu poprawę ochrony przed powodzią dla osób mieszkających w wybranych obszarach dorzecza Odry oraz wzmocnienie zdolności instytucjonalnych administracji publicznej do bardziej skutecznego ograniczania skutków powodzi, realizowany jest przy pomocy międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (nazywanego również Bankiem Światowym) oraz Banku Rozwoju Rady Europy.

 

2018/05/24, Integracyjny Festyn Sportowy

24 maja 2018 r. na stadionie sportowym w Gryfinie odbył się „Festyn integracyjny z udziałem osób niepełnosprawnych”. Celem przedsięwzięcia było: popularyzacja i propagowanie sportu, rozwój współpracy i rywalizacji sportowej, kształtowanie nawyku zdrowego i przyjemnego spędzania czasu wolnego, upowszechnianie różnych form współzawodnictwa sportowego, rozwijanie zainteresowań sportem.


 

2018/05/15, XLVII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 24 maja 2018 r. o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XLVII sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2018/06/04, Mini Mundial 2018 w Gryfinie

W dniu 21 maja w Gryfinie odbyła się 9 edycja projektu – Mini Mundial ,,Podejmij Wyzwanie”. Na stadionie miejskim w rozgrywkach wzięło udział 12 drużyn ze szkół podstawowych z Gminy Gryfino.

Klasy III-IV

SP1  - USA

SP2 - Czarnogóra

SP3 - Francja

SP Radziszewo - Polska

SP Chwarstnica - Chorwacja

SP Gardno - Dania

Klasy V-VI

SP1 - Czarnogóra

SP2 - Islandia

SP3 - Węgry

SP Żabnica - USA

SP Chwarstnica - Grecja

SP Gardno - Norwegia

W grupie młodszej zwyciężyła drużyna Francji czyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w w Gryfinie natomiast w grupie starszej wygrała Czarnogóra – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfinie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i widzimy się 15 czerwca w Szczecinie na wielkim finale!

 

2018/05/21, 8. rocznica Gryfińskiego Klubu Seniora "Jesień Życia"

Gryfiński Klub Seniora "Jesień Życia" działający pod przewodnictwem Krystyny Padiasek obchodzi swoją 8. rocznicę powstania i z tej okazji zorganizował spotkanie wszystkich członków klubu. W związku z jubiluszem obecny na spotkaniu Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn wręczył swoją prywatną nagrodę klubowi za dotychczasową działalność na rzecz gryfińskiej społeczności.

 

2018/05/23, Wycieczka do Ogrodów Hortulus w Dobrzycy
W sobotę 19 maja 2018 odbyła się wycieczka, zorganizowana przez Gryfiński Dom Kultury, do ogrodów Hortulus w Dobrzycy. W wyjeździe uczestniczyło 50 osób z Gryfina i okolic.
Pomysłodawczynią wycieczki po bajecznym kompleksie ogrodów była Kamilla Gadomska - instruktor turystyki z GDK.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 25 lat. Położone są w powiecie koszalińskim i oddalone tylko o 8 kilometrów w linii prostej od brzegu Morza Bałtyckiego. Jest to najbardziej na północ wysunięta kolekcja dendrologiczna w Polsce.
Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze - Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis. Zespoły ogrodowe, oddalone są od siebie o 2 km, a między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych Hortulus.
W Ogrodach Hortulus Spectabilis znajduje się labirynt grabowy, który powstał z 17 tysięcy sztuk sadzonek. Zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km.
Wieża widokowa została wykonana w formie ażurowej konstrukcji stalowej, która jest przykładem architektury organicznej - kształtowanej w analogii do natury. Inspiracją do stworzenia projektu wieży była podwójna nić DNA.
Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych, m.i. skalny, leśny, japoński, francuski czy śródziemnomorski. W ogrodach można podziwiać rośliny we wszystkich możliwych kolorach i kształtach.

Wycieczka została dofinansowana przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/05/14, Europejska Noc Muzeów w Gryfinie

W tym roku Europejska Noc Muzeów odbędzie się także w Gryfinie. W galerii Centrum Informacji Turystycznej od 30 kwietnia dostępna do oglądania jest wystawa "Kobieta w malarstwie dawnym. Portret i akt", na której zaprezentowane zostały oryginalne rysunki, obrazy olejne i litografia z XIX i początku XX wieku m.in. takich autorów jak: Jacek Malczewski, Antoni Kozakiewicz, Antoni Uniechowski, Tadeusz Rybkowski, Kazimierz Podsadecki, Feliks Hanusz, Edward Dwurnik. Jedyna kopia to obraz olejny Adama Styki. I właśnie tę propozycję, swego rodzaju finisaż, chcemy zaprezentować na Nocy Muzeów. Ale to nie wszystkie atrakcje.

Dodatkowo, tylko tego dnia, będzie można także zobaczyć kilka obrazów gryfinianki Stanisławy Siarkiewicz, których właścicielem jest Biblioteka Publiczna w Gryfinie, oraz portret kobiecy z XVII w., rysunek studium aktu Eugeniusza Zaka i rzeźba gabinetowa z 1977 roku Igora Mitoraja "Twarz zawoalowana".

Gryfińska Noc Muzeów rozpocznie się w sobotę 19 maja o godzinie 18:00 i potrwa do godziny 22:00. Jeśli zatem ktoś będzie jechał do Szczecina na szczecińskie wydarzenia, wracał po zwiedzaniu lub po prostu nic nie planuje w tym dniu warto wybrać się na gryfińskie Nabrzeże Miejskie do Centrum Informacji Turystycznej.

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie oraz Gmina Gryfino, a patronuje jej Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn. Kuratorem jest szczeciński antykwariusz Marek Wyłupek. Wystawa wpisana była także w oficjalny program wydarzeń towarzyszących Dniom Gryfina.

 

2018/05/14, Love Koncert - Muzyka filmowa już 19 maja w GDK!
Zapraszamy na kolejny koncert z serii Love Koncert. Tegoroczna edycja odbędzie się już w sobotę 19 maja 2018 w Gryfińskim Domu Kultury. Początek wydarzenia o godzinie 19. Bilety na koncert dostępne będą w cenie 20 zł.

Tym razem tematem przewodnim są najpiękniejsze piosenki filmowe. Usłyszycie Państwo utwory, które promowały lub "wystąpiły" w filmach, musical'ach czy serialach na przestrzeni ponad 100 lat kinematografii. Gwiazdami naszego koncertu będą lokalni artyści, jak również znani gryfinianie, którzy na co dzień podobno śpiewać nie potrafią...

Podobnie jak w roku ubiegłym, dochód z imprezy przekażemy na cel charytatywny. Tym razem zbieramy na cyberoko dla Abigail Skopińskiej. Kilka lat temu miała wypadek samochodowy. Po pierwszych próbach z cyberokiem okazało się, że za pomocą tego urządzenia potrafi porozumiewać się z najbliższymi.

Serdecznie zapraszamy!
 
 

2018/04/20, Wycieczka Autokarowa "Poznajemy Zachodniopomorskie" - Dobrzyca
Gryfiński Dom Kultury zaprasza na wycieczkę autokarową do Ogrodów Hortulus w Dobrzycy.
Wyjazd: 19 maja 2018, sobota, godz. 7.30 ul. Sportowa przy stadionie w okolicy Biedronki.
 
Koszt wycieczki: 30 zł/ osoba dorosła (przy min. 15 osobach, jeśli będzie mniej osób to koszt wzrośnie do 34 zł), 26 zł/ dziecko 3-15 lat. W cenie biletu jest wejście do dwóch ogrodów oraz ubezpieczenie od NNW. Wyżywienie we własnym zakresie. Przy Ogrodach Tematycznych znajduje się Caffebar Barwinek, a na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis Caffebar Rumianek.
 
Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 25 lat. Położone są w powiecie koszalińskim i oddalone tylko o 8 kilometrów w linii prostej od brzegu Morza Bałtyckiego. Jest to najbardziej na północ wysunięta kolekcja dendrologiczna w Polsce.
Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze - Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis. Zespoły ogrodowe, oddalone są od siebie o 2 km, a między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych Hortulus. Labirynt grabowy powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek. Zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km.
Wieża widokowa została wykonana w formie ażurowej konstrukcji stalowej, która jest przykładem architektury organicznej - kształtowanej w analogii do natury. Inspiracją do stworzenia projektu wieży była podwójna nić DNA.
Więcej informacji o ogrodach w Dobrzycy można znaleźć na stronie internetowej hortulus.com.pl.
 
Zgłoszenia na wycieczkę i wpłaty przyjmowane są do 14 maja 2018 w pracowni turystycznej Gryfińskiego Domu Kultury przy ul. Chrobrego 48 w godz. 8.00-16.00, tel. 695 455 771.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Orientacyjny czas przejazdu do Dobrzycy ok. 3 godz. (w jedną stronę), czas zwiedzania ogrodów 2-3 godziny.
Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).
 
Wycieczka została dofinansowany przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra.
 

2018/05/18, Spotkanie "Po drugiej stronie Odry"

18 maja 2018 roku w Lokalnym Ośrodku Kultury w Mescherin odbyło się spotkanie „Po drugiej stronie Odry” seniorów z Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie razem z seniorami i animatorami z Mescherin oraz Staffelde w celu pogłębienia dalszej współpracy. Wydarzenie umilił występ artystyczny Kapeli Ludowej „Wełtynianka” oraz gryfińskiego animatora Tadeusza Wasilewskiego.

 

2018/05/21, Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Tanecznych już za nami!
W piątek 18 maja 2018 w Gryfińskim Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Tanecznych. Na scenie GDK zaprezentowali się tancerze z Gryfina i Bań.

Powiatowy przegląd to etap preselekcji do konkursu wojewódzkiego. Laureaci piątkowych prezentacji wezmą udział w przeglądzie, jaki odbędzie się 2 czerwca 2018 w Sali Koncertowej w Szczecinie

W kategorii wiekowej 6-10 lat zaprezentował się podczas gryfińskiego przeglądu zespół Step by Step by Step Pumy z Fitdance Studio w Gryfinie (instr. Katarzyna Pawlak) z choreografią "Mali giganci".

W kategorii wiekowej 11-15 lat wystąpili: zespół Flesz Dance Skip z Międzynarodowego Centrum Turystyki, Kultury i Sportu w Baniach (instr. Patryk Czapczyk) z choreografią "Grenlandia"; zespół Step by Step Kociaki z Fitdance Studio w Gryfinie (instr. Katarzyna Pawlak) z choreografią "Finesse"; Zespół Tańca Współczesnego Fajber Flex z Gryfińskiego Domu Kultury (instr. Iga Wiśniewska) z choreografią "List gończy" oraz zespół Step by Step Pantery i Tygrysy z Fitdance Studio w Gryfinie (instr. Katarzyna Pawlak, Paulina Maceluch) z choreografią "Work It".

Odbyły się także prezentacje pozakonkursowe. Swoje choreografie przedstawiła młodsza grupa Teatru Tańca EGO VU oraz trio członkiń grupy Step by Step.

Popisy młodziutkich tancerzy oglądało jury przeglądu w składzie: Katarzyna Łyczakowska, Janusz Grzegorczyk i Kuba Kasprzyk. Po krótkiej i rzeczowej naradzie jurorzy zdecydowali, jakie zespoły przejdą do etapu wojewódzkiego.
Laureatami przeglądu z kwalifikacją do występu podczas przeglądu wojewódzkiego zostały Zespół Tańca Współczesnego Fajber Flex, Step by Step Pantery i Tygrysy. Przyznano także wyróżnienie dla zespołów: Flesz Dance Skip z Bań, Step by Step Kociaki i Step by Step Pumy.
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/05/18, Gala Sportu 2018

W dniu 17 maja 2018 roku w Gryfińskim Domu Kultury odbyła się Gala Sportu na której Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino nagrodził sportowców którzy osiągnęli wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym w 2017 roku.

Podczas wydarzenia odbył się pokaz gimnastyczek reprezentujących MKS Hermes Gryfino.

Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.Wicestarosta Powiatu Gryfińskiego Jerzy Miler, radni Rady Miejskiej w Gryfinie, działacze, trenerzy, oraz nagrodzeni sportowcy.

 

2018/05/10, Gala Sportu 2018

W dniu 17 maja 2018 roku w Gryfińskim Domu Kultury o godz. 17.00 odbędzie się Gala Sportu na której Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino nagrodzi sportowców którzy osiągnęli wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym w 2017 roku.

 

2018/05/10, Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – cykl wydarzeń promujących czytelnictwo i biblioteki. Mają one na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W związku z tą akcją, a także przypadającym w tym roku 70-leciem istnienia Biblioteki Publicznej w Gryfinie, zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i skorzystania z naszej oferty.

W programie tegorocznego Tygodnia Bibliotek m.in.:

- kiermasz książek pt.: Książka za złotówkę (trwa przez cały tydzień, w godzinach otwarcia biblioteki)

- 10 maja, godz. 17.00, sala konferencyjna - "Kobiety na trzech kontynentach" spotkanie z Piotrem Kowalczykiem - geografem, geologiem i pilotem wycieczek. Jego publikacje ukazują się w wielu magazynach podróżniczych, jest też autorem serwisu Globtroterzy.net oraz projektu Afrykazachodnia.pl. Piotr Kowalczyk to ponadto miłośnik kultury Azji i podróży do miejsc poza utartymi szlakami.

"Kobiety na trzech kontynentach" to historie z życia kobiet spotkanych podczas podróży
w odległe i odmienne kulturowo miejsca na świecie. Podczas prelekcji poznamy m.in. Pakistan z jego obrosłą mitami islamską rzeczywistością. Odwiedzimy też saharyjskie miasteczko w Mauretanii – państwo tranzytowe w drodze do Czarnej Afryki, gdzie jednak warto się zatrzymać. W Kambodży podpatrzymy rodzinę, która zajmuje się łapaniem
i sprzedażą ptaszników z pobliskiej dżungli.

- 11 maja, godz. 12.00, parking przed biblioteką - NIE DO WIARY! W BIBLIOTECE KRYJĄ SIĘ CZARY (Spektakl promujący czytelnictwo) w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa.
Pewnego dnia, Tomek postanawia zostać czytelnikiem miejscowej biblioteki. Z uśmiechem na twarzy otwiera wrota prowadzące do czytelni, w której przeżyje przygodę swojego życia. Mały chłopiec wkrótce poznaje też panią bibliotekarkę Sowę, opiekującą się drogocennymi tomami od wielu lat. Tomek zakłada kartę i widzi, że zapisane są na niej słowa pewnego zaklęcia. Chłopiec szybko orientuje się, że w bibliotece działa magia, która prowadzi go do bardzo starej księgi. Bajka w niej zapisana dzieje się naprawdę, dzięki czemu, młodzieniec poznaje nowych przyjaciół. Niestety okazuje się, że część druku jest zamazana… Tajemnicza biblioteka, zapomniana opowieść, magiczny świat- czy Tomkowi oraz dzieciom uda się opowiedzieć tę bajkę do końca? A może stworzą całkiem nową historię?

- 11 maja, godz. 17.00, parking przed biblioteką – spektakl pt.: „Maruczella”
w wykonaniu Teatru Nikoli z Krakowa. Teatr Nikoli, laureat licznych nagród i wyróżnień teatralnych, założony został w Kijowie (początkowo pod nazwą Biały Klaun) w 1990 roku przez Mikołaja Wiepriewa, reżysera i aktora z Rosji. Funkcjonuje w Polsce od 1991 roku.  Łączy w sobie elementy pantomimy, teatru ruchu, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego. W swoim repertuarze posiada zarówno spektakle sceniczne jak i plenerowe. Ich różnorodna forma, bogactwo treści oraz duża dawka pozytywnej energii i humoru, jaką ze sobą niosą sprawia, że adresatami twórczości teatru Nikoli jest publiczność w różnym wieku.

 

- 11 maja, Literacki Plac Zabaw:
- zagadkowe koło fortuny
- bajkowy quiz familijny
- pojedynek na pokręcone opowieści
- mega gry planszowe
- strefa gier sportowych
- kredowe rysowanie


 

2018/05/18, Odpust w Czepinie

W niedziele dnia 13.05.2018r. w Czepinie odbył się odpust ku czci M.B. Fatimskiej. Mszę świętą celebrował ks. Biskup M.B. Kruszyłowicz, oraz ks.proboszcz Jerzy Brocławik. Uroczystość składała się z kilku niezwykle ważnych aspektów historycznych dla całej społeczności.

Został odsłonięty obelisk z tablicą upamiętniającą :

- 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę,

- 270 rocznice lokacji Czepina i Nowych Brynek., 

- pamięci pierwszych osadników Czepina i Nowych Brynek, którzy osiedlili się tu po II wojnie światowej.

Obelisk odsłoniła wraz z władzami, ks.biskupem, ks. proboszczem, radnym,sołtysem i najstarsza mieszkanka Czepina pani Helena Zimecka. Na uroczystość przybyli władze samorządowe oraz zaproszeni goście, m.in.Wicestarosta Powiatu Gryfińskiego Jerzy Miler, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele stowarzyszeń. Inicjatorem powstania obelisku z tablicą pamiątkową był Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Zdzisław Kmieciak. Organizatorzy przygotowali również festyn integracyjny z licznymi atrakcjami. Obelisk wraz z tablicą pamiątkową sfinansowano z gminnego funduszu sołeckiego.

Patronat honorowy nad uroczystością w sołectwie Czepino objął Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn.

 

2018/05/11, "Wiosna malowana muzyką"

„Wiosna Malowana muzyką” to tytuł interaktywnych warsztatów muzyczno-plastycznych, które odbyły się 11 maja 2018 r. przy Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gryfinie. Warsztaty zorganizowano w związku z obchodami Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie dla: uczniów o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych z gminy Gryfino, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie oraz dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie.
Organizatorzy postawili sobie za cele m.in. usprawnienie możliwości ruchowych, korzystne zmiany w zachowaniu i postawie ucznia wobec siebie i innych, umiejętność nawiązywania kontaktu oraz podejmowanie zgodnego współdziałania.
Organizatorem warsztatów był Zespół nauczycieli wspomagających przy Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gryfinie, a wśród zaproszonych gości był Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, który objął Honorowym Patronatem warsztaty. 


 

 

2018/05/21, Szachowe Grand Prix Gryfina

Zawodami w turnieju eliminacyjnym numer 6, powrócili do szachownic po krótkiej przerwie, młodzi pasjonaci królewskiej gry w tegorocznych zmaganiach Grand Prix Gryfina. Rozgrywki z każdą odsłoną nabierają rumieńców a prestiż zawodów podkreślają kolejne wizyty szachistów spoza Gryfina (Szczecin, Kołobrzeg, Goleniów) oraz 55 sklasyfikowanych zawodników.

Jak zawsze w tych zawodach, zacięte i pasjonujące starcia nie ominęły zmagań w Pałacyku pod Lwami. Klasą dla wszystkich był Mikołaj Turek, który po zwycięstwach w turnieju GP numer 5 oraz majowym Gryfino Open Junior, również w w sobotnim turnieju zwyciężył z kompletem punktów. Kolejne miejsca w zajęli: Hania Tokarek i Adam Hajdaś oboje po 5,5 pkt oraz Nikodem Mróz, Szymon Soszka, Franciszek Tokarek i Jakub Lewek, wszyscy po 5,0 pkt.

W klasyfikacji generalnej po sześciu turniejach lideruje Mikołaj Turek 37,5p. przed Adamem Hajdasiem 31,0p. i Bartoszem Nędzarkiem 28,5p. Wśród dziewcząt przewodzi Martyna Kuryło 26,5p. Przed Nikolą Radomską 22,5p. i Hanną Tokarek 20,5p.

Następne turnieje Grand Prix wg komunikatów. A jeszcze przed wakacjami, dwa bardzo ważne wydarzenia szachowe. W połowie czerwca Gryfinie, zakończenie szachowego roku szkolnego 2017/18 a tydzień później w Łazach k/Koszalina sezon zakończy Wojewódzka Olimpiada Młodzieży. Komplet wyników na www.bialypion.pl

Grand Prix 2018 Turniej-6

1. Turek Mikołaj 7,0p.

2. Tokarek Hanna 5,5p.

3. Hajdaś Adam 5,5p

4. Mróz Nikodem 5,0p.

5. Soszka Szymon 5,0p.

6. Tokarek Franciszek5,0p.

7. Lewek Jakub 5,0p.

W turnieju wystartowało 33 zawodników

Grand Prix 2018 po 6 turniejach:

1. Turek Mikołaj 37,5p.

2. Hajdaś Adam 31,0p.

3. Nędzarek Bartosz 28,5p.

4. Kuryło Martyna 26,5p.

5. Mróz Nikodem 25,0p

6. Jazukiewicz Gabriel 24,0p

7. Biercewicz Krystian 23,5p.

8. Szpura Bartosz 22,5p.

9. Radomska Nikola 22,5p.

10.Olszewski Wojciech 22,0p

Sklasyfikowano 55 zawodników.

 

2018/05/14, 70-lecie Biblioteki Publicznej w Gryfinie

W piątek 11 maja 2018 r. Biblioteka Publiczna w Gryfinie świętowała 70-lecie powstania jednostki. Na placu przy wejściu do budynku biblioteki zgromadziło się wielu gości w celu podsumowania oraz wspomnienia wydarzeń które miały miejsce w tym okresie. W budynku głównym biblioteki można było obejrzeć wystawę pt. „Zasłużeni ludzie kultury – działacze SBP w bibliotekach zachodniopomorskich”.

Jubileusz rozpoczął się wystąpieniem Dyrektor Sylwii Mencel, która przypomniała ważniejsze wydarzenia z dziejów placówki. Mówiła o zmianach jakie doprowadziły do rozwoju biblioteki. Wspomniała również tych, którzy zarządzali jednostką oraz wytrwale pracowali na potrzeby gryfińskiej społeczności.

Na uroczystości pojawiło się wielu gości, a wśród nich Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, który złożył życzenia pracownikom biblioteki oraz podkreślił ważną funkcję bibliotekarza. Przypomniał o tym jak sam będąc uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Gryfinie odwiedzał bibliotekę i jakie wiążą się z tym wspomnienia.

Chwilę później przed zaproszonymi gośćmi zaprezentowali się wychowankowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Gryfinie. Dzień wspomnień i życzeń dla Biblioteki Publicznej w Gryfinie zakończył się spektaklem pt. „Mruczella” w wykonaniu Teatr Nikoli z Krakowa.

 

2018/05/11, Konsultacje społeczne

Zarządzenie Nr 0050.57.2018 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 11.05.2018 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu realizowania budżetu obywatelskiego gminy Gryfino na rok 2019.

 

2018/05/11, Dzień optymisty w Przedszkolu Nr 2 im. Misia Uszatka

10 maja, w piękny, słoneczny dzień, w Przedszkolu Nr 2 im Misia Uszatka w Gryfinie odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Optymisty. Na dziedzińcu Przedszkola spotkały się dzieci ze wszystkich grup wiekowych (których jest w przedszkolu 13!). Dzieci zaprezentowały się w koszulkach w kolorach tęczy i balonami w rękach.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Naszego Przedszkola, hymnu Optymisty oraz wystąpienia Pani Dyrektor Jolanty Krzak. Następnie dzieci popisały się występem artystycznym z wykorzystaniem wstążek, pomponów i szarf. Głównym punktem uroczystości było zaprezentowanie Herbu Optymizmu, który Przedszkole otrzymało podczas XVII Ogólnopolskiego Kongresu Optymistycznych Przedszkoli „Nowe Horyzonty – Regaty Optymizmu 2018 w Mielnie – Unieściu.

Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, który rozwiązał wstęgę na Herbie Optymizmu i tym samym oficjalnie uczcił, to bardzo ważne i cenne wyróżnienie, które jest jednocześnie Certyfikatem Doskonałości Przedszkola. Herb Optymizmu'' to elitarny znak Ogólnopolskiego Programu ,,Optymistyczne Przedszkole''. Otrzymują go przedszkola, które posiadają certyfikat tego programu, biorą aktywny udział w jego realizacji, promują wychowanie przedszkolne w środowisku, podejmują innowacyjne działania w codziennej pracy z dzieckiem. Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie znalazło się w gronie 25 przedszkoli w Polsce, które posiadają Herb Optymizmu. Jest to więc ogromne wyróżnienie tej placówki. Duma i radość z tego wyróżnienia dedykowana jest całej społeczności Przedszkola: dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Jest to ciężka, ale wspólna praca, która pozwala realizować wszystkim zamierzone cele, oraz dążyć do coraz większej doskonałości.

Uroczystość zakończyła się wspólną zabawą przy muzyce oraz wręczeniem Panu Burmistrzowi „Słoika Optymistycznych Myśli” wszystkich dzieci, rodziców i nauczycieli z Przedszkola Nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie. Optymistyczne, radosne i szczęśliwe przedszkolaki otrzymały prezenty.

 

 

2018/05/08, Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

W dniu 8 maja w Gryfinie obchodzono Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryfinie wraz z przyjaciółmi przeszli ulicami miasta w kolorowym marszu, witając mieszkańców oraz zachęcając do integracji.

Celem ustanowienia tego wyjątkowego dnia jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności, pokazanie możliwości osób niepełnosprawnych, ukazanie istniejących barier oraz przeciwdziałanie wykluczeniu. Obchody Dnia Godności służą integracji społecznej osób z upośledzeniem umysłowym.

 

2018/05/07, Rocznica śmierci ks. Prałata Bronisława Kozłowskiego

8 maja 2017 roku zmarł ks. Prałat Bronisław Kozłowski, wieloletni proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gryfinie, Honorowy Obywatel Gryfina.

W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci ś.p. ks. Bronisława Kozłowskiego Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Gryfinie Elżbietą Kasprzyk złożyli na grobie księdza kwiaty i zapalili znicze.

Ksiądz Prałat Bronisław Kozłowski urodził się w 1932 roku na Wileńszczyźnie. Dzieciństwo spędził w Kwidzynie. Seminarium duchowne ukończył w Gorzowie Wielkopolskim. Swą posługę kapłańską pełnił ponad 60 lat. Do Gryfina przybył jako proboszcz w kwietniu 1972 roku. Podczas swojej 45 letniej pracy w Gryfinie ksiądz Bronisław Kozłowski zjednoczył setki ludzi, którzy do Gryfina przybyli głównie za pracą w budującej się wówczas elektrowni. Dla mieszkańców całego powiatu gryfińskiego był znaczącą postacią. Jego łatwość nawiązywania kontaktu, życzliwość, umiejętność słuchania i udzielania rad sprawiły, że setki ludzi darzyły go szczególną sympatią. Był wspaniałym mówcą, którego kazania trafiały wprost do serca.

W 2004 roku w 750–lecie uzyskania praw miejskich przez Gryfino w uznaniu zasług dla gryfińskiej społeczności został Honorowym Obywatelem Gryfina. Kiedy w 2010 roku przeszedł na emeryturę, nadal uczestniczył w ważnych dla gryfinian wydarzeniach. Odejście księdza Bronisława Kozłowskiego było bardzo smutnym wydarzeniem w życiu wielu mieszkańców Gryfina. W Jego pożegnaniu uczestniczyły tłumy obecnych i byłych mieszkańców oraz wielu księży i współpracowników.

Choć mija rok od śmierci księdza Bronisława Kozłowskiego, wielu mieszkańców naszej gminy na co dzień o Nim pamięta i odwiedza Jego grób. Tak też było w trakcie składania kwiatów przez Burmistrza i Przewodniczącą Rady Miejskiej. Przy grobie doszło do miłego spotkania z dawną mieszkanką naszej gminy, urodzoną w Krzypnicy, a obecnie zamieszkałą w Dzierżoniowie, która przyszła powspominać księdza Bronisława jako wyjątkowego księdza i obdarzonego szczególnym talentem kaznodzieję.”To był wyjątkowy ksiądz, a kazania mówił takie, że wszyscy przeżywali. Zawsze go będę dobrze wspominać.” - powiedziała żegnając się.

„Chcemy, by data 8 maja wpisała się w kalendarz ważnych dat w gminie Gryfino i zapoczątkowała nową tradycję corocznego wspominania tak ważnego dla Gryfinian człowieka.” - zapowiedział Burmistrz Mieczysław Sawaryn.

 

2018/05/08, Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa

W dniu 8 maja 2018 r. o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie (Golgota Wschodu) odbyły się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Zwycięstwa z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, kombatantów, weteranów wojennych, pocztów sztandarowych, delegacji instytucji i szkół.

 

2018/04/18, Ogłoszenie naboru na stanowisko psychologa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gryfinie

KIEROWNIK ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY
W GRYFINIE

ogłasza nabór na stanowisko

 PSYCHOLOGA

1. Wymagania niezbędne:
1) wykształcenie wyższe kierunkowe: psychologia
2) posiadanie obywatelstwa polskiego
3) posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych
4) niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe
5) nieposzlakowana opinia
6) stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy na w/w stanowisku
7) posiadanie co najmniej półrocznego doświadczenia zawodowego polegającego na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

2. Wymagania dodatkowe:
1) znajomość ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego,
2) znajomość rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie środowiskowych domów samopomocy
3) dobra organizacja pracy, odpowiedzialność, komunikatywność, zaangażowanie, kreatywność
4) przeszkolenie i doświadczenie w zakresie:
a) umiejętności kształtowania motywacji do akceptowanych przez otoczenie zachowań
b) kształtowania nawyków celowej aktywności
c) prowadzenia treningu zachowań społecznych
5) wysoka kultura osobista
6) doświadczenie w poradnictwie i pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, przewlekle chorymi psychicznie, specjalistyczne studia podyplomowe, szkolenia i kursy z zakresu psychoterapii pozwalające na prowadzenie dodatkowych oddziaływań terapeutycznych wobec uczestników zajęć i ich rodzin.

3. Zakres zadań wykonywanych na stanowisku:
1) diagnoza możliwości, deficytów i trudności w funkcjonowaniu poznawczym, emocjonalnym, społecznym uczestników zajęć, w tym bieżąca diagnoza stanu psychicznego podopiecznych ŚDS, przeprowadzanie badań psychologicznych, testów, opracowywanie opinii psychologicznych
2) planowanie, realizacja i systematyczna weryfikacja indywidualnych planów postępowania wspierająco-aktywizującego
3) opracowywanie rocznych planów pracy terapeutycznej dla każdego typu domu w ramach realizowanych zadań i zajęć
4) prowadzenie poradnictwa, indywidualnej terapii i grupowej psychologicznej wobec uczestników zajęć
5) pobudzanie aktywności osób niepełnosprawnych, motywowanie do zaangażowania w proces rehabilitacji
6) prowadzenie dokumentacji realizowanych zajęć, udzielanych porad i konsultacji zgodnie z przepisami praw

4. Warunki pracy na stanowisku:
1) praca na 1/4 etatu,
2)  umowa o pracę na czas określony po umowie na czas próbny.

5. Wymagane dokumenty:
1) kserokopia dowodu osobistego
2) CV z dokładnym opisem przebiegu pracy zawodowej
3) list motywacyjny
4) kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie
5) kserokopie świadectw pracy bądź innych dokumentów potwierdzających staż pracy
6) kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie
7) zaświadczenie/oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku
8) oświadczenie o niekaralności, korzystaniu z pełni praw publicznych oraz posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych
9) oświadczenie/zaświadczenie o posiadaniu co najmniej półrocznego doświadczenia zawodowego polegającego na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi
10) inne dokumenty o posiadanych kwalifikacjach i umiejętnościach.

6. Termin i miejsce składania dokumentów:

Pisemne zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane w terminie do dnia 07.05.2018r. Oferty należy składać lub przesłać pocztą w zamkniętych kopertach z dopiskiem „ Oferta pracy – psycholog” (zaliczamy datę wpływu do ŚDŚ) na adres: Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie, ul. Sprzymierzonych 8a, 74-100 Gryfino.

Nadesłanych dokumentów nie zwracamy. Aplikacje, które wpłyną do ŚDS po wyżej określonym terminie, nie będą rozpatrywane.

Nabór obejmuje analizę wszystkich złożonych dokumentów oraz ewentualne rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.

Rozpatrzenie zgłoszonych kandydatur nastąpi w terminie do 11.05.2018r.

Dokumenty: list motywacyjny, CV muszą być opatrzone klauzulą: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 922).

Kierownik ŚDS w Gryfinie  - Krystyna Szyszkowska

 

2018/05/08, Życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza

 

Z okazji Dnia Bibliotekarza w imieniu władz samorządowych Gminy Gryfino oraz swoim własnym przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim pracownikom bibliotek, zwłaszcza obchodzącej 70-lecie swojej działalności Biblioteki Publicznej w Gryfinie.
            Życzymy, by Wasza praca dostarczała Wam satysfakcji i  niesłabnącego grona miłośników książki.

Doceniamy Wasz wysiłek i starania w propagowaniu książki i czytelnictwa.
Jesteście autorami ciekawych wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, czy wystaw mających na celu upowszechnianie czytelnictwa.

Ich zorganizowanie kosztuje wiele pracy i zaangażowania, za które dziękujemy. 
Gratulujęmy inicjatyw i ciekawych pomysłów.

Praca bibliotekarza w dobie informatyzacji i cyfryzacji stała się pracą o wiele trudniejszą.  Znakomicie sobie z nią radzicie czego dowodem jest zainteresowanie książką wśród mieszkańców naszej gminy.

Z dumą przekazujemy Wam życzenia dalszych sukcesów w  pracy
 i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

 

2018/04/30, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Wspieranie rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych"

 

2018/05/07, Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa

Dnia 8 maja 2018 r. (wtorek) o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie (Golgota Wschodu) odbędą się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Zwycięstwa z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, kombatantów, weteranów wojennych, pocztów sztandarowych, delegacji instytucji i szkół.

 

2018/05/04, 4 maja Dniem Strażaka
Z okazji przypadającego w dniu 4 maja Dnia Strażaka, wszystkim funkcjonariuszom Komendy PowiatowejPaństwowej Straży Pożarnej w Gryfinie oraz Druhnom i Druhom  z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Gryfino składam serdeczne życzenia i podziękowania.
Dziękuję za  trud włożony  w wypełnianie zawodowych i społecznych obowiązków,
za codzienną  gotowość i ofiarność  w niesieniu  pomocy mieszkańcom  naszej gminy.
Życzę Wam bezpiecznej służby, szczęśliwych powrotów  z działań ratowniczo-gaśniczych oraz dużo zdrowia i osobistej pomyślności.
     

 Burmistrz
 Miasta i Gminy Gryfino 
  Mieczysław Sawaryn

                                                                                                               

 

2018/05/07, Dni Gryfina 2018

Za nami Dni Gryfina 2018. Od 1 do 3 maja 2018 w ramach święta miasta odbywały się imprezy sportowe, rekreacyjne i muzyczne. Rekordową publiczność miały koncerty Comy, Ani Dąbrowskiej czy Sławomira.

Licznie przybyła publiczność wyśmienicie się bawiła 1 maja 2017, podczas pierwszej odsłony tegorocznych Dni Gryfina. Gryfińskie nabrzeże, gdzie odbyła się impreza pełne było atrakcji.

Już od rana odbywały się imprezy towarzyszące Dniom Gryfina. W Szkole Podstawowej nr 1 rywalizowali zarówno starsi jak i młodsi miłośnicy szachów gdzie odbyły się Gryfińskie Międzynarodowe Turnieje.

Tegoroczne prezentacje na scenie rozpoczęły Gryfińskie Kapele Ludowe: Borzymianka, Wełtynianka oraz Gardnianka.

Parę minut po 16 władze Gryfina Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński oficjalnie powitali zebranych na nabrzeżu gryfinian i życzyli dobrej zabawy podczas majówki.

Następnie scenę zdominowali uczestnicy muzycznego festiwalu POTY czyli Grupa Von Rotterdam z Berlina oraz Zespół ETA ze Szczecina.

Od godziny 18 na scenie występowały gwiazdy wieczoru czyli Zespoły Kafel, Poparzeni Kawą Trzy oraz COMA.

Środa 2 maja rozpoczęła się od występów Amatorskiego Bloku Artystycznego przygotowanego przez Studio Piosenki GDK – Piotra Ostrowskiego, Pracownię Muzyczną GDK- Jolanty Romanowskiej oraz Pracownię Muzyczną z Widuchowej - Pawła Wróbla

Od godziny 17:30 na scenie zaprezentowali się lokalni artyści z zespołu Rusty Chain. Nastepnie usłyszeliśmy covery rockowe w wykonaniu szczecińskiego zespołu The Red Black Sappers.

Wiele muzycznych emocji przyniósł koncert zagranicznej gwiazdy z Australi czyli muzyka folkowego Kaurna Cronina wraz z zespołem.

Muzyczny wieczór zakończył występ jednej z najbardziej utalentowanych polskich artystek Ani Dąbrowskiej.

Trzeci dzień maja rozpoczął się od zmagań sportowych. Z Gryfińskiego nabrzeża o godzinie 12 wystartował IV GRYFIŃSKI TRANSGRANICZNY FESTIWAL BIEGOWY. Zawodnicy rywalizowali na 10 km oraz 21,097 km (półmaraton).

O godz. 15 rozpoczął się Amatorski Blok Artystyczny, w którym zaprezentowali się uczestnicy: The Body Fitness Club, Dzienny Dom Senior+ oraz Fit Dance Studio Step by Step.


Od godziny 16:30 gryfińskiej publiczności czas umilał Robert Rozmus wraz ze swoim familijnym programem estradowym. sponsorowany przez Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu i Poznańską Palarnię Kawy ASTRA

Gwiazdami wieczoru byli artyści muzyki Disco Polo: Boomcyk oraz Sławomir.

Koncerty poprowadził pochodzący z Gryfina prezenter Bartek Cebeńko.

 

2018/04/11, Dni Gryfina 2018
Tradycyjnie w pierwszych dniach maja odbędzie się w Gryfinie święto miasta. Gorąco zachęcamy do udziału w trzydniowym przedsięwzięciu, na które zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino.

Od kilku lat Dni Gryfina odbywają się na gryfińskim Nabrzeżu Miejskim. Rokrocznie staje tutaj wielka plenerowa scena, na której występują artyści reprezentujący różne gatunki sztuki, twórcy lokalni oraz gwiazdy polskich scen.

Od 1 do 3 maja 2018 odbywać się będą koncerty muzyczne i wydarzenia sportowe. Na terenach przy Odrze Wschodniej nie zabraknie także stoisk gastronomicznych czy lunaparku. Zachęcamy do skorzystania ze wszystkich atrakcji i liczymy, że wszyscy goście chętnie spędzą z nami kolejną gryfińską majówkę.

1 maja (wtorek)
Tegoroczne Dni Gryfina zainaugurują koncerty lokalnych kapel ludowych. Od godziny 15 występować będą Kapela Ludowa Borzymianka i Kapela Ludowa Wełtynianka. O godzinie 16 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. Na 16.10 zaplanowano występ Kapeli Ludowej Gardnianka. Od 17 na scenie będą prezentować się uczestnicy muzycznego festiwalu POTY (Schwedt nad Odrą/Niemcy). Około godziny 18 wystąpi legenda polskiej muzyki elektronicznej - szczecińska kapela Kafel. Gwiazdami zamykającymi artystyczne prezentacje tego dnia będą grupy Poparzeni Kawą Trzy oraz Coma (godz. 21.).

2 maja (środa)
Od godziny 16 zapraszamy na prezentacje w ramach Amatorskiego Bloku Artystycznego. Na scenie wystąpią podopieczni Studia Piosenki GDK Piotra Ostrowskiego, Pracowni Muzycznej GDK Jolanty Romanowskiej i Pracowni Muzycznej z Widuchowej Pawła Wróbla. Około godziny 17.30 zaprezentuje się gryfińska kapela rockowa Rusty Chain. Kolejnym wykonawcą tego dnia będzie zespół The Red Black Sappers ze Szczecina. Z pewnością wiele muzycznych emocji przyniesie koncert zagranicznej gwiazdy. Australijski muzyk folkowy Kaurna Cronin wraz z zespołem wystąpi o godz. 19.30. Muzyczny wieczór zakończy występ jednej z najbardziej utalentowanych polskich artystek Ani Dąbrowskiej.

3 maja (czwartek)
Ten dzień rozpoczną zmagania sportowe. Z Gryfińskiego nabrzeża o godzinie 12 wystartuje IV GRYFIŃSKI TRANSGRANICZNY FESTIWAL BIEGOWY. Sportowcy będą rywalizować na dystansach 10 km oraz 21,097 km (półmaraton). O godzinie 15 rozpocznie się Amatorski Blok Artystyczny, w którym zaprezentują się: The Body Fitness Club, Dzienny Dom Senior+ i Fit Dance Studio Step by Step. Na godzinę 16.30 zaplanowano familijny program estradowy sponsorowany przez Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu i Poznańską Palarnię Kawy ASTRA w wykonaniu Roberta Rozmusa. Wieczór wypełnią taneczne rytmy. Na scenie Dni Gryfina wystąpi gryfiński gwiazdor muzyki disco polo Boomcyk. Tegoroczną gryfińską majówkę zakończy koncert szalenie popularnego obecnie Sławomira.

Koncerty poprowadzi pochodzący z Gryfina dziennikarz i prezenter Bartek Cebeńko

Wstęp na atrakcje Dni Gryfina 2018 jest wolny!
 

Wizytówki artystów Dni Gryfina 2018

Coma

Zespół COMA jest znany fanom muzyki przede wszystkim z energetycznych i widowiskowych koncertów, łączących w sobie elementy poezji, muzyki, teatru i filmu. Grupa powstała w 1998 roku. W maju 2004 wydała swój pierwszy album pt. "Pierwsze Wyjście z Mroku", który został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność. Płyta została nagrodzona m.in Fryderykiem w kategorii: Album Roku - Rock. W tym samym roku Coma została laureatem 25. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Przez kolejne lata zespół wydał 5 płyt studyjnych, z których 3 pokryły się platyną i złotem, oraz 3 wydawnictwa koncertowe (Platynowa i Złota Płyta). Zespół otrzymał za każdy z polskich albumów studyjnych statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku - Rock, oraz w kategorii: Zespół Roku i Wokalista Roku - Piotr Rogucki.

Coma wydała dwa albumy anglojęzyczne: "Excess" oraz "Don't Set Your Dogs On Me", które ukazały się na całym świecie. Od wydania pierwszej płyty zespół Coma nieprzerwanie koncertuje. W latach 2007 - 2009 Coma supportowała m.in Pearl Jam, Linking Park podczas koncertu na Stadionie w Chorzowie, a także wystąpiła na Metal Hammer Festival w Spodku przed grupą Tool. W 2013 roku uczestniczyła w europejskiej trasie koncertowej ze szwedzkim zespołem Therion. W ostatnich latach Coma z powodzeniem koncertowała w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 2016 roku zespół wydał płytę "2005 YU55".

Lider grupy, Piotr Rogucki, prowadzi także solową działalność artystyczną. Wydał trzy albumy solowe: "Loki- Wizja Dźwięku" (2011), "95-2003" (2012) oraz "J.P. Śliwa" (2015). Był jurorem w trzech edycjach programu Must Be The Music w telewizji Polsat.

Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka, jedna z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek. Drzwi do kariery otworzył jej udział w talent show Idol (2002), gdzie zajęła ósme miejsce. Dotychczas nagrała 6 płyt studyjnych, z których każda uzyskała status Platynowej Płyty. Uznanie dla jej talentu wyraża cała branża muzyczna - Dąbrowska nagrodzona została dziewięcioma Fryderykami, a melodie i teksty jej autorstwa mają w swoim katalogu m.in. Maryla Rodowicz, Monika Brodka, Beata Kozidrak, Ania Wyszkoni, Andrzej Piaseczny czy Krzysztof Krawczyk.

Artystka nigdy nie goniła na siłę za trendami i przebojami, konsekwentnie idąc własną drogą. Ma niezwykłe wyczucie uniwersalnie przebojowych melodii, które trafiają do serc wymagających słuchaczy. W 2017 roku wydała płytę The Best of, będąca kompilacją największych przebojów artystki. Na krążku znajdziemy takie hity jak m.in. "Charlie, Charlie", "Inna”, „Tego chciałam", "Nigdy więcej nie tańcz ze mną", "W spodniach czy w sukience", "W głowie" czy "Porady na zdrady (Dreszcze)" uznawany za największy przebój w karierze Ani Dąbrowskiej.

Sławomir

Gwiazda i twórca nurtu rocko polo czyli połączenia muzyki tanecznej ze szlachetnym rockowym brzmieniem. To muzyczna odsłona uzdolnionego aktora Sławomira Zapały, który w dorobku ma role w znanych serialach i filmach.

Działalność muzyczną rozpoczął w Nowym Jorku na Long Island. Tam zdobył uznanie polskich imigrantów. W 2015 roku na kanale YouTube udostępniony został jego debiutancki singel - "Megiera". W teledysku do piosenki wystąpili aktorzy, tacy jak m.in. Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kiersznowski i Lech Dyblik. Klip osiągnął w serwisie ponad 30 milionów wyświetleń. Kolejne single to "Ni mom hektara" i "Aneta". W kwietniu 2017 ukazała się debiutancka płyta studyjna Sławomira zatytułowana The Greatest Hits, która dotarła do 1. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS i uzyskała status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 30 tysięcy egzemplarzy. Pochodzący z płyty utwór "Miłość w Zakopanem" uplasował się na 4. pozycji na liście najczęściej odtwarzanych piosenek w polskich radiostacjach.  Od 11 marca 2018 roku Sławomir prowadzi program "Sławomir Big Music Quiz".

Kauma Cronin

Wielokrotnie nagradzany artysta folkowy Kauma Cronin uznawany jest za jednego z czołowych australijskich muzyków młodego pokolenia, który zdążył już zapracować na międzynarodowe uznanie jako świetny autor piosenek oraz pełen pasji i humoru gawędziarz. Ceniony za swoje zaangażowanie w występy na żywo, jak również za umiejętność porwania publiczności i przenoszenia jej w muzyczno-poetyckie podróże najwyższej próby.

Unikalny indie folkowy styl, doskonałe występy wraz z towarzyszącym mu zespołem ugruntowały pozycję Cronina jako piosenkarza i kompozytora na współczesnej scenie australijskiej muzyki folkowej. W 2015 roku Kauma Cronin został wyróżniony tytułem artysty roku Folk Alliance Australia. W ciągu ostatnich lat dał ponad 250 występów na całym świecie. Wkrótce wyda swój czwarty album studyjny 'Euphoria, Delirium & Loneliness'

Poparzeni Kawą Trzy

Formację w 2005 roku założyli zaprzyjaźnieni dziennikarze radiowi. Dziś tworzą ją: Wojciech Jagielski, Roman Osica, Krzysztof Zasada, Mariusz Gierszewski, Marian Hila, Krzysztof Tomaszewski i Jacek Kret. Muzyka zespołu jest mieszaniną wielu stylów muzycznych, takich jak rock, punk, ska. Autorem większości tekstów zespołu jest Rafał Bryndal. Zespół zaczynał od grania coverów grupy Leningrad. Z czasem Poparzeni Kawą Trzy zaczęli tworzyć własny repertuar. W 2011 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę zatytułowaną "Musculus Cremaster", a w czerwcu tego samego roku wziął udział w koncercie TOPtrendy, gdzie zdobył nagrodę dziennikarzy. Zespół zdobył także główną nagrodę w konkursie "Przebojem na antenę", który odbywa się corocznie w Hajnówce. W 2012 roku Poparzeni Kawą Trzy startowali w konkursie na polski przebój Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Ich piosenka zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki. W 2013 roku ukazał się drugi album studyjny grupy, zatytułowany "Wezmę Cię". Wydawnictwo zawiera między innymi utwór "Byłaś dla mnie wszystkim", który osiągnął duży sukces.

Kafel

Kafel to szczeciński zespół będący jednym z prekursorów muzyki elektronicznej w Polsce. Początki ich działalności muzycznej sięgają lat 80, kiedy jako młodzi ludzie zaczęli eksperymentować z dźwiękami. W 1986 roku zespół zakwalifikował się do przeglądu Poza Kontrolą VII. Grupa w składzie: Dariusz Krzywański - generatory, taśmy, melodeklamacje, śpiew i Andrzej Panfil - generatory, zagrała pierwszy koncert w warszawskim klubie Remont. W 1989 roku do składu Kafla dołączył wokalista Andrzej Kwinto (Lenin), który śpiewał wcześniej w post-punkowych kapelach. Po kilku próbach zespół wszedł do studia ARP w Szczecinie, gdzie zarejestrował nowy materiał. Na jedną z prób Lenin przyprowadził swoją koleżankę, Kasię Nosowską, która została w składzie grupy do roku 90. W tym też składzie zespół Kafel wystąpił na festiwalach: Fama’89 w Świnoujściu, FMR Jarocin’89, ZEF w Piszu, Zadyma’89 w Warszawie (Torwar) i innych miastach. Zarejestrował również kilka utworów w szczecińskim Studio Polskiego Radia S1. W 1991 roku koncertowali w Warszawie, Nowogardzie, Choszcznie, Szczecinie, a wiosną 1992 roku zespół zdobył wyróżnienie na przeglądzie OMPP Wrocław’92. W tym samym roku Kafel wydał własnym sumptem kasetę pt. "Egzalte". Występom od 1989 roku towarzyszyły projekcje slajdów z obrazami Zdzisława Beksińskiego, a w późniejszym okresie Radosława Brodeckiego. Oficjalnie zespół zakończył działalność jesienią 1992 roku, jednak w głębokiej konspiracji i w różnych wcieleniach przetrwał do dnia dzisiejszego.

Robert Rozmus

Robert Rozmus - aktor, prezenter telewizyjny, konferansjer i showman. Grono oddanych fanów zapewniła mu piosenka "Mówili na Nią Słońce", pochodząca z pierwszej solowej płyty oraz własne kompozycje z płyty "Wniebowzięty" (1999).

Wieloletnie doświadczenie na scenie i estradzie pozwoliło Robertowi Rozmusowi połączyć dwie pasje - aktorstwo i śpiew. Już dawno okrzyknięto go królem musicalu ("Chicago", "Kwiaty we włosach", "Miss Sajgon", "Pięciu braci Moe"). Jego kreacja Profesora Abronsiusa w "Tańcu wampirów" spotkała się z ogromnym uznaniem krytyki i publiczności (Platynowa Płyta). Równie entuzjastyczne recenzje zebrał za tytułową rolę w musicalu "Akademia Pana Kleksa" (Złota Płyta). Szerokiej publiczności dał się poznać jako Pan Rozi z Kabaretu Olgi Lipińskiej oraz członek grupy "Tercet czyli Kwartet", którą tworzy z Hanną Śleszyńską, Piotrem Gąsowskim i Wojtkiem Kaletą. Wielkim sukcesem okazał się jego autorski program Robert Rozmus Show, wielokrotnie emitowany na antenach telewizyjnych.

Brał udział w hitowych programach telewizyjnych Zbigniewa Górnego i Krzysztofa Jaślara: "Gala Biesiadna", "Poprawiny", "Biesiada bez granic", a także najpopularniejszych show ostatnich lat: "Taniec z Gwiazdami", "Gwiazdy tańczą na lodzie", "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Był gospodarzem popularnych telewizyjnych show: "Dziewięciu wspaniałych", "Rodzina jak z nut". Grał w wielu serialach telewizyjnych: m.in.: "Na dobre i na złe", "Niania", "Bulionerzy", "Magda M".

Boomcyk

Pod pseudonimem Boomcyk kryje się młody wokalista z Gryfina Kamil Kokot. Boomcyk na swoim koncie ma już pięć autorskich hitów, które powoli podbijają świat muzyki disco polo. Jedną z najbardziej znanych piosenek Boomcyka jest "Dziewczyna z Konsumu". Utwór został zaprezentowany szerszej publiczności w sierpniu 2015 roku. W serwisie YouTube cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W sierpniu 2016 roku światło dzienne ujrzała piosenka "Dobry balet". W styczniu 2018, na oficjalnym kanale YouTube ukazał się nowy hit Kamila pt. "Jeden taki dzień". Już w lipcu Boomcyk zaprezentuje się na Kocham Disco Festival 2018 Boszkowo.

Rusty Chain

Zespół Rusty Chain powstał w 2014 roku w Gryfinie. Ich muzyka jest połączeniem rock'n'rolla z punkowymi zagrywkami oraz mocnymi rockowymi gitarami. Metronom rzadko spada poniżej 110bpm, a wyraźny wokal pozwala zrozumieć każde słowo tekstów pisanych po polsku i po angielsku. Zespół od początku istnienia stawiał na własne kompozycje. W skład zespołu wchodzą Marcin Wawrzyńczyk, Michał Zalewski, Marta Potepa i Filip Grzesik.

W lecie 2015 roku pojawiło się w sieci pierwsze demo grupy. Od zimy 2014 roku kapela zagrała kilkadziesiąt koncertów w klubach oraz na większych scenach, zyskując grono stałych fanów. Zagrali m.in. koncert w Studio S2 Telewizji Polskiej Szczecin podczas Finału WOSP.

Utwory z demówki ukazały się też na kilku listach przebojów. W styczniu 2017 roku zespół wydał album pod tytułem "JAK DZIECI", zawierający 16 utworów autorskich. Koncerty Rusty Chain przesiąknięte są energetyczną muzyką, świetną zabawą oraz otwartym kontaktem z publicznością!

The Red Black Sappers

 

The Red Black Sappers to szczeciński zespół rockowy, grający od grudnia 2014 roku. Skład zespołu stanowią muzycy będący na co dzień przedstawicielami służb mundurowych. W swoim repertuarze zespół posiada covery gwiazd polskiego rocka, takich jak Dżem, Ira, czy Lady Punk, które prezentował podczas plenerowych imprez artystycznych oraz sportowych. Grupa wielokrotnie brała udział w festiwalach i przeglądach zespołów muzycznych (m.in. Festiwal Rockowy "Naturalnie Mazury 2016" w Węgorzewie).


Regulamin Imprezy masowej "Dni Gryfina 2018"

Regulamin terenu imprezy "Dni Gryfina 2018"

Utrudnienia w ruchu drogowym


 

2018/04/17, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "4.Gryfiński Transgraniczny Festiwal Biegowy".

 

2018/04/26, Otwarte Międzynarodowe Turnieje Szachowe

 

2018/04/26, Wystawa "Kobieta w malarstwie dawnym. Portret i akt"

W poniedziałek 30 kwietnia 2018 roku o godzinie 17:00 w galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie odbędzie się wernisaż nowej wystawy pod nazwą "Kobieta w malarstwie dawnym. Portret i akt". Wystawie patronuje Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn. Wpisana jest także w oficjalny program wydarzeń towarzyszących Dniom Gryfina. Kuratorem wystawy jest szczeciński antykwariusz Marek Wyłupek.
 
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną oryginalne rysunki, obrazy olejne i litografia z XIX i początku XX wieku m.in. takich autorów jak: Jacek Malczewski, Antoni Kozakiewicz, Antoni Uniechowski, Tadeusz Rybkowski, Kazimierz Podsądecki, Feliks Hanusz, Edward Dwurnik. Jedyna kopia to obraz olejny Adama Styki. Dodatkowo na wernisażu zostaną zaprezentowane dwa portrety kobiece z XVII w. i rzeźba gabinetowa z 1977 roku Igora Mintoraja "Twarz zawoalowana".

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie oraz Gmina Gryfino. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Zapraszamy!
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie z kolekcjonerami i kuratorem wystawy, na które zapraszamy do siedziby CIT w dniu 1 maja w godzinach 14.00-16.00.
 
O Stowarzyszeniu:
Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie powstał w 2015 r. Celem jego powołania była chęć zjednoczenia środowiska kolekcjonerów, wymiana doświadczeń, poszerzanie wiedzy, propagowanie sztuki oraz prezentowanie zbiorów szerokiej publiczności. Klub blisko współpracuje z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, a od 17 marca z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie, z którym wspólnie zorganizowano seminarium pt.: "100 lat Pomorskiego Związku Artystów 1916-2016". Ostatnim dużym wydarzeniem była wystawa "Sztuka dawna w zbiorach kolekcjonerów szczecińskich", gdzie swoje zbiory prezentowało 21 członków Klubu.

 

2018/04/27, 26. Pielgrzymka Trzeźwości uhonorowana nagrodą Burmistrza

Dnia 27 kwietnia 2018 r. o godzinie 8:00 rano w Kościele pw. św. Jana Marii Vianney’a w Żabnicy odprawiono Mszę św. dla uczestników 26. Pielgrzymki Trzeźwości. To ważny moment dla ludzi walczących z nałogiem, którzy często poświęcają swój czas dla innych, a niekiedy sami potrzebują wsparcia i dobrego słowa.
Msza św. była początkiem trasy pielgrzymów do Rokitna, którą zamierzają przejść, modląc się za wytrwałość oraz siłę w walce z alkoholem. Na mszy obecni byli m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Prezes Gryfińskiego Stowarzyszenia "Klubu Abstynenta Feniks” Robert Końca oraz Sołtys Żabnicy Jerzy Piasecki. Na koniec Burmistrz pogratulował uczestnikom pielgrzymki wytrwałości w walce z nałogiem i wręczył swoją prywatną nagrodę.

 


 

 

2018/04/16, Wycieczka kajakowa po międzyodrzu

We wtorek 1 maja 2018 r. wyruszy kajakowa wycieczka po Międzyodrzu, oficjalne wydarzenie towarzyszące Dniom Gryfina (podobnie jak w roku ubiegłym). Chętne osoby zobaczą stare budowle hydrotechniczne ze strony, z której na co dzień ich się nie ogląda, przepiękne wąskie kanaliki, starorzecza i kanały wykonane ludzką ręką podczas niemieckiej ingerencji w ten obszar. Spróbują dojrzeć czaplę, kormorana, a może i samego bielika, władcę Międzyodrza. Rozpoczęcie wycieczki o godzinie 9:00 z gryfińskiej plaży przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

Zapisy ruszają we wtorek 17 kwietnia 2018 r. w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście (Centrum mieści się na Nabrzeżu Miejskim, ul. Nadodrzańska 1) w dni powszednie w godzinach 9:00-17:00. Trasa została zaplanowana na ok. 11 km, czas trwania ok. 4 godzin, cena za kajak 40 zł. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika i przewodnik.

Regulamin uczestnictwa w wycieczce kajakowej

1. Uczestników kajakowej wycieczki (dalej zwanej wycieczką) obowiązuje znajomość poniższego regulaminu i bezwzględne stosowanie się do jego postanowień.
2. Organizatorem wycieczki jest Gmina Gryfino i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie (OSiR).
3. Wycieczka odbędzie się 1 maja 2018 r. o godzinie 9:00 z plaży nad Odrą. Wycieczka jest płatna w kwocie 40,00 zł za kajak. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika, przewodnik. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
4. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
5. Zapisy na wycieczkę ruszają we wtorek 17 kwietnia 2018 r. i odbywają się w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Liczba miejsc ograniczona.
6. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego.
7. Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).
8. Płatność należy dokonać gotówką w dniu wycieczki przed jej rozpoczęciem. Uczestnicy przychodzą na miejsce zbiórki (recepcja hotelu OSiR, Gyfino, ul. Sportowa 3) najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki (do 8:45) i uiszczają opłatę.
9. Przewidywany czas trwania wycieczki to 4 godziny.
10. Orientacyjna długość trasy to 10 kilometrów.
11. Uczestników obowiązuje ubiór dostosowany do warunków pogodowych, a przy tym taki, którego nie będzie żal przybrudzić.
12. Uczestników obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych i pobudzających, palenia tytoniu i zażywania środków odurzających.
13. Uczestnicy wycieczki natychmiast zgłaszają opiekunowi wszelkie dolegliwości zdrowotne i objawy złego samopoczucia.
14. Podczas wycieczki zabrania się:
- stania i kucania w kajaku,
- siadania na burcie, dziobie, rufie, kamizelkach asekuracyjnych,
- skakania z kajaka do wody,
- korzystania z kajaka z niezałożoną na siebie kamizelką asekuracyjną.
15. Za ewentualne zniszczenia dokonane przez uczestników podczas wycieczki odpowiedzialność materialną ponoszą ci uczestnicy, którzy ich dokonali.
16. Wszelkie śmieci uczestnicy wycieczki zabierają ze sobą. Obowiązuje kategoryczny zakaz wyrzucania ich poza kajak.
17. Organizatorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności materialnej za przedmioty zgubione lub w inny sposób utracone przez uczestników wycieczki.
18. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, ulewa itp.) wycieczka ze względów bezpieczeństwa może zostać odwołana. Informacja o tym zostanie przekazana odpowiednio wcześniej na podane numery telefonów.

 

2018/04/03, Wystawa malarska Bogusławy Kryczki

Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie zaprasza w poniedziałek 9 kwietnia o godzinie 17:00 na otwarcie I Wystawy Indywidualnej Bogusławy Kryczki. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 36 prac malarskich. Autorka jest słuchaczką Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 26 kwietnia. Wstęp wolny.

Wśród prac znajdą się: autoportret w ołówku, postać wykonana techniką lawowania, martwe natury wykonane w ołówku, akwareli i oleju, mozaiki malowane akrylem na blejtramach, ilustracje do ulubionych książek lub filmów wykonane akwarelą, pejzaże Gryfina i okolic oraz miejscowości nadmorskich Włoch, które utrwalił na zdjęciach mąż autorki, Leon Kryczka, aby mogła je przenieść na płótno.

O autorce:
Bogusława Kryczka - uprawia malarstwo sztalugowe - olej, akryl, akwarela. Maluje od sześciu lat, najchętniej pejzaże z wodą w tle, kwiaty, portrety oraz martwą naturę. Z wykształcenia technik ekonomista, z zamiłowania poetka i malarka. Interesuje się historią, literaturą i psychologią.

 

2018/04/19, Dzień Otwarty z Chorobą Alzheimera w Dziennym Domu Senior+

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty z Chorobą Alzheimera, który odbędzie się w dniu 26 kwietnia 2018r., w godz. od 11.00 do 18.00 w Dziennym Domu Senior+ w Gryfinie.

Proponowany program:

11.00 – 11.40 Wykład pt. „Historia choroby Alzheimera” Prowadzący: lek. med. Joanna Kostrzewa, reprezentująca Przychodnię Lekarską „Chrobry” w Gryfinie

11.45 – 12.30 Warsztaty manualno – plastyczne Opiekun zajęć: animatorzy ze Stowarzyszenia „Progressum” w Szczecinie

12.35 – 13.15 Spotkanie z gośćmi z Domu Kombatanta, ul. Krucza w Szczecinie

13.20 – 14.10 Spotkanie z psychologiem: „Praktyczne wskazówki dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera” Prowadzący: Katarzyna Świątkowska, psycholog Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie

14.15 -15.00 Wykład pt. „Oswoić Alzheimera” Prowadzący: Elżbieta Klimaszewska- Ploger ze Stowarzyszenia „Progressum” w Szczecinie

15.10 – 16.00 Warsztaty manualno – plastyczne Opiekun zajęć: animatorzy ze Stowarzyszenia „Progressum” w Szczecinie

16.05 – 16.35 Występ uczniów ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Gryfinie oraz Teatru „Eliksir”

16.40 – 17.45 Wykład nt. ogólnej profilaktyki dotyczącej bezpieczeństwa seniorów oraz zasad udzielania pierwszej pomocy Prowadzący: Łukasz Kamiński z Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego oraz Alicja Kubiak reprezentująca Straż Miejską w Gryfinie

17.45 – 18. 00 Podsumowanie, zakończenie

Podczas spotkania będzie można: obejrzeć wystawę prac plastycznych uczestników Domu Kombatanta w Szczecinie (ul. Krucza), odwiedzić stoisko edukacyjno – informacyjne przygotowane przez Stowarzyszenie „Cogito” w Szczecinie, porozmawiać z kadrą Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie; psychologiem, pedagogiem, fizjoterapeutą, opiekunem, skorzystać z fachowych porad, nawiązać współpracę z zainteresowanymi problematyką choroby Alzheimera, zapoznac się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, zapoznać się z treningiem funkcji poznawczych, dowiedzieć się o działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie, zapoznać się z działalnością Gryfińskiego Stowarzyszenie Ratowniczego.

Współorganizatorami Dnia Otwartego są; Gmina Gryfino Stowarzyszenie „Progressum” w Szczecinie, Stowarzyszenie „Cogito” w Szczecinie, Koło Gospodyń „Wena” w Gryfinie, Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze, Dom Kombatanta, ul. Krucza w Szczecinie, Straż Miejska w Gryfinie

Organizator zapewnia poczęstunek, napoje zimne i gorące. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą wesprzeć ideę tego wydarzenia.

 

2018/04/17, XLVI sesja Rady Miejskiej

W dniu 26 kwietnia 2018 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XLVI sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2018/04/13, „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie - wiem co zjem"

Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich z województwa zachodniopomorskiegodo udziału w operacji „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie - wiem co zjem", realizowanej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w partnerstwie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. Dla uczestników operacji przewidziane jest dwudniowe, bezpłatne szkolenie wraz z warsztatem kulinarnym w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Międzyzdrojach w następujących terminie: 14-15.06. 2018 r. dla KGW z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego (12 osób) . Celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy i kompetencji z zakresu unijnych i krajowych systemów jakości żywności.

Uczestnicy szkolenia poszerzą wiedzę nt. dziedzictwa kulinarnego swojego regionu, dowiedzą się, jak wyszukiwać, identyfikować i promować lokalne i regionalne produkty, jak funkcjonują krótkie łańcuchy żywności oraz wymienią się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania lokalnych produktów. Poznają również możliwości legalnej sprzedaży lokalnej żywności w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich, Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) i działalności Marginalnej Lokalnej i Ograniczonej (MOL). Poruszona zostanie również tematyka żywienia funkcjonalnego i wykorzystania w nim lokalnych zasobów kulinarnych. Warsztaty kulinarne poprowadzą znani szefowie kuchni.

Do udziału w operacji należy zgłosić się, wypełniając formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie: http://www.efrwp.pl/news/show/416/zaproszenie-do-udzialu-w-operacji-lokalnie-regionalnie-i-tradycyjnie-wiem-co-zjem w terminie do dnia 24 kwietnia 2018 roku. Formularz może zostać przesłany w formie skanu na adres mailowy: ekozdron@efrwp.com.pl lub faxem na nr 22 620 90 93 lub pocztą tradycyjną na adres: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ul. Miedziana 3A 00-814 Warszawa z dopiskiem: warsztaty kulinarne.

 

2018/02/15, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW  PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH
ORAZ KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
NA ROK SZKOLNY 2018/2019

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino w dniu w dniu 25 stycznia 2018 r. wydał zarządzenie Nr 0050.14.2018 w sprawie harmonogramu czynności oraz kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2018/2019 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Gryfino (Zarządzenie Nr 0050.14.2018).

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się z dniem 19 lutego 2018 r. (załącznik Nr 1 do ww. zarządzenia). Termin składania wniosków o przyjęcie dzieci do:

 • Przedszkola Nr 1, ul. Wojska Polskiego 11, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 2, ul. Krzywoustego 5, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 3, ul. Krasińskiego 29, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 4, ul. Kościuszki 17, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 5, ul. Żeromskiego 12, 74-101 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Łużycka 22, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 3, ul. Iwaszkiewicza 70, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy, ul. Gryfińska 19, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Gardnie, ul. Niepodległości 1, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Radziszewie, ul. Szczecińska 54, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Żabnicy, ul. Długa 20, 74-100 Gryfino upływa z dniem 09 marca 2018 r.

Do przedszkoli przyjmowane będą dzieci w wieku od trzech do sześciu lat urodzone w latach: 2015, 2014, 2013, 2012. Wnioski o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego można pobierać i składać w dowolnie wybranym ww. przedszkolu lub w szkole podstawowej. Wniosek do pobrania.

Rekrutacja do klas pierwszych ww. szkół podstawowych oraz do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gryfinie przy ul. 9 Maja 4 rozpocznie się od dnia 03 kwietnia 2018 r. Termin składania wniosków upływa z dniem 23 kwietnia 2018 r. (załącznik Nr 2 do ww. zarządzenia). Rekrutację do klas pierwszych szkół podstawowych przeprowadza się dla dzieci zamieszkałych poza obwodem danej szkoły podstawowej. Do klas pierwszych szkół podstawowych przyjmowane będą dzieci siedmioletnie urodzone w 2011 r. Wnioski o przyjęcie do klasy pierwszej można pobierać i składać w szkole podstawowej.

Dziecko, któremu organ wykonawczy gminy wskazał, jako miejsce realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, oddział przedszkolny w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy I tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.

 

2018/04/17, Spektakle teatralne dla dzieci: "W domku Baby Jagi" oraz "Inna strona życia"

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino serdecznie zaprasza na kolejną edycję spektakli teatralnych dla dzieci: "W domku Baby Jagi" oraz "Inna strona życia" wystawionych przez krakowski Teatr "Edu Artis" które odbędą się 21 kwietnia 2018 roku w Gryfińskim Domu Kultury.

Bilety wstępu na spektakle dostępne są w Gryfińskim Domu Kultury ul. Szczecińska 12. Ilość miejsc ograniczona. Wstęp wolny!

 

2018/03/29, Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

Informujemy o możliwości bezpłatnego zaszczepienia dzieci przeciw pneumokokom – jednym z najbardziej groźnych bakterii wywołujących ciężkie choroby i często pozostawiających powikłania na całe życie. Akcja „Wiosna bez pneumokoków” trwa od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. i jest skierowania do rodziców i opiekunów, których dzieci do ukończenia 5. roku życia nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013 – 2016).

Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.

W załączeniu list Krajowego Konsultanta ds. epidemiologii oraz plakat w sprawie szczepienia.


 
 

2018/04/18, Zestawienie danych z ankiet na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie

Głównym celem przeprowadzenia badania ankietowego było uzyskanie opinii na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie, co pozwoli m.in. określić słabsze obszary działalności urzędu, podnieść jakość świadczonych usług, a w konsekwencji poprawić wizerunek urzędu.

W tym celu przekazano komórkom organizacyjnym urzędu 200 szt. formularzy ankiet (po 20 szt. do dziesięciu komórek organizacyjnych), które następnie były przekazywane interesantom załatwiającym sprawy w poszczególnych komórkach. Wypełnione ankiety zostały wrzucone do urny znajdującej się w Biurze Obsługi Interesantów.

Ankietowani zwrócili 79 ankiet co stanowi 39,5%.

Wyniki ankiet:

1. Najwięcej osób (23 os. – 29,1%) załatwiało sprawy w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie mniej więcej raz na pół roku, prawie tyle samo (22 os. – 27,8% ) mniej więcej raz na miesiąc lub częściej, 12 os. ( 15,2%) odwiedzało urząd w celu załatwienia sprawy raz na kwartał, dla 4 os. (5%) była to pierwsza wizyta w urzędzie;

2. Zdecydowana większość ankietowanych podczas ostatniej wizyty załatwiało własną sprawę, tylko 7 osób załatwiało sprawę w imieniu firmy, instytucji, organizacji;

3. Przedmiot załatwianej sprawy dotyczył najczęściej obszarów: dowodów osobistych i spraw meldunkowych, gospodarki komunalnej, obsługi i uzyskania informacji w Biurze Obsługi Interesantów, aktów stanu cywilnego, płatności w kasie i podatków;

4. Na pytanie dotyczące stopnia zadowolenia z obsługi w urzędzie zdecydowana większość (55 os. - 69,6%) oceniła, że jest bardzo zadowolona, 21 osób (26,6%) podało, że są raczej zadowolone, 1 osoba (1,3%) zaznaczyła, że jest raczej niezadowolona, a 2 dwie osoby (2,5%) bardzo niezadowolone;

5. Zestawienie ocen poszczególnych elementów obsługi interesantów w urzędzie kształtuje się następująco:

• kompetencje i profesjonalizm: 59 os. (74,7%) – bardzo dobrze, 16 os. (20,2%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) - raczej źle, 3 os. (3,8%) – bardzo źle;

• uprzejmość, życzliwość, kultura osobista: 63 os. (79,7%) – bardzo dobrze, 15 os. (19%) – raczej dobrze, 3 os. (3,8%) – raczej źle, 1 os. (1,3%) – bardzo źle;

• umiejętność rozwiązywania przez pracowników problemów (trudnych, nietypowych sytuacji): 61 os. (77,2%) – bardzo dobrze, 12 os. (15,2%) – raczej dobrze, 3 os. (3,8%) – raczej źle, 2 os. (2,5%) – bardzo źle, 1 os. (1,3%) – nie dotyczy;

• komunikatywność, mówienie przystępnym językiem: 62 os. (78,5%) - bardzo dobrze, 13 os. (16,4%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) – raczej źle, 2 os. (2,5%) – bardzo źle;

• możliwość kontaktu telefonicznego z wydziałem lub danym pracownikiem: 44 os. (55,7%) – bardzo dobrze, 18 os. (22,8%) – raczej dobrze, 1 os. (1,3%) – bardzo źle, 5 os. (6,3%) – nie dotyczy, 9 os. (11,4%) – nie wiem/trudno powiedzieć, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

• wygląd i ubiór pracownika: 62 os. (78,5%) – bardzo dobrze, 12 os. (15,2%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) – raczej źle, 1 os. (1,3%) – bardzo źle, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

• czas oczekiwania na rozpoczęcie obsługi: 49 os. (62%) – bardzo dobrze, 25 os. (31,6%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) – raczej źle, 1 os. (1,3%) – bardzo źle, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

• dotrzymywanie ustalonych terminów: 53 os. (67,1%) – bardzo dobrze, 19 os. (24%) – raczej dobrze, 1 os. (1,3%) – raczej źle, 2 os. (2,5%) – nie dotyczy, 2 os. (2,5%) – nie wiem/trudno powiedzieć, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

6. Na pytanie „Czy i jak często korzysta Pani/Pan ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie?” 33 os. (41,8%) odpowiedziało – „odwiedzam sporadycznie”, 12 os. (15,2%) – „odwiedzam kilka razy w miesiącu”, 8 os. (10,1%) – „odwiedzam kilak razy w tygodniu”, a 23 os. (29,1 %) odpowiedziało, że nie odwiedza strony BIP urzędu;

7. Wśród osób, które korzystają ze strony internetowej BIP 42 os. (79%) oceniło stronę bardzo dobrze, 6 os. (11,3%) – źle, uważając, że jest nieprzejrzysta i niefunkcjonalna;

8. Na pytanie „Czy korzysta Pani/Pan z formularzy opracowanych dla załatwienia poszczególnych spraw, a umieszczonych na stronie internetowej BIP w zakładce „Jak załatwić sprawę?” prawie połowa ankietowanych 35 os. (44,3%) odpowiedziało, że nie korzysta;

9. Na pytanie „Jakie zmiany w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie Pani/Pana zdaniem mogą wpłynąć na polepszenie jakości świadczonych usług?” wskazano:

• poprawienie funkcjonalności strony internetowej BIP,

• zmianę strony internetowej na bardziej czytelną,

• skrócenie kolejki do kasy,

• wydłużenie czasu pracy kasy,

• dostosowanie godziny urzędowania (popołudnia),

• zwrócenie uwagi na brak uprzejmości i niekulturalne zachowanie oraz słabą obsługę niektórych urzędników,

• zwrócenie uwagi na wygląd i ubiór niektórych pracowników,

• brak windy,

• zwiększenie ilości pracowników,

• wstawienie automatu do kawy.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

Mieczysław Sawaryn

 

2018/04/17, Kolejny recytatorski sukces Mai Stołeckiej
W ciągu zaledwie trzech tygodni recytatorka Maja Stołecka, wychowanka pracowni Marii Piznal działającej w Gryfińskim Domu Kultury, sięgnęła po nagrody w trzech prestiżowych konkursach recytatorskich. W swojej kategorii wiekowej (uczniów klas siódmych szkół podstawowych i klas gimnazjalnych) pod koniec marca zwyciężyła w szczecińskim Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiego Romantyzmu "Razem, młodzi przyjaciele!", tydzień temu została laureatką Finału Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego, a w minioną sobotę 14 kwietnia 2018 wywalczyła drugie miejsce w finale wojewódzkim XII Zachodniopomorskiego Konkursu Recytatorskiego "O Złotą Lirę Kornela Ujejskiego".
To nie koniec tegorocznych popisów scenicznych Mai; jeszcze przed wakacjami weźmie udział w kolejnym turnieju. Trzymamy kciuki!
 
 
 
 

2018/04/03, Koncert Premier Teatru Tańca Ego Vu
Teatr Tańca EGO VU intensywnie przygotowuje się do tradycyjnego koncertu premier. Tegoroczne prezentacje zaplanowane są na 13 i 14 kwietnia i odbędą się jak zwykle w Gryfińskim Domu Kultury. Bliźniacze koncerty rozpoczynać się będą o godzinie 19.
Bilety na taneczne wieczory kosztować będą 20 zł. Informacje na temat kupna biletów i programu koncertu podamy wkrótce.

Zespół zaplanował prezentację ośmiu choreografii. W większości będą to krótsze formy ruchowe, ale jak podkreślają tancerze, pojawią się również opowieści taneczne. Oprócz choreografii autorstwa szefowej EGO VU Elizy Hołubowskiej, podczas koncertów zobaczyć będzie można także dzieła samych tancerzy.
Prezentowane spektakle będą w większości premierami. Jednak tradycją kwietniowych koncertów stały się już retrospekcyjne podróże do bogatego dorobku artystycznego zespołu. Obok zupełnych nowości, tancerze zaprezentują choreografie sprzed lat. Widzowie ponownie będą mogli zobaczyć takie spektakle jak "Pora ReLaksu (PRL)" oraz nową wersję spektaklu solowego Elizy Hołubowskiej "UMBRA ". Oba spektakle nadal lubiane są przez publiczność a zespół w ostatnim sezonie prezentował je na festiwalach.
Jak co roku koncertom towarzyszyć będą wystawy fotograficzne.

Teatr Tańca EGO VU to obecnie dwa składy - grupa repertuarowa oraz grupa młodsza.
Do sekcji repertuarowej należą tancerze dorośli. Liczy ona dziewięć osób. Tancerze pochodzą z Gryfina i Szczecina.
Skład zespołu: Monika Barańska, Anna Bartczak, Anna Deptuła, Dominika Lara, Katarzyna Łyczakowska, Anna Radziszewska, Maja Szymkowiak, Karolina Wojdyła, Bartosz Wilniewicz.

W grupie młodszej TT EGO VU działa obecnie dwanaście dziewcząt w wieku 12-19 lat.
Skład zespołu: Alicja Kadłubek, Julia Kupnicka, Julia Łopata, Weronika Marosek, Kamila Matusiak, Martyna Perlińska, Lena Prusik, Klaudia Purtak, , Maja Wiczkowska, Karolina Wojdyła, Justyna Wójcikowska, Lara Żelech

Podczas koncertu na scenie zobaczymy jeszcze Julię Lewandowską, Krzysztofa Gmitera, Sebastian Zemankiewicza i kilku gości, których nazwiska na razie niech pozostaną dla widzów niespodzianką.
 
 
 
 
 
 
 

2018/04/04, „Rowerem dla stulecia niepodległej”

14 kwietnia 2018 r. o godz. 9.30 z pl. Barnima I w Gryfinie rozpoczyna się XXIV cykl rajdów rowerowych organizowanych przez Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes” w Gryfinie, przy wsparciu samorządu Powiatu Gryfińskiego.

Gryfińskie Rajdy Rowerowe (GRR) to cyklicznaimpreza odbywająca się nieprzerwanie od 1995 roku.  Tegoroczny cykl rajdów stawia sobie za cel – uczczenie 100 – lecia niepodległości Polski. Cel ten realizowany będzie poprzez organizację rajdów rowerowych skierowanych do szerokiego kręgu turystów wielu pokoleń, w tym młodzieży, rodzin i pionierów Polskości na Ziemi Gryfińskiej lub ich rodzin.

Rajdy – wycieczki krajoznawcze - mają wprowadzić uczestników oraz mieszkańców Powiatu w nowe 100 – lecie oraz utrwalać poczucie nowej tożsamości naszej „Powiatowej ojczyzny”, w tym opartej o otwarte sąsiedztwo kulturowe. Bazą odniesienia budowania własnej tożsamości będą: miejsca walk oddziałów polskich artylerzystów w 1945 roku oraz polskiego osadnictwa na Ziemi Gryfińskiej.

Cykl rajdów rozpoczynamy wycieczkami szlakami walk wojsk polskich o „Przyczółek szczeciński i osinowski” a zamkniemy asystą rowerową Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Planujemy wyposażenie uczestników w biało-czerwone chorągiewki lub nalepki z godłem (logo) i biało – czerwone kotyliony.

Rajdy przeznaczone są dla wszystkich osób. Ich tempo dostosowane jest do każdego uczestnika a jazda odbywa się w grupach pod opieką przewodników. 6 spośród 10 rajdów ma 2 warianty tras: dla zaawansowanych (podstawowa) i dla początkujących (skrócona).

Na trasach wycieczek czeka uczestników wiele atrakcji krajoznawczych oraz wiadomości, które prezentowane będą w opisach każdej trasy, dołączanych do „Książeczek wycieczek kolarskich”. Odbędą się 2 rajdy dwudniowe z noclegiem, a także dwukrotnie dowozić będziemy uczestników na miejsca startu transportem osobowym i ciężarowym (rowery). Jeden rajd ma charakter rowerowo – kajakowy.

Zbiórka uczestników do każdego rajdu ma miejsce przy pl. Barnima I w Gryfinie (od godz. 9.00) a starty wg miejsc wskazanych w harmonogramie.

Pierwsze zebranie organizacyjne odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 w Klubie PSS „Odys” przy ul. Chrobrego (naprzeciwko stacji paliw Orlen).

Zgłaszać można się również na starcie do poszczególnych rajdów (pl, Barnima I od godz. 9.00) lub telefonicznie pod nr 603 914 557 lub e-mail: a.urbanski@wp.pl

Szczegóły regulaminowe na stronie: www.mks-hermes.pl

Uwagi:

Na koniec cyklu rajdów rozlosowane będą nagrody dla uczestników. Warunkiem uczestnictwa w losowaniu nagród jest ukończenie przynajmniej 5 rajdów. Potwierdzeń ukończenia dokonuje się w „Książeczkach wycieczek kolarskich”, które uczestnik otrzymuje w ramach wpisowego. 

Koszt uczestnictwa w całym cyklu rajdów wynosi - 25 zł.W niektórych rajdach z noclegiem, dowozem i wyżywieniem możliwe będą niewielkie dopłaty.

Szczegółowy harmonogram rajdów przedstawia się następująco:

nr

data

trasy rajdów

km

1

14.04.

„Przyczółek szczeciński”

Trasa I - podstawowa: Gryfino – pl. Barnima I - ul. Wojska Polskiego - cmentarz wojenny - Wełtyń - Gardno - Chlebowo - Radziszewko (wieża Batowa) -  Radziszewo (Wzgórze Batowa) – Daleszewo – Czepino  - Gryfino

Trasa II – trasa skrócona: Gryfino – pl. Barnima I  - ul. Wojska Polskiego - cmentarz wojenny - Wełtyń - Gardno - Chlebowo – St. Brynki - Dąbrowa – Czepino - Gryfino

 

33

27

2

12.05.

13.05.

 

„Przyczółek osinowski” - przewóz osób i rowerów do Cedyni –  nocleg

Start: Gryfino – Nabrzeże Odry Wschodniej. 1. dzień (12.05.): Cedynia - Osinów Dolny - Bad Freienwalde – Niederfinow (podnośnia statków) - Criewen - Krajnik Górny (nocleg)

2. dzień(13.05.): Krajnik Górny - Gryfino

111:

75

36

3

09.06.

 

„Przełomem stuleci”  – nowa droga rowerowa. Część trasy „Zielonego Pogranicza” Szczecin – Siekierki.

Trasa I - podstawowa: Gryfino (start – ścieżka rowerowa przy ul.  Artyleryjskiej)  – Szczawno – Wirówek - Borzym -  Sosnowo – Różnowo - Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start – jw.)  – Szczawno – Wirówek – Chwarstnica – Gryfino.

 

38

19

4

 

 

23.06.

 

24.06.

 

„Pierwszych powojennych obiektów szkolnych i urzędów Ziemi Gryfińskiej”(prezentacja sylwetek pierwszych powojennych nauczycieli)

Etap  1 - Trasa: Gryfino (start – Szkoła Podstawowa nr 1) – Nowe Czarnowo – Krzypnica – Marwice – Widuchowa – Ognica – Krajnik Dolny – Krajnik Górny (nocleg).

Etap 2 - Trasa: Krajnik Górny – Krzymów  – Chojna – Nawodna – Lisie Pole – Rynica – Krzywin – Lubicz - Babinek – Steklno - Gryfino.

 

32

 

63

5

 

01.07.

 

 

„Śladami walk i obiektów wodnych”rajd rowerowo – kajakowy

I wariant: rower : Gryfino(start nabrzeże Odry Wschodniej przy moście)  – Daleszewo „Droga Batowa”  – Gryfino, kajak: Gryfino – Moczyły – Gryfino (kajak 17 km, rower 20 km)

II wariant: rower: Gryfino (start j.w.) – Żabnica, Żabnica – Gryfino

kajak Żabnica – Moczyły „Droga Batowa” – Żabnica (kajak 10 km, rower 13 km)

 

37

 

23

6

01.09.

 

Szlakiem „Pamiątek kultury materialnej”(dwory, klasztory, kościoły, grodziska, kurhany, mury obronne, baszty) - przewóz osób i rowerów do Stargardu

Trasa: Gryfino (start „Kwadrat” przy ul. 11- Listopada): Stargard – Kołbacz – Stare Czarnowo – Glinna – Gardno – Wełtyń – Gryfino.

 

54

7

15.09.

 

„Szlakiem pierwszych osadników”

Trasa I – podstawowa: Gryfino (start – tablica pamiątkowa w parku im. Stanisławy Siarkiewicz) – Krajnik - Nowe Czarnowo - Pacholęta – Czarnówko – Steklno – Bartkowo – Wirów - Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start – tablica pamiątkowa w parku im. Stanisławy Siarkiewicz) – Nowe Czarnowo – Pacholęta – Gryfino.

 

32

22

8

29.09.

 

 „Szlakiem baśni i legend”

Trasa I – podstawowa: Gryfino (start  Wzgórze Miłości – wzgórze  48) – Żórawki – Bartkowo – Mielenko – Osuch – Chwarstnica – Wełtyń  – Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start  Wzgórze Miłości – wzgórze  48) – Żórawki – Bartkowo – Mielenko – Osuch – Chwarstnica  - Wirówek - Szczawno – Gryfino.

 

26

22

9

13.10.

 

Szlakiem polsko - niemieckiego pogranicza

Trasa I – podstawowa: Gryfino- Mescherin- Staffelde- Pargowo - Kamieniec - Rosówek - Rosow – Neurochlitz– Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino – Mescherin – Staffelde - Pargowo – Gryfino.

 

28

 

16

10

11.11.

 

Asysta rowerowa Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Start – nabrzeże przy Odrze Wschodniej

Trasa: miejska – ulicami Starego Miasta i Górnego Tarasu.

 

10

 

2017/04/25, Konsultacje społeczne

DOBRE KONSULTACJE, DOBRY PLAN

Drodzy Państwo! Zakończyliśmy pierwszy etap konsultacji społecznych, dotyczących zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego z śródmiejskiej części Nabrzeża, realizowanych w ramach projektu grantowego „Dobre konsultacje, dobry plan”. Na tym etapie zależało nam na zebraniu Państwa wniosków, pomysłów i sugestii do opracowywanego dokumentu.

W ramach procesu partycypacyjnego zaprosiliśmy Państwa do udziału w:

1. Badaniach fokusowych, dedykowanych:

- Radnym Rady Miejskiej oraz członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej

- Kupcom Miejskim,

- „Wodniakom” - wędkarzom, żeglarzom, kajakarzom oraz osobom zawodowo i hobbistycznie związanym z nabrzeżem rzeki,

- Mieszkańcom Miasta i Gminy Gryfino,

- Władającym oraz użytkownikom kompleksu handlowego przy ul. Rapackiego.

Oprócz bezpośredniego zysku informacyjnego (związanego z pozyskanymi od Państwa informacjami), badania stały się częścią kampanii informowania mieszkańców o przygotowywanych zmianach.

2. Spotkaniach w Tawernie na Nabrzeżu podczas cyklicznej imprezy „Dni Gryfina”, gdzie zapraszaliśmy Państwa do dzielenia się własnymi pomysłami z wykorzystywaniem przygotowanych plakatów oraz do budowy modelu przestrzennego (interaktywnej makiety nabrzeża). Plakaty przekazaliśmy również do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie, a także do Biblioteki Publicznej. Ponadto można je było wypełnić w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino. Wypełnione plakaty umieściliśmy na oknach Tawerny, w celu podzielenia się z Mieszkańcami, zawartymi w ich treści uwagami i wnioskami.

3. Dwóch spotkaniach otwartych w utworzonym w Tawernie punkcie konsultacyjnym, jednym - z udziałem autorek projektu planu miejscowego - przedstawicielek firmy Urbanika z Poznania. Panie zaprezentowały cel projektu, a także przedstawiły i omówiły całą procedurę planistyczną. Uczestnicy spotkania otrzymali kopie załączników graficznych – map poglądowych, przedstawiających obszar opracowania, mieli także okazję do skorzystania z przygotowanej makiety przestrzennej.

4. Spacerach badawczych z przewodnikiem (dwa rejsy katamaranem oraz spacery po Nabrzeżu). Spacery badawcze prowadzone były wg ustalonego scenariusza. Kluczem do zrozumienia i zastosowania spaceru badawczego w ramach konsultacji społecznych była maksyma: „spojrzeć w przestrzeń ze swojej perspektywy: użytkowania przestrzeni, identyfikując problematyczne miejsca i sytuacje oraz miejsca i pomysły na rozwój przestrzeni”.

Założeniem było spojrzenie na konkretne miejsca i elementy wymagające interwencji. W ramach projektu, w istniejącym budynku Tawerny na Nabrzeżu utworzyliśmy punkt konsultacyjny, w którym odbywały się wszystkie spotkania. Został on wyposażony w niezbędny sprzęt komputerowy, rzutnik, ekran, klimatyzator, meble (stoły, krzesła, wieszaki), czajnik i podstawowe naczynia, by stworzyć przyjazny Mieszkańcom punkt, w którym mogli w miłej atmosferze zapoznać się z materiałami informacyjnymi, składać swoje opinie i uwagi. Stworzyliśmy Państwu możliwość zgłaszania uwag konsultacyjnych za pomocą poczty elektronicznej: joanna.ekiert@op.pl; katarzyna.krasowska@gryfino.pl; z wykorzystaniem platformy: stacjakonsultacja.pl; mediów społecznościowych oraz Systemu Informacji Przestrzennej. Wszystkim Państwu, którzy poświęcili swój czas i wzięli udział w konsultacjach społecznych pragniemy bardzo podziękować za zainteresowanie, za cenne wnioski, uwagi i spostrzeżenia. Przyjemnością było gościć Państwa w nowoutworzonym punkcie konsultacyjnym i móc wysłuchać Państwa głosu. Analiza zgłoszonych w trakcie konsultacji wniosków i uwag konsultacyjnych, pozwoliła na ich pogrupowanie i sformułowanie generalnych wniosków, uwag i postulatów oraz propozycji ich rozpatrzenia w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

L.p.

Treść szczegółowa wniosków/uwag postulatów (pisownia oryginalna)

Treść generalna wniosków/uwag/postulatów

 

Propozycja rozpatrzenia w projekcie mpzp

1.

1. Pozostawienie Nabrzeża bez zabudowy

2. Rzadka i niska zabudowa

3. Brak zabudowy mieszkaniowej

4. Potrzebny jest spójny pomysł na cały teren nabrzeża. Wprowadzenie funkcji mieszkaniowej zakłóci ten spójny pomysł

5. Wysoka zabudowa mieszkaniowa byłaby problematyczna dla pozostałych mieszkańców i pogorszyłaby sytuację nabrzeża

6. Rezygnacja z funkcji mieszkaniowej przy części wyremontowanego nabrzeża („skwer zamiast kamienic”)

Brak aprobaty dla wprowadzania zabudowy mieszkaniowej (zwłaszcza wysokiej) na kwartałach nadbrzeżnych z uwagi na utratę powiązań widokowych, prywatyzację przestrzeni publicznej bez możliwości jej zagospodarowania.

 

Projekt planu uwzględni te postulat częściowo, ponieważ zagospodarowanie całości terenu w formie przestrzeni publicznej będzie zbyt dużym wyzwaniem finansowym dla gminy. Zapisy planu będą ukierunkowane również na możliwie słuszne zachowanie powiązań widokowych.

2.

1. Nabrzeże tętniące życiem artystycznym, kulturalnym i turystycznym

2. Chciałbym, aby nabrzeże w Gryfinie było miejscem prospołecznym - abym mógł tam spędzić czas z rodziną czy znajomymi. Powinny zostać umieszczone miejsca do odpoczynku (ławki wieloosobowe, np ze stolikami), lodziarnie, kawiarnie, może jakieś specjały regionalne. Nabrzeże powinno przyciągać mieszkańców, ale także turystów.Ciekawym rozwiązaniem okazałyby się pokazy fontann, czy miejsca dla występów lokalnych artystów.
Sam chętnie udałbym się w podróż promem czy barką po okolicznych wodach, która cumowałaby na nabrzeżu.

3. Całoroczny obiekt z widokiem na Międzyodrze (miejsce spotkań)

4. Wprowadzenie rozwiązań zmieniających nabrzeże w promenadę (żywą przestrzeń publiczną) – leżaki, punkty gastronomiczne, które generowałyby ruch pieszych. Do tego celu powinny być przeprojektowane miejsca do siedzenia.

5. Dużo zieleni

6. Miejsca spotkań młodzieży

7. Więcej zieleni (nasadzenia średnie i wysokie)

8. Drzewa, krzewy, miejsca spotkań (ławki, alejki, fontanna)

9. Fontanny

10. Plac z fontannami i ławkami

11. Rejsy statkiem (po Odrze) jako sposób na ożywienie nabrzeża i wprowadzenie funkcji gastronomicznej

12. Ogólnodostępna toaleta

Stworzenie żywej przestrzeni publicznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji postulatu. .

3.

1. Kawiarnia (bez alkoholu)

2. Pub, restauracja z widokiem na rzekę

3. Klimatyczne kawiarenki

4. Restauracje, kafejki – przy brzegu

5. Miejsca wypoczynku – lodziarnia, kawiarnia

6. Automaty na napoje

7. Gdy wracam do domu, to chciałabym mieć miejsce, aby spotkać sie z przyjaciółmi
Takim miejscem mogłoby być nabrzeże, gdyby znajdowały się tam budynki usługowe. Ale nie chodzi o kolejne banki czy biura, ale kawiarnie, restauracje, może miejsce gdzie można wypić piwo. Brakuje takich miejsc w Gryfinie

8. Bufet

9. Kawiarnia i ogródki

10. Sieci Fast – food (McDonalds, KFC)

11. Uważam, że powinny się pojawić na nabrzeżu punkty gastronomiczne, i lokale usługowe

12. Bar i ogródek piwny

13. Całoroczny lokal gastronomiczny z tarasem widokowym oraz działalnością kulturalną (okazjonalne koncerty, wystawy itp.)

14. Pizzeria

15. Pizzeria ze stolikami na świeżym powietrzu

Potrzeba realizacji lokali gastronomicznych, co pozytywnie wpłynie na ruch pieszy na Nabrzeżu.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji postulatu

4.

1. Rynek z prawdziwego zdarzenia na miejsce obecnego

2. Poprawa estetyki obecnego targowiska

3. Pozostawienie targowiska w tym miejscu [w którym jest obecnie], ale w nowszej infrastrukturze – w budowie której mogliby partycypować kupcy. Przeniesienie dzikiego handlu z okolicy Biedronki ożywiłoby targowisko (postulat kumulacji handlu targowego), które mogłoby bardziej otworzyć się na nabrzeże. Warto zainwestować w modernizację tego terenu, bo pozostawiony w tej formie odstrasza.

4. Ryneczek spożywczo – kwiatowy

5. Hale targowe

6. Utrzymanie funkcji komercyjnej – w obszarze nabrzeża, ale przede wszystkim w części południowej (rejon ul. Rapackiego). Postulat zapisania funkcji komercyjnej (nieuciążliwej) bez zbędnych uszczegółowień (tak, aby nie ograniczać potencjału rozwojowego oraz zaspokojenia potrzeb miasta i mieszkańców w przyszłości). Zbyt szczegółowe zapisy w dokumentach planistycznych blokują rozwój. W mieście, jakim jest Gryfino, ograniczonym przez Odrę, linię kolejową i tarasowe ukształtowanie terenu, potrzeba jest utrzymania istniejącej funkcji komercyjnej. Taki zapis byłby więc wsparciem lokalnych przedsiębiorców.

7. Centrum handlowe

Brak zmiany funkcji handlowych targowiska i lokali handlowych przy ul. Rapackiego.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów, jednak niezbędna jest zmiana dotychczasowej formy przestrzennej tych miejsc, które obecnie są zagospodarowane zabudową substandardową.

5.

1. Deptak

2. Kładka wysunięta na wodę

3. Stworzenie promenady/deptaku prowadzącego do nabrzeża

4. Stojak z rowerami do użytku publicznego

5. Nabrzeże jest enklawą (Ścieżki rowerowe donikąd. Konieczne jest odblokowanie – zapewnienie ciągłości traktu pieszego, ścieżek rowerowych, otwarcie targowiska miejskiego w stronę nabrzeża) – uruchomiłoby to zarówno targowisko jak i samo nabrzeże (wprowadzenie funkcji komercyjnej).

Rozbudowa stref ruchu pieszego i rowerowego w połączeniu z bulwarami nadodrzańskimi.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów.

6.

1. Likwidacja „Rynku”

2. Rynek z prawdziwego zdarzenia na miejsce obecnego

3. Rynek sezonowy (warzywa, owoce, ryby), bez baraków z ubraniami

4. Pozostawienie targowiska jako miejsca sprzedaży sezonowej (owoce, warzywa itp.), natomiast w okresie jesienno – zimowym jako możliwość organizacji imprez. Targowisko zadaszone (dach przezroczysty)

5. Remont lub likwidacja targowiska

6. Przeniesienie Targowiska po za centrum miasta np. przy ul. Rapackiego

7. Zlikwidować sklepy budowlane , w zamian dużo zieleni, dzikie sady (ul. Rapackiego)

Zasadność zachowania targowiska miejskiego i kompleksu handlowego przy ul. Rapackiego

 

Niezbędna jest zmiana dotychczasowej formy przestrzennej tych miejsc, które obecnie są zagospodarowane zabudową substandardową. Projekt planu będzie zawierał elastyczne zapisy co do możliwości lokalizacji tej funkcji.

 

7.

1. Idealnym pomysłem byłoby też połączenie nabrzeża z miejską plażą, gdzie można by spędzić czas z rodziną, wypożyczyć kajak czy rower wodny

2. Połączenie Nabrzeża z plażą miejską

3. Połączenie nabrzeża z plażą (dawnym „grzybkiem”)

4. Odblokowanie przejścia do plaży i wypożyczalni sprzętu sportowego (udrożnienie komunikacji). Korzystanie z kajaków i sprzętu wodnego byłoby realizacją postulatu zwrócenia się do rzeki

5. Przedłużenie plaży z pomostem

Połączenie Nabrzeża z plażą miejską.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

8.

1. Muszla koncertowa

2. Galeria sztuki (Gryfińskie talenty)

3. Amfiteatr pod murami

4. Scena teatralna dla młodzieży

5. Muzeum miasta Gryfino i okolic

6.Scena (przy murach miejskich)

7.Tablice informacyjne o historii miasta

8. Sale z projektorami i czytelnia

Utworzenie Centrum Kultury na Nabrzeżu.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

9.

1. Całoroczny obiekt z widokiem na Międzyodrze (miejsce spotkań)

2.Utworzenia Sali Widowiskowej, w której można wyświetlić film, zorganizować spektakl, występ czy koncert. Powinna ona również móc służyć jako miejsce spotkań większej grupy mieszkańców, ewentualnie z funkcją konferencyjną

3. Proponuję kino 7D, salę koncertowo-widowiskową lub Centrum Edukacyjne: warsztaty kulinarne, ceramiczne, robótki z filcu, koralików itp.

Utworzenie sali widowiskowej, służącej również jako miejsce spotkań czy konferencji.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

10.

1. Wprowadzenia do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwości lokalizacji obiektów tymczasowych na Nabrzeżu do czasu realizacji zabudowy docelowej

2. Dopuszczenie zabudowy tymczasowej związanej z działalnością komercyjną (gastronomia)

Wprowadzenie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zapisów o możliwości tymczasowego zagospodarowania terenu do czasu realizacji zabudowy docelowej.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

11.

1. Większe wykorzystanie istniejących budynków Tawerny i Rybakówki, tak aby można było zorganizować tam np. zajęcia edukacyjne, czy rzemieślnicze

2. Oddanie przestrzeni nabrzeża organizacjom pozarządowym – jako zarządcom/użytkownikom lokali które stoją puste, ale także animatorom, aktywistom, organizatorom życia społecznego, tak by ożywić to miejsce. Włączenie GDK i aktywności kulturalnej do ożywiania nabrzeża

Większe wykorzystanie budynków Tawerny i Rybakówki, aby można było tam zorganizować zajęcia edukacyjne, czy rzemieślnicze.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

12.

1. Wypożyczalnia łodzi i kajaków

2.  Wypożyczalnia rowerów

3.  Pchli targ

4. Cotygodniowy pchli targ

5. Marina z pełnym wyposażeniem

6. Hotel

7. Dyskoteki

8. Budynek do działań ratowniczych dla jednostek OSP „RAFFER” i WOPR

9. Miejsce do badań krwi

10. Centrum informacji o Gryfinie i okolicach

11. Drobne usługi (kawiarnie, bary, sprzedaż pamiątek itp. przy ul. Piastów)

Możliwość lokalizacji usług na Nabrzeżu (w tym usług publicznych)

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

13.

.

1. Place zabaw dla dzieci

2. Ogródek Japoński

3. Kilka małych placów zabaw

4. Otwarta przestrzeń rekreacyjno – wypoczynkowa

5. Mała siłownia

6. Dmuchany zamek

7. Karuzela

8. Duży ogródek jordanowski

9. Punkt widokowy

10. Punkt lub wieża widokowa

11. Siłownia na świeżym powietrzu dla seniorów

12. Tyrolka

13. Ściana wspinaczkowa

14. Park linowy

15. Park trampolin

16. Skate park

17. Miejsca do siedzenia w kształcie kręgu z opcjonalnym stolikiem po środku

18. Pole piknikowe

19. Miejsce na ognisko i grilla

20. Betonowe stoliki szachowe

21. Boisko do piłki nożnej i koszykówki

22. Zadaszenia: parasole i waty

23. Zagospodarowanie terenu ozdobnymi kwiatami i krzewami

Utworzenie placów zabaw i terenów rekreacji.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów.

14.

1. Parkingi

2. Parking w zastępstwie obecnie zlokalizowanego na pl. Barnima

3. Duży parking

4. Tereny zieleni wokół

5. Garaże

6. Wydaje mi się, że przy planowaniu obsługi komunikacyjnej  zabudowy kwartałów nadodrzańskich należy mieć świadomość, że planowana ilość miejsc postojowych powinna zaspokoić nie tylko potrzeby zabudowy obiektów przewidzianych na tym terenie, ale też potrzeby  zabudowy mieszkaniowej i komercyjnej całego centrum miasta

7. Wydzielony parking dla motocykli

8. Parkingi i trawniki

9. Dużo zieleni na Piastów 23, jak najmniej parkingów

Przeciwdziałanie deficytowi miejsc parkingowych w centrum – budowa parkingów w zieleni.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

15.

1. Wysokie budynki mieszkaniowe

2. Kamienice z parterem usługowym i piętrem mieszkalnym

3.  Domy tzw. Na wodzie

Potrzeba uzupełnienia zabudowy kwartałów nadbrzeżnych.

Projekt planu umożliwi realizację tego postulatu  jedynie w części. Intensywne zagospodarowanie, mimo słusznej formy urbanistycznej, będzie za sobą niosło zwiększone zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Obowiązujący plan zakładał takie zagospodarowanie jednak dotąd nie został zrealizowany, m.in. z powodu konieczności realizacji parkingów podziemnych. Zapotrzebowanie parkingowe mimo zniesienia nakazu realizacji parkingów podziemnych może być tak duże, że będzie to wymagało ich realizacji. Zagospodarowanie terenów pod funkcje mieszkaniowe jest możliwe, ale nie tak intensywnie, jak dotychczas zakładano. Miasto chce ożywić ten teren i dlatego jest sporządzany nowy projekt planu, aby dopuścić szerszy wachlarz możliwości inwestycji.

16.

1. Morski klimat nabrzeża

2. Nowe oświetlenie mostu

3. Iluminacja świetlna mostu

4. Remont parkingu

5. Większa liczba koszy na śmieci

6. Luneta widokowa

7. Większa liczba sprawnych kamer monitoringu

Potrzeba realizacji obiektów małej architektury oraz oświetlenia i urządzenia terenów.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów w zakresie dopuszczalnym do uregulowania planistycznego.


Wszystkie zgłoszone postulaty będą rozpatrywane szczegółowo w trakcie opracowywania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Celem planu będzie stworzenie ram dla realizacji zabudowy z elastycznymi zapisami przy jednoczesnym doprecyzowaniu najistotniejszych kwestii przestrzennych.

 


Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych w systemie online. Spotkania konsultacyjne dotyczą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części nabrzeża.

Zapraszamy do udziału w konsultacjach online z wykorzystaniem linka kierującego bezpośrednio do strony prezentującej obszar objęty konsultacjami : www.gryfino.e-mapa.net?userview=76

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Spotkanie konsultacyjne dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części nabrzeża.

Plan Konsultacji w dniu 07 czerwca 2017 r. :

- o godz. 13:00 - spotkanie otwarte w budynku tawerny na nabrzeżu

- o godz. 15:00 i 17.00 - spacery badawcze z przewodnikiem (rejsy katamaranem po Odrze)

Osoby zainteresowane udziałem w spacerach badawczych, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny od wtorku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 z Joanną Ekiert lub Katarzyną Krasowską (joanna.ekiert@gryfino.pl, katarzyna.krasowska@gryfino.pl, tel. 91 416 20 11 w. 112, 113 ).

O zakwalifikowaniu do udziału w spacerach badawczych będzie decydowała kolejność zgłoszeń

Serdecznie zapraszamy!

 

29 maja przy Tawernie odbyło się spotkanie się z przedstawicielkami firmy, która na zlecenie gminy opracuje nowy plan miejscowy terenu przy gryfińskim nabrzeżu. Choć na spotkaniu zjawiło się tylko kilkoro mieszkańców, to dyskusja była bardzo ciekawa. To trzeci element drugiego etapu konsultacji społecznych. Wcześniej podczas majówki prowadzone były działania interaktywne przy makiecie, a wcześniej odbyły się spotkania fokusowe. Przed nami jeszcze czerwcowe spotkanie, podczas którego użyte zostanie kolejne narzędzie a mianowicie spacer badawczy. Będzie to właściwie rejs badawczy, bowiem spojrzymy na nabrzeże i całe Gryfino od strony rzeki.

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Zapraszamy na spotkanie otwarte z udziałem autora projektu planu miejscowego.  Spotkanie odbędzie się w budynku Tawerny na gryfińskim nabrzeżu w dniu 29 maja 2017 r. o godz. 16:30.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Spotkanie odbędzie się w budynku Tawerny na gryfińskim nabrzeżu w dniach 1 i 2 maja 2017 r. od 15:00 do 18:00. 

Zapraszamy do pisemnego dzielenia się własnymi pomysłami z wykorzystaniem przygotowanych plakatów oraz do budowy modelu przestrzennego (interaktywnej makiety nabrzeża). 

Serdecznie zapraszamy!

Dotychczasowe efekty DOBRYCH KONSULTACJi, DOBREGO PLANU

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprosił mieszkańców miasta i gminy Gryfino do udziału w badaniach fokusowych które polegają na udziale w małej grupie dyskusyjnej. Problematyka badań dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części Nabrzeża. Wymóg sprostania aktualnym potrzebom oraz konkurencyjności miasta pociąga za sobą konieczność poszukiwania czynników miastotwórczych, atrakcyjności i innowacyjnych sposobów planowania przestrzeni, odnajdywania wzajemnych relacji, a także pogodzenia różnorodnych, często odmiennych, interesów i oczekiwań poszczególnych grup społecznych.

 

2018/04/05, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Organizacja imprezy sportowo-rekreacyjnej - IV Turniej Piłki Ręcznej Gryf CUP 2018"

 

2018/04/20, Podsumowanie akcji wypalania traw i nieużytków 2018

W dniach od 06.04.2018r. do 12.04.2018r. Straż Miejska w Gryfinie wraz z funkcjonariuszami KPPSP w Gryfinie oraz kierownikiem Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie przeprowadzili akcje informacyjną o tematyce:„Wypalanie traw i nieużytków 2018 ” w ramach programu Bezpieczna Gmina.

Akcja miała na celu nagłośnienie problemu wiosennego wypalania roślinności. Poprzez działania informacyjne oraz edukacyjne podnosimy poziom świadomości ekologicznej. Ponadto w szkołach podstawowych w klasach 4 odbyły się prelekcje o ww. tematyce.

Na zakończenie spotkań uczniowie otrzymali zakładki do książek oraz broszury informacyjne. Łącznie w szkołach przeszkolonych zostało 366 uczniów. Akcja została przeprowadzona w Starych Brynkach, Chlebowie, Wysokiej Gryfińskiej, Radziszewie, Daleszewie, Żabnicy, Gardnie, Chwarstnicy oraz Gryfinie.

 

2018/04/10, Zamknięcie dróg B 2 i B 113

Na terenie gminy Mescherin, podlegającej Urzędowi w Gartz, odkryto amunicję z czasów II wojny światowej. Z uwagi na brak możliwości przetransportowania ładunku, 12 kwietnia br. materiały te zostaną zdetonowane na miejscu przez policjantów ze specjalnej sekcji minersko-pirotechnicznej. W związku z tym przez około godzinę całkowicie zamknięte będą fragmenty dróg krajowych B 2 i B 113.

Podczas sprawdzania terenu przez policję, na południe od miejscowości Neurochlitz w okolicach skrzyżowania drogi krajowej B 2 i B 113 znaleziono amunicję. Łącznie odkryto osiem granatów moździerzowych 8 cm. W ocenie policji znalezione ładunki nie nadają się do transportu. Zamknięty zostanie obszar w promieniu 500 m od miejsca znalezienia i detonacji granatów.

12 kwietnia 2018 pomiedzy godziną 11.15 a 12.15 całkowicie zablokowane będą drogi krajowe nr 2 (B 2) i 113 (B 113) w odległości 500 metrów przed skrzyżowaniem, i to ze wszystkich czterech kierunków (z Tantow, Gartz, Szczecina i Gryfina). Teren zabezpieczać będą siły policji krajowej Brandenburgii oraz pracownicy Urzędu Gmin Gartz n. Odrą.

 

2018/04/13, Koncert gitarowy w Pałacyku pod Lwami
We wtorek 10 kwietnia 2018 w Pałacyku pod Lwami odbył się drugi tegoroczny koncert w ramach cyklu "Muzyczny Pałacyk". Na pałacykowej scenie wystąpili młodzi gitarzyści z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie - Mateusz Leonowicz i Jakub Mazur.

Wieczorny koncert poprzedziły kilkugodzinne warsztaty gitarowe, jakie dla uczniów gryfińskiej Szkoły Muzycznej I Stopnia poprowadził gitarzysta i pedagog Piotr Pałac.

Podczas koncertu zaprezentowali się jedni z najzdolniejszych uczniów Piotra Pałaca - Mateusz Leonowicz i Jakub Mazur. Młodzi gitarzyści zaprezentowali swoje programy artystyczne.

Organizatorami gitarowej odsłony cyklu "Muzyczny Pałacyk" był Gryfiński Dom Kultury - Pałacyk pod Lwami oraz Szkoła Muzyczna I Stopnia w Gryfinie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl